В Україні
Дефіцит суддів – ключова проблема правосуддя
Щойно оприлюднено щорічну доповідь Уповноваженого ВР «Про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні» за 2019 рік, в якій зроблено висновок, що дефіцит суддів у судах ключовою проблемою вітчизняного правосуддя.
В ній констатовано істотні недоліки у функціонуванні правосуддя, про що свідчать численні звернення суддів щодо незабезпеченості приміщень судів, наявність значної кількості вакантних посад або взагалі відсутність суддів у судах. Це призводить до порушення конституційного права кожного на судовий захист.
У доповіді проаналізовано стан додержання права на розгляд справи судом упродовж розумного строку. Зазначено, що протягом 2019 р. надійшло 1 122 повідомлення про порушення прав учасників кримінального процесу на стадії судового розгляду, зокрема щодо порушення розумних строків судового розгляду справ.
Більшість звернень стосуються тривалого, іноді такого, що тягнеться роками, розгляду справ, який не лише не поновлює порушених прав, а й призводить до нових порушень.
У доповіді наголошується, що найчастіше такі повідомлення стосувалися ситуацій, коли в місцевому суді не призначені судді або вони не здійснюють повноважень з поважних причин. Відтак, справи місяцями, а то й роками залишаються без розгляду.
За інформацією, отриманою у листопаді 2019 р. на запит Уповноваженого від ВККС України, станом на 1 листопада 2019 р. 249 загальних місцевих судів мають від 25 до 49% вакантних посад суддів, а 135 загальних місцевих судів – від 50 до 75%. Окрім того, у 6 районних судах різних областей України всі наявні за штатом посади суддів є вакантними, тобто фактично правосуддя не здійснюється. При цьому навантаження на суддів, які фактично здійснюють правосуддя у судах, в яких наявна значна кількість вакантних посад, є надто великим, що призводить до затягування строків розгляду справ з незалежних від них причин.
Водночас на порушення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, через надмірно тривалий судовий розгляд кримінальних проваджень у 2019 р. надійшло 323 скарги. Під час розгляду зазначених звернень Уповноваженим надсилалися запити до судів загальної юрисдикції для з’ясування причин тривалості судових проваджень. Однією з головних причин, знову наголошено у доповіді, залишається згадані вище дефіцит суддів і значне навантаження, у зв’язку із чим судові засідання призначаються з періодичністю 2–3 на місяць, а їх відкладення пов’язані з неприбуттям прокурорів, захисників, недоставлянням обвинувачених, яких тримають під вартою.
За результатом аналізу стану дотримання верховенства права при здійсненні правосуддя у доповіді запропоновано рекомендації вжити заходів щодо прискорення комплектування вакантних посад суддів у судах.
Детальніше ознайомитися з текстом доповіді можна за посиланням.