Connect with us

В Україні

Безпека громадян у судах. Перші місяці роботи Служби судової охорони

Опубліковано

Валерій БОНДАР, голова Служби судової охорони

Створення Служби судової охорони є одним із важливих елементів судової реформи й передбачене главою четвертою Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Нагадаємо, 4 квітня 2019­го Вища рада правосуддя своїм рішенням затвердила Положення про Службу судової охорони, чим розпочала створення цього державного органу з правоохоронними функціями. Минулий рік став для Служби судової охорони не лише роком народження, а й роком становлення та розвитку.

Більшість державних органів нашої держави створювалася, як правило, на базі вже існуючих. Служба судової охорони формувалася без жодного фундаменту, з нуля, тому перші її кроки були сконцентровані на створенні дієвої нормативно­правової бази і, зокрема, Стратегії розвитку Служби до 2022 року, яка погоджена Державною судовою адміністрацією України та Вищою радою правосуддя. Загалом були затверджені нові та внесені зміни в майже два десятки нормативно­правових актів.

Зазначимо, що Закон «Про судоустрій і статус суддів» надає співробітникам Служби судової охорони право застосовувати зброю, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в порядку й випадках, визначених законами України «Про Національну поліцію» та «Про охоронну діяльність». Тому для охорони громадського порядку в судах й органах судової влади, для захисту суддів та учасників судового процесу співробітник Служби має право застосовувати спеціальні засоби і зброю в разі загрози життю суддів, учасників процесу, своєму власному. Співробітники нашої Служби також мають право затримувати осіб, які незаконно проникли або намагаються проникнути на територію й у приміщення суду, органів та установ системи правосуддя. Затриманих осіб, які вчинили правопорушення, передаватимуть працівникам поліції для вжиття відповідних заходів реагування.

Коли тільки розпочався процес створення ССО, говорили, що якщо у 2019 році службі вдасться взяти під свою охорону судові установи в Київській і Вінницькій областях, то це буде великим досягненням. Але сьогодні Служба судової охорони функціонує вже у всіх 24 областях держави!

Сьогодні ми всі живемо й діємо в турборежимі. Тож і не дивно, що українське суспільство вимагає від нас швидкої побудови сучасного та ефективного органу, здатного забезпечити безпеку та громадський порядок у судових установах. Перебуваючи в приміщенні суду, кожна людина — суддя, працівник апарату суду, учасник судового процесу або звичайний відвідувач — має відчувати себе в повній безпеці. І це головне завдання нашої служби. Такі криваві трагедії, як та, що сталася два роки тому в Нікопольському міськрайонному суді, коли під час судового засідання внаслідок вибухів гранат загинули двоє людей, а ще одинадцять постраждали, не повинні більше повторитися в нашій країні. Бо те, що сталося в Нікополі, можна було попередити, якби будівля цього суду була обладнана відповідними технічними засобами безпеки та була під надійною охороною. Тож ССО найперше ретельно вивчає ситуацію зі станом безпеки будівлі кожного суду. На жаль, на сьогодні тільки трохи більше 30% судів оснащені пропускними турнікетами, у 42% судових установ відсутні стаціонарні металодетектори, тобто «рамки», а рентген­сканери є лише в двох судах із майже 850. Крім того, більшість будівель судів в Україні не відповідають Державним будівельним нормам з погляду забезпечення безпеки. Це — велика проблема, й розв’язувати її потрібно комплексно та на державному рівні.

Наразі під охороною Служби судової охорони перебуває 215 органів системи правосуддя. Для забезпечення їх охорони і безпеки щоденно залучається понад 800 співробітників ССО. А загалом протягом 2020 року понад 400 установ системи правосуддя України перейдуть під охорону Служби, до кінця 2021 року — 855. Таким чином, повністю буде вивільнено від виконання невластивих їм функцій підрозділи Національної поліції та Національної гвардії України. Притому гранична чисельність працівників служби на кінець 2021 року планується близько 14 тисяч осіб.

Крім підрозділів безпосередньої охорони приміщень судів, будуть сформовані й структури для швидкого реагування та фізичної охорони суддів, які діятимуть у дев’яти регіонах (округах) для реагування на спеціальні потреби й виклики. Підбираючи кадри, особливу увагу звертаємо на фахівців, які мають досвід служби в інших силових структурах держави, бойовий досвід. Зазначу, що на сьогодні в лавах Служби судової охорони проходять службу та працюють 677 учасників бойових дій та АТО/ ООС, або кожен четвертий.

Щодо наявних проблем, то найперша — фінансування ССО. Державним бюджетом на 2020 рік обсяги фінансового забезпечення Служби становлять лише близько сорока відсотків від потреби. Тим не менш, лише за два місяці (січень, лютий) 2020 року співробітники служби забезпечили підтримання громадського порядку та безпеку учасників судового процесу під час проведення майже 298 тисяч судових засідань, з них — 75 резонансні, припинено 22 випадки порушень громадського порядку та проявів неповаги до суду. Окрім того, під час вказаного періоду співробітниками ССО попереджено пронесення громадянами до будівель судів, органів та установ системи правосуддя майже 6 тисяч заборонених предметів, зокрема 17 одиниць вогнепальної зброї, 627 одиниць пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, 58 одиниць травматичної зброї, 2 289 одиниць ножів, 1 420 набоїв, 1 320 одиниць балончиків, споряджених речовиною сльозогінної та дратівної дії, 42 електрошокових пристрої, 2 кастети та стільки ж піротехнічних виробів тощо.

Усе це наші будні. Служба живе, вдосконалюється і розвивається, аби бути надійним захисником судової гілки влади та громадян України, які братимуть участь у судових процесах. Захищаючи всіх учасників судового процесу, ми захищаємо верховенство права!

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.