Connect with us

В Україні

Демократія чи технологія, або Що заховав у своїх питаннях Президент?

Дата публікації:

Ідея проводити опитування громадської думки у день місцевих виборів 25 жовтня з’явилася не сьогодні, а обговорюється вже давно, понад місяць.

Як відомо, ще 4 вересня депутати від «Слуги народу» зуміли домогтися схвалення проекту такого закону профільним комітетом і направити його на розгляд у сесійну залу. Але Рада цей проект так і не розглянула. Хоча за задумом ініціаторів опитування, ЦВК мала його проводити за дорученням уряду. Відомо, що подібна практика існує у багатьох країнах. У нас же не лише опозиція дану ініціативу сприйняла в штики, а й деякі «слуги» були проти. Опоненти президентської ініціативи вважають, що для Банкової це може стати інструментом легалізації ініціатив Зеленського. Хоча у поясненні до законопроекту йшлося, що такі опитування допоможуть краще налагодити діалог влади й суспільства.

Водночас ексзаступник голови ЦВК Андрій Магера у вважає, що «організувати таке опитування не можливо навіть за президентським указом, оскільки він, указ, нічого спільного не матиме із конституційними повноваженнями глави держави. Але все одно без документа нічого не вийде». Хоча й без цього зрозуміло, що насправді опитування, про яке йде мова, не матиме жодного офіційного статусу, про що говорили й самі представники ОПУ, та проводитиметься вона не на виборчих дільницях, а коло них.

Як запевняється, біля виборчих дільниць стоятимуть волонтери з урнами й усі охочі зможуть взяти участь в анонсованому Президентом опитуванні. При цьому голосування має бути суто добровільним і неофіційним.

В експертних колах також заявляють, що таке опитування сумнівне з точки зору законодавства, адже цього не передбачають ні українські закони, ні Конституція. А в Комітеті виборців додають, що проведення опитування у день голосування суперечить ще й Виборчому кодексу. Про те головними у цьому всьому, звісно, є запитання, в яких Президент вбачає суспільний резонанс і невідкладність. На погляд досвідченого і свідомого громадянина два перших питання, що вже озвучені главою держави, під час проведення місцевих виборів є як з юридичної точки зору, так і з точки зору здорового глузду не зовсім, м’яко кажучи, доречними. Щодо першого — то студентська правнича молодь точно знає, що не жорсткість покарання, а його невідворотність вирішує суть справи з корупцією. А от з невідворотністю в нас не складається. Надто багато є прибічників того, щоб залишити корупціонерів у спокої, зокрема й серед деяких суддів КСУ та політиків.

Щодо другого запитання, то треба звернутися до історії українського урядування. Кабмін Ю. Тимошенко свого часу вже вирішував долю «вільної економічної зони для Донбасу». Тоді, як і зараз, йшлося і йдеться про величезні кошти, які точно не дійдуть до бюджету, а значить — до пенсіонера, вчителя, лікаря, службовця, до солдата … оскільки ми вже переживали історію з клондайками щодо «вільних економічних зон». Треба спитати в урядовців, які в 2005-му році приймали рішення про скасування таких «зон», якими збитками для країни і для регіону завершилася та «зона на Донбасі»? Далі Президент питатиме про легалізацію наркотиків, про скорочення кількості депутатів, про роль Будапештського меморандуму в забезпеченні державного суверенітету України. І якщо чесно, то це — наївні речі.

Можливо для нинішньої влади ці питання й несуть певний сенс, а для всіх інших вони є зрозумілими. Хоча наразі Верховна Рада й готує закріпити такий «важливий механізм» як народовладдя на законодавчому рівні, та нинішня ініціатива Президента й не потребує законодавчого визначення. Таку думку висловив, зокрема, голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін. Натомість він вважає, що опитування є елементом політики відкритості Президента, готовності його почути людей з питань, які дійсно турбують суспільство. Отже, почуємо і побачимо, «які цифри будуть на табло», як казав колись класик українського футболу Валерій Лобановський.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

В чергу на вакцинацію від COVID-19 вже можна записатися

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я повідомило, що з 1 березня 2021 р. в Україні розпочався запис до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19.

Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається в 5 етапів:

– 1-й– медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (≈ 367 тис. людей);

– 2-й– решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (≈ 3 млн людей);

– 3-й– люди віком 65-79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (≈ 7 млн людей);

– 4-й– люди віком 60-64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі  (≈ 11 млн людей);

– 5-й– решта дорослого населення України (≈ 13 млн людей).

Якщо особа є працівником сфери охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, працівником чи мешканцем спеціалізованого закладу (інтернати, будинки для літніх людей тощо), військовослужбовцем, працівником критично важливих структур державної безпеки (включно з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національною гвардією, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Державною прикордонною службою й Службою безпеки України), то записуватися не потрібно – роботодавець або керівник установи інформує про можливість та дати щеплення.

Усі інші можуть записатись до списку очікування через портал чи мобільний застосунок Дія. Для цього потрібно зайти на портал Дія за допомогою КЕП (електронного ключа, наприклад податкової) чи BankID, перейти у розділ «Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19», зазначити сферу діяльності, обрати місце, в якому хочете вакцинуватися, та очікувати повідомлення про запрошення на вакцинацію.

Щоб зареєструватися через смартфон  завантажити мобільний застосунок Дія 2.0 та авторизуватись в ньому, зайти у розділ «Послуги» та обрати «Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19», зазначити сферу діяльності, обрати місце, в якому хочете вакцинуватися, перевірити свій номер телефону та очікувати повідомлення про запрошення на вакцинацію.

Також записатись до списку очікування можна через національний контакт-центр МОЗ – зателефонувати на номер 0 800 60 20 19, надати оператору свої дані (необхідно буде вказати ідентифікаційний код або серію та номер паспорта), обрати місце, в якому хочете вакцинуватися, та очікувати повідомлення про запрошення на вакцинацію.

МОЗ звертає увагу, що зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Усі щеплення є добровільними й безоплатними. 

Читати далі

В Україні

Нардепи голосуватимуть за допомогою сенсорної кнопки

Опубліковано

on

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков поінформував, що з завтрашнього пленарного засідання народні депутати будуть голосувати за допомогою сенсорної кнопки.

За його словами, використання сенсорної кнопки відповідає всім нормам, а всі дискусійні питання були вирішені під час тестування.

«У нас є офіційний акт щодо можливості використання сенсорної кнопки, тому з наступного пленарного засідання ми зможемо продемонструвати роботу системи, яка не буде дозволяти кнопкодавство в стінах Верховної Ради України», – зауважив Д. Разумков.

Запровадження такої системи знімає питання щодо прив’язки реєстраційної картки народного депутата, оскільки вона унеможливлює одночасне голосування більше ніж з одного робочого місця.

Читати далі

В Україні

Муніціпальний кодекс розробить Конгрес місцевих та регіональних влад

Опубліковано

on

Президент України Володимир Зеленський оголосив про створення Конгресу місцевих та регіональних влад, який сприятиме встановлено якісно нових відносин між центральною та місцевою владою.

За його словами, першим глобальним питанням, на якому слід зосередитись новому органу, має стати підготовка Муніципального кодексу України.

«Є різні бачення, різні моделі цього документа. Думаю, що вам вдасться розробити кодекс, який сприятиме не лише розвитку окремих регіонів, але й зміцненню унітарної, неподільної України», – зауважив В. Зеленський

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram