В Україні
Чому українці проти продажу землі?
Земельна тема сьогодні одна з топових в Україні, тим більше, що 1 липня, коли стартує земельна реформа, вже зовсім близько.
Водночас, незважаючи на всі спроби влади позитивно налаштувати населення до продажу землі, в них це не виходить. Соціологічна група рейтинг з 23 по 27 квітня провела дослідження «Ставлення українців до введення ринку землі». Результати його для влади невтішні. 77% опитаних впевнені, що рішення про введення в Україні ринку сільгоспземлі має прийматися на всеукраїнському референдумі. І тільки 16% вважають, що це не обов’язково. На сам референдум готові прийти 58%, 17% — швидше за все прийшли б, а 20% — не взяли б у ньому участі. Це говорить про те, що людей ця тема зачіпає й вони хотіли б, щоб їхня думка в даному питанні враховувалося. Тим більше, що Президент обіцяв народовладдя, захистити українців від продажу землі іноземцям, а важливі питання приймати на референдумі.
Далі, 64% з тих, хто прийшов би на референдум, проголосували б проти купівлі-продажу землі в Україні, 36% таку ініціативу підтримали б. Але це стосується земельної реформи в цілому. А ось проти надання іноземцям права купувати сільгоспземлі в Україні висловилися 79% опитаних і лише 15% таке рішення вітає.
З огляду на результати соцопитування, можна сказати, що владі не вигідно проводити референдум і вони будуть всіляко цьому протистояти. Кількість противників земельної реформи зростає ще й тому, що в останній версії реформи трактуванні зняті всі обмеження для іноземців, а іноземні банки допущені до отримання землі через механізм застави.
Проти продажу землі іноземцям виступили навіть 71% прихильників «Слуги народу», ще 23% підтримали ініціативу своєї політсили. Прихильники інших політичних партій також більшістю висловилися проти, і цей відсоток у них навіть вищий. І така ситуація незгоди з продажем землі іноземцям в центрі, на заході, на півдні і сході країни — по всій Україні. Те ж саме стосується і вікових категорій від 18 до 60+.
Показовим є те, що прихильники всіх політичних сил, вікових категорій і регіонів вважають, що приймати рішення про відкриття ринку землі слід було б на референдумі. Так вважають і виборці Зеленського, який, до слова, обіцяв, що всі значущі рішення будуть прийматися на референдумі. А земля — це важливе питання, яке зачіпає не тільки сучасників, але й майбутні покоління.
Також більшість українців висловило свою готовність прийти на референдум і, як свідчить опитування, проголосують вони проти. А це значить, що вони проголосують проти закону, який лобіює влада.
Результати референдуму, якби Зеленський пішов на такий крок, були б не в його користь і свідчили б про поразку особисто президента, який активно просуває земельну тему. Найбільшим опонентом В. Зеленського і «Слуг» в цьому питанні є Юлія Тимошенко, яка найактивніше виступає проти прийнятого земельного закону і займається підготовкою проведення референдуму, перейшовши безпосередньо до дій. Так ЦВК вже зареєструвала 5 груп, які займатимуться збором підписів для проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. До цього підключаються й ініціативні групи «Батьківщини». До переліку включено 5 питань, в тому числі й щодо продажу землі. З огляду на розгалуженість партійної структури Тимошенко, а також те, що до них долучаться фермери, аграрії, жителі сіл та інші противники земельної реформи, зібрати по 3 мільйони підписів, вони, швидше за все, за 90 днів зможуть. Питання в тому, що в результаті скаже Президент і чи підпише він указ про проголошення референдуму за народною ініціативою, як того вимагає закон про народовладдя.
Чи приєднаються інші політичні сили до «земельних протестів» — не факт, але судячи з результатів голосування в Раді, де ОТЗЖ і ЄС у більшості своїй не голосували за цей законопроект, тему землі вони будуть використовувати в своїй виборчій кампанії — у парламентській, так і в президентській. Тимошенко з «Батьківщиною» свій протест проти прийняття цього закону висловили тим, що не були присутні в залі. Рішення прийнято за рахунок голосів «слуг» і депутатської групи «Довіра», що було передбачувано. Упевнений, що під час виборчої кампанії питань будуть задавати по землі багато, особливо в сільській місцевості та районних центрах.
Джерело: Юридичний вісник України