Connect with us

В Україні

Чи є шанс покарати росію за екоцид та отримати компенсацію?

Опубліковано

Віталій Соловей,
адвокат

Країна-агресор завдає сьогодні значних збитків нашому довкіллю: знищує ліси та степи, моря та річки, рослинний світ і тварин. Усі ці дії – справжній екоцид.

Як обраховуються збитки за шкоду довкіллю?

Таке поняття як «екоцид» використовується вже понад 45 років. Це масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу.

Читайте також: Державні цільові економічні програми фінансуватимуть за рахунок арештованих активів рф

Для того щоб стягнути з росії компенсацію за шкоду, нанесену довкіллю України, варто вже сьогодні (навіть рік тому це було актуально) об’єктивно оцінювати збитки, готувати та оформлювати належні докази й розпочинати подачу низки позовів у міжнародні суди.

Фіксує та обраховує збитки довкіллю Держекоінспекція, яка надає відповідні статистичні дані до Міндовкілля. Це відбувається за новими методиками, які в 2022 році було затверджено (7 методик). Вищевказані методики дозволяють визначати шкоду та збитки, завдані землі, ґрунтам, атмосферному повітрю, водним ресурсам, природно-заповідному фонду, щодо втрат лісового фонду та акваторії та надр України.

Відповідно до попередніх підрахунків Держекоінспекції, на сьогодні (з часу повномасштабного вторгнення) рф завдала збитків довкіллю нашої країни на суму понад 2 трлн гривень. Варто зазначити, що методики, за якими Україна обраховує збитки довкіллю – це докази вини рф. Отже, всі цифри та способи обрахунку мають бути об’єктивними, виваженими та досконалими. Для того, щоб потім у суду не буду питань і підстав відмовити Україні, потрібно буде продемонструвати, яка екологічна ситуація була, до прикладу, на місці влучання ракети до війни. Проте таких даних по кожному кейсу у нас, на жаль, немає. Незважаючи на це, можливо порахувати, як погіршився рівень життя громадян від початку повномасштабного вторгнення.

Слід зазначити, що Офіс Генерального прокурора України, в свою чергу, активно займається питанням притягнення до відповідальності за нанесення шкоди довкіллю та відкриває відповідні кримінальні провадження за фактом злочинів екоциду. На сьогодні розслідуються вже такі 104 справи, але єдиного визначеного механізму щодо того, як саме притягнути винних до відповідальності, станом на даний час ще не визначено.

Читайте також: Реєстр стратегічної екологічної оцінки можна тестувати

Як вказують у Держекоінспекції, найбільші забруднення внаслідок війни – шкода атмосферному повітрю, забруднення відходами руйнації, вплив на водні об’єкти. До всього додамо й те, що на практиці вже була незначна кількість випадків, коли держава-агресор виплатила компенсацію за злочини проти довкілля (Ірак виплачував компенсацію Кувейту – за скидання 8 млн барелів нафти в Перську затоку, Нікарагуа виплачувала репарації за шкоду навколишньому середовищу Коста-Ріки після війни між країнами).

Хто судитиме?

А зараз про те, яка саме інстанція розглядатиме позови про відшкодування шкоди довкіллю внаслідок дій рф? Фактично з перших днів війни юридична спільнота почала задаватися питанням міжнародно-правової відповідальності рф за збройний напад на Україну. Відшкодування шкоди довкіллю, заподіяної внаслідок збройних конфліктів, зовсім не є новим аспектом міжнародного правосуддя. Слід зазначити, що Римський статут, чинний із 2002 року, визначив довкілля суб’єктом воєнних дій. При тому було встановлено досить високу планку для злочинів війни проти довкілля. Водночас є проблеми з визнанням масштабного руйнування навколишнього середовища, екоциду. При тому, що в Україні, беззаперечно, має місце саме злочин екоциду.

Римський статут Міжнародного кримінального суду – це головний документ роботи Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Він регулює роботу Суду, визначає види покарання і функції Асамблеї держав-учасників. Відповідно до ст. 5 Статуту, юрисдикція Суду обмежується найсерйознішими злочинами, що викликають занепокоєння всієї міжнародної спільноти. Відповідно до цього Статуту, Суд має юрисдикцію щодо таких злочинів: 1) злочин геноциду; 2) злочини проти людяності; 3) військові злочини; 4) злочин агресії.

Єдиний злочин у Римському статуті, який має відношення до довкілля – військовий злочин, де йдеться про умисне вчинення нападу, коли відомо, що такий напад стане причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам, або масштабної, довгострокової та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу.

Читайте також: Колективний позов як механізм відшкодування збитків, завданих навколишньому середовищу

Слід також зазначити, що злочин щодо довкілля вважається вчиненим виключно в разі, коли суб’єкту вчинення відомо, що його дії призведуть до масштабної, довгострокової та серйозної шкоди довкіллю. А наслідки мають відображати саме сукупність усіх трьох факторів: масштабна, довгострокова і серйозна шкода. У разі відсутності одного з цих трьох вказаних елементів – склад злочину відсутній. Тож, як бачимо, тут усе складно.

Відтак українським дипломатам, урядовцям, правоохоронним органам та юридичній і екологічній спільноті ще доведеться здійснити значний обсяг роботи для того, щоб росія була покарана та відшкодувала всі збитки, завдані довкіллю.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.