Connect with us

В Україні

1,1 млрд грн держпідтримки на індустріальні парки: аналіз керуючих компаній та зв’язків

Опубліковано

Державна політика “Зроблено в Україні” для забезпечення будівництва необхідної інфраструктури індустріальних парків передбачає максимальний платіж у розмірі 150 млн грн. У 2024 році його отримали “INNOVATION FORPOST” та “Буча Техно Гарден” (“Мироцьке”). За інформацією Міністерства економіки України, в країні діє 100 індустріальних (промислових) парків. Аналітики R&D центру YouControl проаналізували дані з Реєстру індустріальних (промислових) парків та з’ясували, що найбільше з них розташовані у Львівській, Київській та Закарпатській областях.  Детальніше — в новому дослідженні YouControl.

Половину індустріальних парків створили громади, половину — бізнес

За даними Реєстру індустріальних (промислових) парків, опублікованого на сайті Міністерства економіки України, станом на 30.04.2025 року в Україні діє 100 індустріальних (промислових) парків. Найбільша кількість з функціонуючих парків зареєстровані у 2024 (31), 2023 (13) та 2017 (11) роках. У 2025 році до Реєстру індустріальних парків було внесено ще 5 нових парків. “Наймолодший” з них — це “КАРПАТИ” на Закарпатті, управителем якого стало ТОВ “ЕКО РІШЕННЯ”, яке є керуючою компанією також для парку “BORSCHIV” на Тернопільщині.

Найбільша кількість індустріальних парків розташовані у Львівській (19), Київській (14) та Закарпатській (11) областях. Також по 6 парків розміщені в Івано-Франківській та Хмельницькій областях, а на Вінниччині та в Чернівецькій області — по 5. Ініціаторами створення половини (49) діючих індустріальних парків є органи місцевого самоврядування, ще 49 створені за ініціативи комерційних компаній. 

За даними Реєстру індустріальних парків, створення “Буча Техно Гарден” (“Мироцьке”) ініціював Василь Іванченко, а “iPark” — фізичні особи Андрій Ставніцер з Валентиною Мушинською відповідно. Пан Ставніцер є ключовою особою корпоративної групи “ТІС”. Керуючою компанією ІП “iPark” є ТОВ з ІІ “ТРАНСІНВЕСТСЕРВІС”, яку очолює Андрій Ставніцер. При цьому кінцевим бенефіціарним власником компанії є Олексій Федоричев — ключова особа корпоративної групи “Федкомінвест”. Пан Федоричев знаходиться під дією санкцій РНБО з 19.10.2022 року. 

Лідерами серед ініціаторів створення індустріальних парків за розміром виручки за 2024 рік є: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К” (77,6 млрд грн), ПАП “АГРОПРОДСЕРВІС” (4,3 млрд грн) та ТОВ “КРОНОСПАН РІВНЕ” (3,4 млрд грн). ПАП “АГРОПРОДСЕРВІС” входить до складу однойменної корпоративної групи, а однією з бенефіціарів компанії є Тетяна Чайківська — дружина народного депутата України 9 скликання Івана Чайківського.

Лише 12 парків управляються комунальними підприємствами місцевих рад, що ініціювали їхнє створення, а більшість знаходиться в управління комерційних структур. А 15 з проаналізованих індустріальних парків взагалі не мають керуючої компанії. Водночас дуже часто компанія-ініціатор створення має зв’язок (через спільних бенефіціарів/посадових осіб та ін.) з керуючою компанією парку. 

Найбільший показник виручки за 2024 рік серед компаній-управителів індустріальними парками був у вищезгаданого ТОВ з ІІ “ТРАНСІНВЕСТСЕРВІС” (1,4 млрд грн), ПП “СКІФИ” (579,5 млн грн, індустріальний парк “Кам’янка-Бузький”) та ТОВ “ЛАННІВСЬКА МТС” (272,2 млн грн, індустріальний парк “Ланнівський”). Бенефіціаром останнього є ексдепутат Полтавської районної ради, ключова особа “Групи родини Тимоха” — Олександр Тимоха. Одним з учасників ПП “СКІФИ” є також ексдепутат Кам’яно-Бузької районної ради Львівської області Олег Дунець.

Найбільші індустріальні парки за площею: аналіз ініціаторів створення та керуючих компаній

Станом на 30.04.2025 року загальна площа 100 індустріальних парків України складає майже 3075 га. 15 найбільших за площею мають ділянки понад 50 га. “Київщина” має найбільшу площу серед проаналізованих індустріальних парків (понад 118 га) і розміщена у Вишгородському районі Київської області. Ініціатором створення парку є ТОВ “ПТП “КИЇВЩИНА”. Ця ж компанія є ініціатором створення “ГРІН ІНДАСТРІАЛ ПАРК” із загальною площею понад 62 га. Бенефіціарами компанії є Каріна та Анна Злочевські — ключові особи корпоративної групи “Група родини Злочевських”. За інформацією інтернет-видання “Лівий берег” “Злочевський переписав газовий бізнес на дочок” від 06.08.2021 року, вони є дочками колишнього міністра екології та природних ресурсів Миколи Злочевського. Бенефіціарами 3 компаній-ініціаторів (ТОВ “АГРОТРЕЙД ІНВЕСТМЕНТС”, ТОВ “АГРОЗЕМКУРС” і ТОВ КОМПАНІЯ “ТЕХАГРО”) створення індустріального парку “ЕКОПОРТ”, що посідає 6 місце серед найбільших за площею, є вищезгадані Каріна та Анна Злочевські. 

Керуюча компанія індустріального парку “Київщина” — ТОВ “КОНЦЕПТ РІЕЛ ЕСТЕЙТ”. Ця компанія також управляє ще 4 індустріальними парками: “ЕКОПОРТ” (76,7 га), “ЕНЕРДЖІ ГРУП” (10 га), “КОВЕЛЬ ПОРТО” (11,6 га), “Жовті Води” (10 га).

Керівником та учасником ТОВ “КОНЦЕПТ РІЕЛ ЕСТЕЙТ” є Валерій Кирилко з Києва. Він очолює ГС “ВСЕУКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ”, а також є учасником (10%) ТОВ «ЕКСПО ТЯЧІВ», яке є керуючою компанією індустріального парку “Тячів” (61,5 га) в Закарпатській області. Зауважимо, що Валерій Кирилко також є учасником (11%) ТОВ “РІАЛ ІСТЕЙТ СОЛЮШІОНС”, де 67 % статутного капіталу належить росіянину Сергію Карамнову.

Керуючою компанією індустріального парку “Хмельницький” (90,9 га) є ТОВ “КК “МІП ХМЕЛЬНИЦЬКОГО”. Керівником та кінцевим бенефіціарним власником є Олександр Пендилюк з міста Хмельницький. До вересня 2021 року учасником компанії (50%) був Юрій Вавринюк депутат Хмельницької міської ради. Останній також є бенефіціаром ТОВ “ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ВІТРОПАРК”, яке в період 12.2022-05.2024 рр. очолював повний тезка учасника керуючої компанії індустріального парку “Хмельницький”.

Індустріальний парк “БФ ТЕРМІНАЛ” із площею в 69,7 га знаходиться в Закарпатській області. Керуючою компанією виступає ТОВ “КК “КОРОСТЕНСЬКИЙ ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК”, яка також управляє ще одним індустріальним парком “Коростень” (42,2 га) на Житомирщині. Компанія входить до складу “Групи родини Юрушевих”, де ключовою особою є Леонід Юрушев. За інформацією видання Forbes Ukraine, пан Юрушев посів 16 місце серед найбільших рантьє України. 

Індустріальний парк “Менський” займає 68,6 га у Чернігівській області. Керуюча компанія — ТОВ “БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “ВОЛМАКС”. Бенефіціарами компанії виступають Анатолій Паршин та Володимир Булавка. Пан Паршин є депутатом Корюківської районної ради Чернігівської області, а Володимир Булавка — чоловік начальниці Фінансового відділу Чернігівської райдержадміністрації Оксани Булавки. За даними bi.prozorro, за період 2024-2025 рр. компанія стала переможницею процедур публічних закупівель на суму майже 270 млн грн.

Екснардепи, корпоративні групи 

Третина індустріальних парків (33) пов’язана із 31 корпоративною групою в системі YouControl. При цьому деякі парки відносяться одночасно до кількох груп і одна корпоративна група пов’язана із кількома парками відповідно. Пов’язаність з трьома індустріальними парками одночасно мають “Інвестиційна група UFuture” екснардепа Василя Хмельницького та “Група родини Злочевських”. А індустріальний парк “Л-ТАУН ПАРК” через компанію управителя та ініціатора створення пов’язаний одразу із 3 корпоративними групами: “Група родини Лавренюк”, “Група родини Скарлат” та “Група Олексія Мітягіна”.

8 індустріальних парків, пов’язаних із корпоративними групами, отримали 771 млн грн
держпідтримки у 2024 році

За інформацією прес-центру Мінекономіки ““Зроблено в Україні”: у 2024 році 15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн державного стимулювання” від 27.12.2024 року, у 2024 році 15 індустріальним паркам виділили понад 1,128 млрд грн державної підтримки на облаштування інженерно-транспортної інфраструктури та приєднання до електричних мереж. Понад 68% від даної суми (771 млн грн) отримали 8 пов’язаних із корпоративними групами парків. Найбільшу державну фінансову підтримку у 2024 році, тобто по 150 млн грн, отримали “INNOVATION FORPOST” та “Буча Техно Гарден” (“Мироцьке”). Індустріальний парк “INNOVATION FORPOST” створений у 2018 році за ініціативи Дніпровської міської ради і управляється КП “АГЕНТСТВО РОЗВИТКУ ДНІПРА” ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, де учасником є вищезгадана міська рада. Керуючою компанією індустріального парку “Буча Техно Гарден” (“Мироцьке”) є ТОВ “ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК МИРОЦЬКЕ”. Його бенефіціаром є Василь Іванченко — одна з ключових осіб корпоративної групи “ЗЗБК №1”. Підприємства групи ЗЗБК №1 спеціалізуються на девелопменті, проектуванні, зведенні будівель і споруд зі збірного залізобетону.

14,5 млн грн на приєднання до електричних мереж від держави у 2024 році отримав парк “ФРЕНДЛІ ВІНДТЕХНОЛОДЖІ”. Ініціатором його створення є ТОВ “ФРЕНДЛІ ВІНД ТЕХНОЛОДЖІ”, а керуючою компанією — ТОВ “УК ІНДУСТРІАЛЬНОГО ПАРКУ “ФРЕНДЛІ ВІНДТЕХНОЛОДЖІ””. Бенефіціарами обох компаній виступають Владислав Єременко та Олена Рикова. Повний тезка пана Єременка очолює ТОВ “УК “ВІТРОПАРКИ УКРАЇНИ”, бенефіціарами якої є ключова особа “Групи братів Мкртчан” Едуард Мкртчан та його партнер з енергобізнесу, екснародний депутат України Максим Єфімов (“Група Максима Єфімова”).

Підсумовуючи

За інформацією на офіційному сайті Міністерства економіки, у 2024 році держава надала понад 1,1 млрд грн підтримки 15 індустріальним паркам. З цієї суми більше 68%, а саме 771 млн грн, отримали 8 парків, що мають зв’язки з корпоративними групами. Як повідомляє Мінекономіки, в межах проєкту “Зроблено в Україні”, індустріальні парки можуть претендувати на безповоротну фінансову допомогу до 150 млн грн для розвитку інфраструктури. Програма покриває до 50% вартості будівництва інженерних мереж, доріг і благоустрою. А для парків у деокупованих регіонах держава готова взяти на себе до 80% витрат. Також передбачена компенсація приєднання до електромереж. Третина із 100 всіх існуючих індустріальних парків пов’язана з корпоративними групами. За 2023-2024 рр. було зареєстровано 44 індустріальних парків. Індустріальні парки, які є складовою державної політики “Зроблено в Україні”, за останні два роки набули популярності. До них проявляють інтерес представники великого бізнесу в Україні. Ймовірно, це обумовлено, зокрема, державним стимулюванням індустріальних парків, адже вони отримують державну фінансову підтримку для свого розвитку, мають податкові і кредитні пільги.

Думка експерта

Економічний експерт, керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів “АНТС” Ілля Несходовський пояснює: “В цілому податкові пільги для індустріальних парків в Україні співставні з податковими пільгами країн-сусідів, але ми суттєво програємо в рівні економічних свобод, питаннях правового захисту, відсутності корупції тощо. Крім цього, висока вартість кредитних ресурсів, вартість електроенергії та підключення до електромереж створює низький рівень привабливості інвестицій в українську економіку. Тому вирішення цих питань є пріоритетним для покращення інвестиційної привабливості. Разом з тим, економічні реалії такі, що значна частина українців зараз перебувають за кордоном, внаслідок як безпекових, так і економічних причин. В таких умовах варто розглядати зниження податків на працю за умови, якщо на нові робочі місця будуть набиратися працівники, що повернулися з еміграції”.

“Переважно при наданні податкових пільг є прямі втрати від звільнення оподаткування, — додає Ілля Несходовський. — Це робиться з розрахунку, що будуть створені нові робочі місця, підвищиться інвестиційна привабливість регіону, збільшаться податкові надходження від інших податків, зокрема зарплатних, збільшиться товарообіг в цьому регіоні і це підвищить сплату податків зі споживання. Але треба також враховувати ефект заміщення (crowding out effect), внаслідок якого потенційні інвестиції в підприємства, які не розміщуються в індустріальних парках, будуть не здійснені через більшу їх привабливість в індустріальному парку, тому обов’язковим є передбачення запобіжників, зокрема умов щодо певної частки обсягів реалізації на зовнішні ринки”.

Повна версія матеріалу на сайті YouControl

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2025
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.