Connect with us

В Україні

Давайте заглянемо в майбутнє, або «План Маршалла» для України

Опубліковано

На минулому тижні в Берліні за участі національних лідерів, експертів та керівників великих компаній відбулася представницька конференція, присвячена питанням повоєнного відновлення України. За словами її організаторів, у подальшому це має стати основою «плану Маршалла» для України. У зібранні взяли участь глава ЄК Урсула фон дер Ляєн та канцлер ФРН Олаф Шольц. Останній, ретельно проаналізувавши ситуацію в Європі та Україні, нагадав у своєму виступі, що українці пропонують партнерам «започаткувати Financial coordination platform and meetings під співголовуванням США, Єврокомісії та України».

Читайте також: Програми комплексного відновлення громад не підлягатимуть стратегічній екологічній оцінці

Мета ініціативи — координація допомоги нашій країні, визначення напрямків для першочергового й довгострокового її відновлення, а також джерел фінансування. Як не дивно, але Шольц наважився заявити, що заморозити російські активи мало, треба віднайти спосіб вилучення цих коштів і передачі їх Україні на відбудову.

За попередніми оцінками, відповідна сума може сягати $750 млрд. Тому тут бажаною є допомога, співмірна за своїми масштабами допомозі США для відновлення ФРН після Другої світової війни («план Маршалла»). Тиждень тому О. Шольц й Урсула фон дер Ляєн у їх спільній статті зазначили, що для відбудови України «має бути створений новий «план Маршалла», в якому Євросоюз відіграватиме важливу роль.

Президент України Володимир Зеленський, в свою чергу, подякував Європейському Союзу і кожній його країні, яка допомагає нам, за вже надану підтримку, зазначивши при тому, що така підтримка має носити більш системний характер. «Я вірю, що вже зараз ми можемо ухвалити рішення про заснування «фінансового Рамштайну» для підтримки нашої спільної стабільності — за аналогією з «оборонним Рамштайном», який уже функціонує. Наразі нам дуже потрібна фінансова координаційна платформа, яка об’єднає й скерує всі зусилля, спрямовані на відбудову нашої країни після бойових дій, як і консолідація для чіткого й своєчасного спрямування ресурсів. Саме так має втілюватися те, про що ми говорили в Лугано, на першій конференції щодо відновлення України», — зазначив Володимир Зеленський. Конкретних грошових зобов’язань учасники обговорення поки не матимуть, тим не менше Олаф Шольц запевнив, що відбудова України буде «планом Маршалла XXI століття» й можливістю для побудови більш стійкої та міцної країни». Але втілювати цю ідею слід уже зараз. До цього змушують нинішні атаки агресора на цивільні об’кти та цивільну інфраструктуру України, демонструючи відчай путінської росії, яка намагається наразі знищити українську енергетику. Для гарантування нашої перемоги, за твердженням лідера Німеччини, європейці повинні й надалі рішуче підтримувати Україну як політично, фінансово, гуманітарно, так і зброєю, й робити це стільки часу, скільки буде потрібно. За словами Шольца, історія відбудови післявоєнної Німеччини свого часу стала прикладом такої колективної допомоги, і в тому числі завдяки цьому німці зараз успішні.

Відбудова та модернізація України стане не лише викликом для всіх поколінь українців, але й новими можливостями для нас. З огляду на це, важливо зосередити увагу на тому, що може принести стійкість та міцність Україні. Йдеться, в тому числі, про нові технології виробництва зеленої енергії, експорт індустріальної та аграрної продукції, цифровізацію економіки та суспільства. Наша країна може стати регіональним лідером у цих сферах, що, безумовно, прискориться після набуття Україною статусу члена Євросоюзу.

Читайте також: Міжнародні інвестиції у відновлення України координуватиме IFC

Щоб втілити ці грандіозні плани, потрібні гігантські зусилля не лише українців, а й усіх наших нинішніх союзників, залучення публічних та приватних інвесторів з усього світу у стале майбутнє України.

Не так давно директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва заявила, що протягом 2023 року потреби нашої країни в зовнішньому фінансуванні становитимуть близько $3 млрд на місяць. І це, за її словами, найкращий сценарій на наступний рік. Але коли йдеться про відновлення країни, її інфраструктури, тоді ця цифра буде зовсім іншою.

У свою чергу, український прем’єр Денис Шмигаль наголосив на необхідності започаткування фінансової координаційної платформи, базою для якої могли б стати країни G7, Міжнародний валютний фонд, Європейський інвестиційний банк, Організація економічного співробітництва та розвитку та всі наші партнери, котрі підтримують Україну. Глава українського уряду назвав і пріоритетні напрямки та галузі, які найбільше потребують фінансової допомоги партнерів. «Нам сьогодні потрібна підтримка бюджетного дефіциту для його вирівнювання, фінансування першочергових потреб для відновлення країни, оцінка конкретних потреб її повоєнної відбудови й модернізації», — зазначив Д. Шмигаль. За його словами, ці основні питання перебуватимуть у центрі уваги української влади «в наступні роки, а може й десятиліття». «Сьогоднішні пріоритети дуже природні, бо лише за останні тижні агресор завдав значних збитків (а простіше кажучи, зруйнував) українській електричній інфраструктурі, інфраструктурі опалення, водопостачання, створюючи таким чином найбільшу на європейському континенті гуманітарну катастрофу за багато останніх десятиліть», — додав український прем’єр.

Ця війна, безумовно, трагедія не лише для українського народу, а й для багатьох народів світу. І саме тому потрібно об’єднати зусилля й створити механізми та фінансову платформу, що дозволить протистояти кремлівському терористичному режиму, яким він є насправді.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.