Connect with us

В Україні

Апеляційна палата ВАКС: два роки роботи

Опубліковано

Даниїла ЧОРНЕНЬКА,
голова Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду

Вищий антикорупційний суд — вищий спеціалізований суд у системі судоустрою України. Завданням ВАКС, а також Апеляційної палати є здійснення правосуддя відповідно до визначених законом засад та процедур судочинства з метою захисту особи, суспільства та держави від корупційних і пов’язаних із ними кримінальних правопорушень та судового контролю за досудовим розслідуванням цих кримінальних правопорушень, дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, а також вирішення питання про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави у випадках, передбачених законом, у порядку цивільного судочинства. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (далі — АП ВАКС) переглядає в апеляційному порядку судові рішення Вищого антикорупційного суду, а також рішення судів загальної юрисдикції, які були ухвалені до початку роботи ВАКС.

Поговоримо про минуле

Одинадцятого квітня 2019 року Президент України підписав указ про призначення 11 суддів Апеляційної палати. Після обрання 24 травня 2019 року голови Апеляційної палати почалася активна підготовка до старту роботи з відправлення правосуддя. У короткі терміни керівництво суду мало забезпечити матеріально-технічним обладнанням та тимчасовими будівлями суд та організувати відбір працівників апарату. Варто зазначити, що будівля суду, де зараз розміщується Апеляційна палата, потребувала проведення ремонту, що стало можливим завдяки, в тому числі, роботі ДСА України та ТУ ДСА України в місті Києві. Також не можемо недооцінювати внесок наших міжнародних партнерів, які надавали й надають підтримку суду за відсутності будь-якого втручання в здійснення правосуддя.

Читайте також: Два роки міфів і результати: чим живе ВАКС?

Далі був старт роботи. Відбулося це 5 вересня 2019 року, коли ВАКС та Апеляційна палата почали здійснення правосуддя. Одним із викликів, що постали перед судом у 2020 році, стала пандемія коронавірусної хвороби COVID-19. Ми постійно здійснювали та здійснюємо заходи, спрямовані на запобігання її виникненню та поширенню.

Наше сьогодення

За два минулі роки судді Апеляційної палати розглянули 2 168 апеляційних скарг та матеріалів, з яких: 29 апеляційних скарг на вироки, 107 апеляційних скарг на ухвали, 1734 апеляційні скарги на ухвали слідчих суддів, 1 ухвалу, подану в порядку цивільного судочинства, 297 інших кримінальних проваджень (клопотання, подання, заяви). Нас можуть звинувачувати в невеликому навантаженні порівняно з іншими судами. Разом із тим, хочеться звернути увагу не лише на кількість кримінальних проваджень, але і на їх складність.

Загалом же наша робота — це не лише сухі статистичні дані. Це і становлення суду як інституції, де захист прав і свобод громадян не порожній звук, а створення доброзичливої атмосфери в колективі та можливостей реалізації учасниками судових засідань своїх прав є пріоритетними.

Плани на майбутнє

Досі залишається актуальним питання реконструкції будівлі, переданої для постійного розміщення Апеляційної палати по вулиці Преображенській, 5/2, оскільки для її початку необхідно вирішити питання щодо виділення земельної ділянки для забезпечення діяльності Апеляційної палати. Для нас є важливим виділення земельної ділянки у розмірах, достатніх для забезпечення повноцінної та належної роботи суду, а також дотримання вимог щодо безпеки, безперешкодного конвоювання. Труднощі виникають через відсутність вільної земельної ділянки біля будівлі та розміщення на суміжній земельній ділянці інших споруд. Робота в цьому напрямі триває.

Читайте також: ВАКС vs місцеві загальні суди: критерії розмежування юрисдикції

А нашим головним завданням при розгляді кримінальних проваджень залишається забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура. Нашим завданням при розгляді цивільних справ є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.