Connect with us

В Україні

Феномен «Слуги народу»: від криворізького 95-го кварталу до парламентської зали

Опубліковано

Спочатку було смішно. Коли, починаючи з 2003 року, вітчизняні ТБ-канали виборювали право на показ шоу-проектів і розважальних програм студії «Квартал-95». Тоді про цей криворізький квартал мало хто знав. Тепер про це знають в Адміністрації (Офісі) Президента, у Верховній Раді та у Вестмінстерській парламентській залі. І нині вже не до сміху.

Парламент оновився на 80%, його середній вік складає 41 рік; в Раді почали дотримуватися вимоги гендерної рівності, адже жінки становлять майже 20%, тоді, як у попередньому всього 12% народних обранців. Нові депутати вирішили пройти швидкий курс пізнання парламентських тонкощів. Хоча наразі практично ніхто вже не пам’ятає приклади цивілізованої передачі влади в нашій країні. У всіх випадках змін влада в державі починає обриватися. Коректній передачі заважують особисті амбіції можновладців. А відсутність закріпленої законом процедури передачі влади породжує проблеми, адже новий Президент та, безумовно, і новий парламент, починають із помилок. Хоча з точки зору використання психології впливу все робиться вірно. Президент України Володимир Зеленський має намір зобов’язати кожного депутата підписати меморандум про співпрацю. У цьому документі будуть зазначені й певні наслідки того, що буде, якщо хтось із «слуг народу» або членів команди візьме хабар або буде спійманий на корупційних діяннях. Депутат автоматично має готуватися до «посадки», тобто відправки в зону, позбавлення недоторканності, а також має відшкодувати весь моральний і матеріальний збиток, нанесений партії своїми діяннями. Вперше в історії України лідер використовує психологічний закон особистого прикладу, адже парламентарій, підписуючи такий жорсткий документ, зобов’язується виконувати всі покладені на нього завдання, зобов’язується перед Президентом, партією і Народом України, що в жодному разі, і ні за яких обставин не буде займатися корупційними діяннями. Крім цього, глава партії «Слуга народу» Д. Разумков анонсував проект закону про позбавлення депутатського мандата за прогули.

У той же час сьогодні має йтися про правила пристойності та гарантії безпеки, чого очікує суспільство. Ментальність тих, хто йде, і тих, хто приходить, є надто різною. Тому виникає небезпека приниження країни, інститутів президентства та парламенту, адже процедура переходу влади має гарантувати своєчасне отримання переможцем того обсягу офіційної інформації, що стосується питань безпеки, легітимності, наступності влади.

Очевидною є й некоректна поведінка екс-президента, який вже йдучи з посади проводив численні кадрові призначення, що спричинило виникнення кон’юнктури в оточенні нового Президента та підштовхнули команду «Сили права» до підготовки проекту Закону «Про порядок передачі влади при зміні Президента України». Безумовно, що така процедура має включати допуск до державної таємниці, а ще проведення офіційних консультацій з керівниками всіх 94-х державних інституцій. Проте вона виключає вказівки на кшталт проведення перевірок на Криворізькому меткомбінаті, неофіційні консультації з учасниками інших партій та рухів тощо.

Монокоаліція у Верховній Раді виникла вперше. І завдання команди «Слуги народу» — злам системи влади, що дісталася від попередників і побудова на цьому фундаменті нової системи — таки має шанс. Питання лише в тому, наскількі в цієї команди є потрібні правові інструменти та позитивний вплив на суспільство, а ще бажання й досвід. У будь-якому разі посилання на те, що цьому, можливо, заважав парламент і Кабмін звучатимуть невиправданими, бо вперше правляча партія отримує необмежений карт-бланш від українців. Монокоаліція для сьогоднішньої ситуації нагадує Вестмінстерську модель владарювання, яка виправдала себе в багатьох державах англо-саксонській системи права. Проте в цих державах було відсутне «державне рейдерство», яке набуло в нас національного масштабу, починаючи від реєстраторів, їх прикриття й до банків, які малюють непомірні борги та колекторів, які прибирають до рук нерухомість. Та, як видається, в 95-му криворізькому кварталі про це знали ще до початку політичної діяльності. Тому очищення влади може відбутися швидко й не так болісно. Головне, щоб це було нашим спільним бажанням.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.