В Україні
Бюро економічної безпеки: на що варто очікувати бізнесу?
Бюро економічної безпеки України, як відомо, відповідатиме за боротьбу з економічними злочинами. Про що варто знати бізнесу?
Бюро економічної безпеки України буде відповідати за боротьбу з економічними злочинами. БЕБ перебере відповідні повноваження в органів поліції, СБУ та податкової міліції. Планова дата початку роботи – не раніше літа цього року.
Про що варто знати бізнесу? Аналітичну роботу, оперативні заходи та слідство вестимуть детективи БЕП. Їх повноваження мають бути визначені Кримінальним процесуальним кодексом України, однак прийнятий Закон не вносив змін до КПК, тож чекатимемо змін до профільного кодексу. Бюро матиме вільний доступ до усіх державних реєстрів. Також інформацію до Бюро будуть передавати Державна служба фінансового моніторингу України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, АМКУ, Фонд державного майна України, податківці, митники та інші державні органи.
Це означає, що варто очікувати великої кількості фактових кримінальних проваджень за результатами аналітичної діяльності БЕП та проведення слідчих/процесуальних дій (допитів, виїмок, обшуків) у бізнесу.
Більше того, бюро зможе здійснювати захист економічних інтересів держави в компетентних органах іноземних держав. Тож можливі гучні справи, а також зросте попит на захист у кримінальних правопорушеннях, які відбувалися на території кількох держав.
Щодо організації роботи Бюроекономічної безпеки, воно матиме центральне та територіальні відділення. Гранична планова чисельність працівників БЕП – не більше 4 тисяч осіб. Працівників бюро можна буде притягувати до дисциплінарної відповідальності за невиконання/неналежне виконання обов’язків, що вже добре, оскільки притягнути до відповідальності слідчих поліції, податкової міліції та СБУ наразі неможливо, що сприяло різним зловживанням, наприклад, викраденням майна під час обшуків, безпідставним допитам, вилученням значної кількості оригіналів документів щодо здійснення господарської діяльності.
Для горомадського контролю діяльності БЕБ при бюро буде створено громадську раду, яка має забезпечити прозору діяльність новоствореного органу. Наразі такі ради діють при НАБУ та ДБР.
Джерело: Юридичний вісник України