Connect with us

В Україні

Бронювання працівників: кого, коли й чому?

Опубліковано

Кілька днів тому набули чинності зміни до мобілізаційного законодавства. Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» внесені радикальні новації в низку нормативних актів, зокрема щодо бронюванні працівників. Це питання є вельми актуальним як для економіки країни, державного менеджменту, так і для звичайних громадян.

Читайте також: Економічне бронювання – 20 000 грн за кожного

Тому бізнесовим, виробничим структурам, громадським об’єднанням тощо важливо звернути увагу на декілька важливий деталей. У новій редакції закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, які при цьому перебувають на спеціальному військовому обліку. Тобто, якщо раніше під бронюванням розумілося фактична видача працівникові витягу з рішення Мінекономіки про бронювання, то з 18 травня цього буде вже недостатньо. Суб’єкту бронювання треба бути уважним щодо того, щоб ТЦК та СП поставили особу заброньованого на спецоблік – це суттєва деталь бронювання. Адже з набранням чинності зазначеного закону обов`язково має відбутися перегляд заброньованих осіб. Зміни бронювання стосуватимуться в першу чергу суб’єктів влади та місцевого самоврядування. Службовців, які працюють в органах влади та місцевого самоврядування нараховується кілька сотень тисяч. Стаття 25 зазначеного закону вказує на те, що особи, які працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах: державної служби категорії «А», голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів – усі військовозобов’язані; державної служби категорій «Б», «В», в органах місцевого самоврядування – не більше 50 відсотків кількості військовозобов’язаних цих категорій у зазначених органах; в органах державної влади, інших державних органах, Нацполіції, НАБУ, ДБР, органах прокуратури, БЕБ, Держслужбі України з надзвичайних ситуацій, ДКВС, ССО, а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; на підприємствах, в установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), в разі, якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень) тощо.

Варто зауважити, що критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період встановлюються Кабміном. Сам процес бронювання можна умовно поділити на кілька етапів.

Читайте також: Бронювання військовозобов’язаних для критично важливих ІТ-підприємств – без обмежень

На першому етапі визначається список працівників та штатних посад, які будуть заброньовані, без яких підприємству, установі, організації буде складно працювати. Другий етап – підготовка пропозиції щодо бронювання та супровідного листа. До цих документів також потрібно додати довідку про кількість військовозобов’язаних, які працюють на відповідному підприємстві, установі та організації. На третьому етапі слід направити необхідні документи профільним органам держвлади, які погоджують із Міноборони (раніше був Генеральний штаб, – ред.) та направляють заявку в Мінекономіки, яке ухвалює рішення про бронювання працівників. Підприємство, зі свого боку, має надати працівникові витяг із зазначеного рішення й надіслати до ТЦК та СП спеціальне повідомлення. Загалом розгляд документів повинен зайняти не більше одного місяця. До пакету необхідних документів для бронювання працівників належать військово-обліковий документ; паспорт громадянина України; заява від працівника (працівник повинен подати заяву на бронювання, в якій він викладе свою причину, чому вважає за краще залишитися на роботі в разі мобілізації); пояснювальна записка від роботодавця. Висновок щодо бронювання може бути лише один – це не «відмазка» від військової служби, а надважлива справа і питання, від якого залежить реалізація участі кожного в нашій спільній перемозі.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.