Connect with us

В Україні

Держава — українцям чи українці — державі?…

Опубліковано

Як відомо, українські консульства, починаючи з 23 квітня, призупинили надання деяких дипломатичних послуг. А нашим співвітчизникам напередодні стало відомо, що листом за підписом першого заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіги МЗС наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово призупинити усі консульські дії щодо громадян України призовного віку.

Читайте також: Вихід України з Конвенції від 22.01.1993 у зв’язку з військовою агресією рф передбачає припинення співробітництва судів та інших компетентних органів України з відповідними органами рф і рб

Наразі відомо, що таке рішення ухвалили вже декілька представництв МЗС України. І тут же постає питання, а як же з правами людини? Адже в законі про мобілізацію (№ 10449), який Верховна Рада 11 квітня ухвалила в цілому, є норма, яка передбачає, що чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, зможуть отримувати консульські послуги лише за умови наявності військово-облікових документів. Громадяни України за кордоном мають оновити персональні дані, оскільки без військо-облікових документів вони не зможуть оформити закордонний паспорт та скористатися іншими консульськими послугами. За ситуацією на сьогодні консульства в Польщі та Чехії припинили надання послуг чоловікам відповідного віку. Посол України в Польщі Василь Зварич пояснив це наступним чином: держава прагне уточнити кількість своїх громадян призовного віку в інших країнах. За його словами, лише в Польщі є десятки тисяч українців призовного віку, однак ці оцінки «дуже приблизні» і їх треба перевірити. Відтак, точна кількість українців мобілізаційного віку стане відома, коли відповідний закон набуде чинності й кожен українець за кордоном зможе оновити свої дані. Також посол заявив, що український уряд не звертався до польскої влади з проханням допомогти в поверненні громадян призовного віку. Водночас заяву Німеччини про дозвіл для українських громадян перебувати в країні без документів, дипломат назвав «суверенним рішенням» кожної країни щодо громадян інших країн. «Ми не можемо нікого змусити. Для нас головне, щоб реалізація мобілізаційного закону була ефективною та прозорою, щоб усі знали, про що йдеться. Тому ми працюємо над тим, аби роз’яснити це нашим громадянам», — говорить Василь Зварич.

А тим часом центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс» уже призупинив видавання готових документів у закордонних підрозділах ДП «Документ». Цікаво, що МЗС України миттєво поспішило роз’яснити, що це підприємство не входить до сфери управління міністерства. ДП «Документ» не є частиною системи дипломатичної чи консульської служби. Це — окреме державне підприємство, що входить до сфери управління Державної міграційної служби України. Отже, до всіх негараздів додалося ще й відомче питання. Хоча міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив у соцмережі, що доручив диппредставництвам України за кордоном «вжити заходів для відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку». Як було вказано, невдовзі МЗС надасть уточнені розʼяснення щодо порядку отримання консульських послуг у межах законодавства для чоловіків мобілізаційного віку в закордонних дипломатичних установах із наближенням до вступу в дію Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Зі сказаного випливає, що в умовах повномасштабної агресії росії головним пріоритетом є захист Батьківщини від знищення. За словами посадовця, чоловік призовного віку, який виїхав за кордон, показав своїй державі, що питання її виживання його не обходить, а потім приходить і хоче отримати від цієї держави певні послуги. Так не буває, бо в Україні йде війна. Країна захищається від агресора. А обовʼязок оновлювати документи в ТЦК існував і до ухвалення нового закону про мобілізацію». «Якщо дехто вважає, що хтось на фронті, воює і віддає своє життя за цю державу, а хтось пересидить за кордоном, але при цьому буде отримувати послуги від цієї держави, то так це не працює», – наголосив Д. Кулеба. Тим часом чимало з українських юристів вважають, що таке рішення порушує не лише права громадян України, а й положення Женевської конвенції та міжнародні зобов’язання України. Отже, держава українцям чи українці державі? В умовах війни первинним питанням, безумовно, є захист суверенітету країни, яка тримається на плечах її громадян. А висновок тут простий: усі ми маємо стати сьогодні на захист суверенітету країни, на захист держави. Держава не зможе забезпечувати права своїх громадян, якщо вона не зможе захисти себе…

Читайте також: Зняти обмеження щодо консульських дій: Верховна Рада звернеться до Уряду

P.S. ДП «Документ» відновив видачу паспортів українцям за кордоном.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.