Connect with us

В Україні

Феномен «Слуги народу»: від криворізького 95-го кварталу до парламентської зали

Спочатку було смішно. Коли, починаючи з 2003 року, вітчизняні ТБ-канали виборювали право на показ шоу-проектів і розважальних програм студії «Квартал-95». Тоді про цей криворізький квартал мало хто знав. Тепер про це знають в Адміністрації (Офісі) Президента, у Верховній Раді та у Вестмінстерській парламентській залі. І нині вже не до сміху.

Парламент оновився на 80%, його середній вік складає 41 рік; в Раді почали дотримуватися вимоги гендерної рівності, адже жінки становлять майже 20%, тоді, як у попередньому всього 12% народних обранців. Нові депутати вирішили пройти швидкий курс пізнання парламентських тонкощів. Хоча наразі практично ніхто вже не пам’ятає приклади цивілізованої передачі влади в нашій країні. У всіх випадках змін влада в державі починає обриватися. Коректній передачі заважують особисті амбіції можновладців. А відсутність закріпленої законом процедури передачі влади породжує проблеми, адже новий Президент та, безумовно, і новий парламент, починають із помилок. Хоча з точки зору використання психології впливу все робиться вірно. Президент України Володимир Зеленський має намір зобов’язати кожного депутата підписати меморандум про співпрацю. У цьому документі будуть зазначені й певні наслідки того, що буде, якщо хтось із «слуг народу» або членів команди візьме хабар або буде спійманий на корупційних діяннях. Депутат автоматично має готуватися до «посадки», тобто відправки в зону, позбавлення недоторканності, а також має відшкодувати весь моральний і матеріальний збиток, нанесений партії своїми діяннями. Вперше в історії України лідер використовує психологічний закон особистого прикладу, адже парламентарій, підписуючи такий жорсткий документ, зобов’язується виконувати всі покладені на нього завдання, зобов’язується перед Президентом, партією і Народом України, що в жодному разі, і ні за яких обставин не буде займатися корупційними діяннями. Крім цього, глава партії «Слуга народу» Д. Разумков анонсував проект закону про позбавлення депутатського мандата за прогули.

У той же час сьогодні має йтися про правила пристойності та гарантії безпеки, чого очікує суспільство. Ментальність тих, хто йде, і тих, хто приходить, є надто різною. Тому виникає небезпека приниження країни, інститутів президентства та парламенту, адже процедура переходу влади має гарантувати своєчасне отримання переможцем того обсягу офіційної інформації, що стосується питань безпеки, легітимності, наступності влади.

Очевидною є й некоректна поведінка екс-президента, який вже йдучи з посади проводив численні кадрові призначення, що спричинило виникнення кон’юнктури в оточенні нового Президента та підштовхнули команду «Сили права» до підготовки проекту Закону «Про порядок передачі влади при зміні Президента України». Безумовно, що така процедура має включати допуск до державної таємниці, а ще проведення офіційних консультацій з керівниками всіх 94-х державних інституцій. Проте вона виключає вказівки на кшталт проведення перевірок на Криворізькому меткомбінаті, неофіційні консультації з учасниками інших партій та рухів тощо.

Монокоаліція у Верховній Раді виникла вперше. І завдання команди «Слуги народу» — злам системи влади, що дісталася від попередників і побудова на цьому фундаменті нової системи — таки має шанс. Питання лише в тому, наскількі в цієї команди є потрібні правові інструменти та позитивний вплив на суспільство, а ще бажання й досвід. У будь-якому разі посилання на те, що цьому, можливо, заважав парламент і Кабмін звучатимуть невиправданими, бо вперше правляча партія отримує необмежений карт-бланш від українців. Монокоаліція для сьогоднішньої ситуації нагадує Вестмінстерську модель владарювання, яка виправдала себе в багатьох державах англо-саксонській системи права. Проте в цих державах було відсутне «державне рейдерство», яке набуло в нас національного масштабу, починаючи від реєстраторів, їх прикриття й до банків, які малюють непомірні борги та колекторів, які прибирають до рук нерухомість. Та, як видається, в 95-му криворізькому кварталі про це знали ще до початку політичної діяльності. Тому очищення влади може відбутися швидко й не так болісно. Головне, щоб це було нашим спільним бажанням.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Чому не виправдалися очікування переатестації обласних прокурорів?

Сергій МИТКАЛИК,
виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб»

Переатестація обласних прокурорів підходить до завершення. Попередній результат — із 3 161 обласного прокурора атестацію пройшли 2 487. Поки що залишається невідомою доля 18 прокурорів, тобто 22% не набрали відповідних балів на тестуванні або не пройшли співбесіду.

Якщо розглядати окремий етап атестації, а саме співбесіду, то її не змогли пройти лише 5% прокурорів. Нагадаємо, під час атестації прокурорів Офісу Генерального прокурора заяви про намір пройти таку атестацію написали 1 083 прокурори ГПУ. З них успішно подолали три етапи 610 прокурорів, тобто 56%. Тоді ця атестація проходила під керівництвом Руслана Рябошапки.

Чому переатестацію в регіональних прокуратурах пройшло більше прокурорів, аніж в ОГП?

У цьому плані слід виділити декілька причин. По-перше, комісії з атестації ОГП, які очолювали заступники генерального прокурора Руслана Рябошапки, мали досить повну інформацію про своїх колег-прокурорів. Тим часом у комісіях обласних прокуратур рядовий прокурор із ОГП, який входив до її складу, мало що знав про регіональних прокурорів, а тому керувався тією інформацією, яку підготувала робоча група з числа громадськості.

По-друге, на момент проведення переатестації обласних прокурорів Окружний адміністративний суд м. Києва вже задовольнив позов звільненого прокурора Генпрокуратури за результатами атестації. Члени кадрових комісій регіональних прокуратур почали звертати на це увагу й намагалися детальніше обґрунтовувати свої рішення про неуспішне проходження прокурором атестації.

По-третє, більшість негативної інформації, що містилася в ЗМІ, зазвичай або не підтверджувалася, або мала своє логічне та документальне пояснення.

Організаційні моменти

Загалом було створено 12 кадрових комісій регіональних прокуратур, кожна з яких складалася з 6 осіб, а саме: трьох прокурорів ОГП, які вже пройшли атестацію, та трьох представників, делегованих міжнародними організаціями. Серед останніх — адвокати та юристи, члени громадських організацій. Для успішного проходження співбесіди прокурору потрібно було набрати 4 голоси «за».

На мій погляд, міжнародні організації, які делегували своїх представників, неналежно організували процес їхнього відбору. Напевно, це сталося через дві причини. По-перше, анкета про бажання взяти участь в атестації заповнювалася в березні, а сама атестація була запланована на квітень—травень, однак через карантинні обмеження була відкладена на невизначений строк. По-друге, організації не повідомили, які саме кандидатури були відібрані та подані до ОГП для включення до складу конкурсних комісій. А коли ОГП у середині червня вирішив запустити процес роботи комісій, кандидатів, поданих міжнародними організаціями, автоматично включили до складу конкурсних комісій. Організації, які нас делегували, вже постфактум повідомили, що ми є включеними до складу комісії, пославшись на наказ. Деякі члени комісії через неможливість взяти участь у її роботі заявили про відмову. Зважаючи на це, їх оперативно було замінено іншими юристами.

Організаціям, які делегували своїх представників, потрібно було провести відповідне навчання. Так, під час переатестації спостерігалося, що делеговані особи не завжди чітко знали алгоритми роботи кадрових комісій, через що інколи виникали процедурні помилки. Додаткового навчання не проводили і серед представників кадрових комісій від Офісу Генерального прокурора. Більшість із них досить формалізовано підходила до обґрунтування причин непроходження прокурором атестації. Тобто вони були готові голосувати «проти» в разі порушення чинного законодавства прокурорами. Хоча було достатньо обґрунтованого сумніву щодо відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності.

Слід звернути увагу на неоднорідні результати роботи комісій. На приклад, у сьомій конкурсній комісії атестацію не пройшов 21 прокурор, тоді як в одинадцятій — лише 6. Це можна пояснити двома факторами. З одного боку, прокурорів ділили між комісіями за алфавітним принципом, тобто більше «недоброчесних» прокурорів могли опинитися в одній комісії випадково. З іншого боку, розуміння сутності «обґрунтованого сумніву» щодо відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності в кожної комісії було різним.

Чи був тиск на комісію з боку ОГП?

Явних ознак тиску на колег у конкурсній комісії з боку керівництва Офісу Генерального прокурора, як член 9 кадрової комісії, я не спостерігав. Більше того, в 13-й кадровій комісії між головою конкурсної комісії, який є представником ОГП, та членами, делегованими від міжнародних організацій, виник конфлікт. Голова дозволяв собі неприйнятно висловлюватися про представників громадськості та адвокатів. Зважаючи на це, ними була надіслана скарга до Генпрокурора щодо заміни голови конкурсної комісії. Реакція була швидкою: Голову виключили зі складу 13 комісії та замінили на іншого прокурора Офісу Генпрокуратури.

Варто згадати ще одну обставину, яка допомогла частині прокурорів пройти атестацію — це витік інформації щодо письмового практичного завдання, яке прокурори писали перед проходженням співбесіди. Зновутаки, після письмового звернення до ОГП від представників міжнародних організацій за вихідні тестові завдання були замінені. Але друга версія була значно легшою за попередню. Під кінець проведення переатестації видавалося, що зміст письмових завдань окремим прокурорам був відомий. Керівництвом ОГП належних заходів із цього приводу вжито не було. Сам прокурор, який поширив письмові практичні завдання в мережі, переатестацію не пройшов.

Отже, на мій погляд, переатестація була проведена без тиску з боку керівництва Офісу Генеральної прокуратури, але з проблемами, які вплинули на її перебіг, та які слід обов’язково вирішити до початку проведення переатестації місцевих прокурорів. Найцікавіше ж очікує нас попереду. Більшість прокурорів традиційно оскаржуватимуть «неуспішне» проходження атестації в судах, і з огляду на позицію ОГП в цих процесах ми зможемо зрозуміти справжнє ставлення керівництва Офісу Генерального прокурора до переатестації.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Україна посіла 34 місце за кількістю випадків захворювання на COVID-19

МОЗ повідомляє, що Україна за кількістю зареєстрованих випадків коронавірусної хвороби посідає 34 місце в світі, за смертністю від COVID-19 – 38 місце. За кількістю хворих на 1 млн населення Україна посідає 86 місце.

Серед європейських країн за кількістю випадків COVID-19 Україна посідає 8 місце, за смертністю – 15, за кількістю хворих на 1 млн населення – 37.

«Динаміка поширення коронавірусної хвороби в світі не має тенденцій до зниження. Кількість хворих у світі дорівнює 17 млн 106 тис., з яких 668 тис. випадків хвороби закінчились летальними наслідками. В Європі зареєстровано 2 млн 871 тис. випадків коронавірусної хвороби, з яких 203 тисяч – летальні. За минулу добу серед європейських країн найбільший приріст хворих на коронавірус спостерігався в Росії – 5400 випадків, в Іспанії – 3092 випадки та у Франції – 1346. В Іспанії почалась нова хвиля захворюваності на COVID-19. В сусідніх з Україною країнах, зокрема в Румунії, добовий приріст кількості випадків COVID-19 склав 1200 осіб, в Польщі – 657, в Молдові – 390», – пояснив заступник Міністра охорони здоров’я – Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Читати далі

В Україні

Визначено регіони червоної, помаранчевої, жовтої та зеленої епідемічних зон

Центральна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій визначила регіони за рівнем поширення епідемічної небезпеки COVID-19.

До червоної зони віднесено Луцьк, Тернопіль та Кіцманський район Чернівецької області.

Помаранчевий рівень поширення коронавірусу встановлений в Луцькому та Любешівському районі Волинської області, в Івано-Франківську та Тисменицькому районі Івано-Франківської області, у Львові та Миколаївському, Пустомитівському та Перемишлівському районах Львівської області, місті Бережани та Бучацькому районі Тернопільської області.

Загалом до червоної, помаранчевої та жовтої зони розповсюдження коронавірусу потрапили адміністративно-територіальні одиниці 8 областей України. Це стосується Вінницької, Волинської, Житомирської, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей.

Засідання Центральної комісії ТЕБ та НС буде проводитись кожної п’ятниці. За результатами аналізу ситуації в регіонах будуть визначатись рівні розповсюдження коронавірусу.

Вся інформація щодо рішення комісії буде розміщена на сайті МОЗ та Урядовому порталі. Крім цього, обласним державним адміністраціям доручено провести роз’яснювальну кампанію щодо введених рівнів обмежень.

Ознайомитись з епідемічними показниками на рівні районів та міст обласного значення можна за посиланням.

Читати далі

В тренді

Telegram