В Україні
Для чого ці розмови про репарації?
Коли до початку серпня (5 місяців війни) держоргани в Україні не подали жодної заяви до суду про стягнення активів росіян…
Для початку нагадаємо один короткий перелік: Миколаївський глиноземний завод – одне з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії — досі належить російському олігарху Дерипасці; «Ocean Plaza» – один з найбільших ТРЦ Києва — належить пов’язаній із російським олігархом Ротенбергом компанії, 11 серпня планував відновити роботу; «Мармелад» – ще один ТРЦ в Києві, співвласниками якого є голова газпрому Міллєр, «банкір путіна» Ковальчук та член держдуми Фокін. Продовжує працювати.
Читайте також: Репарації за Катинський злочин
Таких прикладів по країні навіть не десятки — сотні. Минуло більше двох місяців з моменту ухвалення закону, який дозволяє владі конфіскувати майно росіян. Та за цей час державні органи не подали жодної заяви до суду про стягнення таких активів. Жодної, повторю. А процедура стягнення така:
1) активи блокуються РНБО (за поданням глави держави, ВРУ, КМУ, СБУ чи НБУ), рішення якого Президент затверджує указом;
2) Мін’юст звертається до антикорсуду про стягнення активів, на розгляд справи в першій інстанції суду відводяться десять днів, в апеляції – п’ять.
3) після рішення суду активи можна продати або отримувати від них прибуток на користь України.
В РНБО за аналізований час вони ухвалили чотири рішення, в яких, зокрема, йдеться про блокування активів: проти двох фізичних і трьох юридичних осіб; проти однієї юридичної особи; проти 35 фізосіб (зокрема, проти путіна, пєскова і т.д.); проти 236-х російських вишів та 261-го ректора.
Зазначу, що ніхто з цих осіб не володіє значними активами в Україні, які можна було б стягнути на користь держави.
Читайте також: З миру по нитці: як Україна може стягнути з рф репарації (судовий блок)
Кілька тижнів тому я написав про цю проблему й попередив, що нам доведеться вийти з нею публічно. За цей час особливих змін не відбулося. Тож нам довелося вийти зі статтею, яка дуже м’яко описує проблему. Якщо і це не допоможе, нам доведеться вийти з набагато ширшою комунікацією, назвавши імена людей, які цю історію блокують.
Ідемо далі. Шостого серпня Володимир Зеленський заявив: «Як доповіли урядовці, уже примусово вилучено в Україні активів на 28 млрд грн». Подібні заяви опісля звучали з вуст і інших посадовців. Хоча я не дуже розумію, про які активи урядовці доповідають президенту? Ми вже надіслали відповідне звернення, щоб це з’ясувати.
Бо як би там не було, а в ключових російських олігархів з їхніми активами в України все нормально (див. вище). Бізнес робиться, «бабки варяться». Проблема тут не лише в тому, що активи російських олігархів досі не фінансують нашу армію. Головна її «заковика» в тому, що поки ці активи не конфіскували в Україні, то з якого дива це мають робити, наприклад, в США чи Британії?
Джерело: Юридичний вісник України