Connect with us

В Україні

Асоціація Укргорілка: збільшення надходжень до держбюджету принесе боротьба з нелегальним ринком і приватизація Укрспирту, а не підняття акцизів

Опубліковано

На офіційному сайті Верховної Ради України зареєстровано законопроект № 4101, яким, зокрема, передбачено збільшення ставок акцизного податку на алкогольні напої на 11,6% на 2021 рік.

Таким чином, ставка акцизного податку для ЛГВ зросте із 126,96 грн. за 1 л 100% до 141,69 грн. за 1 л 100% спирту. У  порівнянні з прогнозними очікуваннями надходжень акцизного податку від ЛГВ у 2020 році, законотворці у 2021 році додатково очікують отримати ресурс у розмірі 625 млн грн.

Проте ці плани занадто оптимістичні і нереальні. На думку експертів-фінансистів зростання ставки акцизу навпаки може мати негативні наслідки. Продовжуються ретроспективні тенденції у галузі, і, щорічно, з кожним наступним роком обсяги виробництва та реалізації горілки та ЛГВ зменшуються, зокрема, за період 2017-2019 роки – на 21,9%.

За даними МВФ 2015 року Україна має найвищий у світі рівень споживання незареєстрованого алкоголю (більше 50%). Такі ж дані дає і ВООЗ. Ситуація не змінювалася суттєво протягом останніх 5 років. При підвищенні акцизного податку на 11,6 % мінімальна ціна легальної пляшки горілки 0,5л складе 100 грн., тож різниця між пляшкою нелегальної та легальної горілки складе майже 70 грн..

Ще одна проблема – низька купівельна спроможність населення, що спонукає до придбання дешевої нелегальної продукції. Так, за даними аналітичної компанії GfK, яка щорічно проводить дослідження купівельної спроможності населення серед 42 країн, у 2019 році Україна посіла останнє, 42 місце, отримавши статус найменшої купівельної спроможності серед країн Європи.

Ми опинимося в ситуації, коли нелегальний обіг стане вкрай популярним і прибутковим бізнесом, а отже збільшиться кількість небезпечного алкоголю, зросте корупція і пропорційно зменшяться податкові надходження до держбюджету.

Слід зазначити також про серйозність світової економічної кризи спричиненою COVID-19. В таких реаліях держава повинна вживати кроки на підтримку бізнесу, який працює, а не на підвищення податкового тягаря.

Проте є можливість наповнити державну скарбницю за рахунок саме алкогольного ринку – минулого року було прийнято закон про демонополізацію спиртової галузі, який вступив в силу з 1 липня 2020 року. Тож щонайшвидше проведення приватизації спиртових заводів дозволить залучити додаткові кошти у держбюджет.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.