В Україні
Фіктивні розлучення та справи Свинарчуків: кому точно не варто бути очільником БЕБ


Мартина Богуславець,
виконавча директорка Інституту
законодавчих ідей
Конкурс на директора БЕБ – одна з найважливіших кадрових битв 2025 року. І не лише тому, що проблемний орган конче потребує перезавантаження. Громадський сектор очікує від конкурсу кардинально інших підходів, адже процедура прописана більш прозоро та якісно, аніж в інших антикорупційних інституціях. Міжнародні експерти, багатоетапне тестування та оприлюднення всіх документів – цього разу ми маємо шанс особисто перевірити кожного кандидата. Конкурс повинен стати прикладом для інших, зокрема й для Національної поліції України.
Претенденти є…
Попри анонсовані умови, до БЕБ таки мали сміливість податися кандидати, до яких виникає чимало питань: недостовірне декларування, фіктивні розлучення, необгрунтовані активи. Окрім того, елітна нерухомість, коштовне майно та надзвичайно заможні співмешканки.
Читайте також: 15 діб на спецперевірку іноземців для прийняття на військову службу
І хоча документи на конкурс подали аж 43 кандидати, комісія допустила до наступного етапу (тестування) лише 30 із них, 13 претендентів отримали відмови через ненадання повного пакету документів для участі в конкурсі або ж відсутність необхідного досвіду. А поки 30 кандидатів готуються до тестів і співбесід, ми розповідаємо про тих, кому точно не в БЕБ і до яких у комісії може виникнути багато запитань.
Калатур і лайфхаки з розлученням
Максим Калатур до листопада 2024 року очолював управління міжнародного співробітництва БЕБ, до того працював у Національній поліції, займався викладацькою діяльністю. Й хоча його декларація не рясніє великою кількістю майна, проте після розлучення набувати майно починає його екс-дружина. Tesla Model 3, AUDI Q7, квартира в новому ЖК – майже все це придбано одразу після розлучення, а загальна вартість майна сягає 8 млн грн, при тому, що жодних заощаджень раніше жінка не мала. Так, у лютому 2023 року Калатур розлучається із дружиною, а через 2 тижні вона купує Tesla Model 3, ринкова вартість якої становить на той час понад 800 тис. гривень. Ще через місяць екс-дружина посадовця купує квартиру в Києві площею 105 кв.м. Ринкова вартість такої може сягати 5,7 млн грн.
Для наглядності: дружина розлучається з чоловіком і майже одразу купує квартиру та селить туди колишнього чоловіка. Згодом також купує AUDI Q7 ринковою вартістю в 35 тис. дол, але реєструє на той же державний номер, яким раніше користувався колишній чоловік. Дивним є, коли люди, які офіційно розірвали шлюб та перестали бути сім’єю, продовжують разом жити у новопридбаному житлі та передають один одному реєстраційні номери для оформлення різних автівок.
Також у комісії може виникнути запитання й щодо квартири, оформленої на батька кандидата в 2024-му. Ринкова вартість майна – щонайменше 1,7 млн.
Горбов: будинок на Кіпрі та незадекларований бізнес дружини
Олександр Горбов у митних органах майже все життя. Наразі – заступник начальника Черкаської митниці. Намагався реалізуватися в політиці, у 2020 році балотувався до Миколаївської міської ради від партії «За майбутнє», не пройшов. Із митниці в БЕБ хоче перейти, аби «захищати економічні інтереси країни». Адже власні економічні інтереси, схоже, кандидат уже захистив. Зокрема, про це свідчить актив родини Горбова – «свіжа» нерухомість на Кіпрі на додачу до задекларованого раніше майна. Зокрема, претендент у декларації зазначає право безоплатного користування будинком на Кіпрі, що з грудня 2022 року належить іноземному громадянину Панайоту Антреасу. Цікаво те, що Панайот Антреас є сином Олександра Горбова. Важливо, що до 2019 року, коли він декларував сина, Панайот Антреас не мав жодного майна, доходів і заощаджень.
«Захищати економічні інтереси» планує Горбов в Україні. Натомість у родині систематично з 2020 року забуває декларувати доходи дружини. При тому, що вона відкрито розповідала, що мала власний салон краси. Так, салон – у Миколаєві, в декларації – лише соціальні виплати дружини та подаровані 1,7 млн грн від третьої особи, спроможності якої викликають сумніви.
У 2024 році Олена Горбова отримує 270 тис. грн гранту у рамках «єРобота» від Агенції регіонального розвитку Полтавської області на розвиток нового бізнесу – фітнес-студії. Думається, Олександр Горбов як посадовець із багаторічним досвідом та кандидат на топ-посади в країні мав би ретельніше заповнювати декларації. Крім того, очевидно, у вільний від роботи час Горбов виготовляв алкогольні напої та навіть у 2024 році отримав винагороду українського професійного дегустаційного конкурсу за свій кукурудзяний віскі. Така діяльність Горбова від звичайного хобі відрізнялася тим, що ним було створено окремий вебсайт для просування алкогольного бренду та фейсбук-сторінку. Відокремлення напою під власну назву також дає підстави стверджувати про певні бізнес-амбіції Горбова з підкорення алкогольного ринку України. Залишається лише невідомим, як ця діяльність суміщається з державною службою й чому цей його бізнес не був офіційно зареєстрований?
Борисенко: зв’язок зі справою Свинарчуків і сумнівні активи
Олег Борисенко нині керує територіальним управлінням БЕБ у Чернівецькій області й хоче очолити та «перезапустити» все бюро. Вже в мотиваційному листі він зазначає, що планує запровадити «регулярні внутрішні перевірки роботи співробітників та чіткі дисциплінарні процедури». Зокрема, з дисциплінарними процедурами Борисенко добре знайомий. Свою сумнівну репутацію він заробив із часів роботи в НАБУ, де його хотіли притягнути до дисциплінарної відповідальності. В 2019 році Борисенко мав розслідувати діяльність «Оптимумспецдеталь» у відомій корупційній справі Свинарчуків і схему розкрадань оборонного бюджету. Йшлося про постачання товарів невідомого походження підприємствам «Укроборонпрому». Сума оборудок сягнула 165 млн грн, до бюджету не надійшло понад 46 млн грн податків.
Читайте також: Конкурс суддів спеціалізованих адміністративних судів – без Громадської ради доброчесності
Натомість Борисенко особисто підписує довідку про те, що ТОВка є «чистою» і в перелік фіктивних компаній не включена. Тобто вийшло так, що замість розслідування схеми тодішній заступник керівника підрозділу детективів Борисенко підписував листи про безпроблемність одного з фігурантів розслідування. За такі «листування» його і мали притягнути до дисциплінарної відповідальності, але цього не відбулося. І питання не в доведенні невинуватості Борисенка, а в закінченні строків давності. Зокрема, про це зазначив він під час співбесіди в ще одному конкурсі – на голову САП.
Чинний керівник теруправління БЕБ у Чернівецькій області також володіє великою кількістю дорогої нерухомості. На двох із дружиною вони мають 9 об`єктів загальною вартістю понад 12,5 млн грн.
Асланов: чоловік співачки СолоХа, доходи якої не вказує в декларації
Максим Асланов, керівник відділу БЕБ, зайняв останнє місце в нашому рейтингу кандидатів із найбільшим доходом близьких людей. Сталося це зовсім не через низькі доходи його дружини – співачки СолоХи. Річ у тім, що скільки саме заробила співачка Солоха за 2023 рік ми можемо лише здогадуватися, спираюсь на її власні коментарі. За словами співачки, від гонорару в 2–3 тисячі доларів вона отримує близько 50%. Якби кандидат вносив відомості про дохід дружини в декларацію, можливо, саме вона очолила б наш рейтинг. Декларація також Асланова містить ознаки недостовірних відомостей, адже посадовець не зазначив, що дружина має корпоративні права вартістю 1,5 млн грн, а саме 100-відсоткову частку в ТОВ «Ваша мати».
Присутні в біографії Асланова й зустрічі з поліцією. У вересні 2024 року, за версію Управління патрульної поліції, кандидат знаходився за кермом автівки в нетверезому стані. Від проходження медогляду він відмовився. Однак, уже під час судового засідання Управління патрульної поліції не надало відеозапис події. Отже, провадження було закрито у зв’язку з відсутністю складу правопорушення. Ну і наостанок, у 2017 році Асланов був недопущений до конкурсу на посаду старшого детектива НАБУ через невідповідність вимогам.
Не пройшли: кого комісія «відсіяла» ще до тестування
Щодо 13 кандидатів – комісія на етапі перевірки документів та відповідності кваліфікаційним вимогам вже вирішила, що їм поки не в БЕБ. Причини – ненадання повного пакету документів або ж відсутність необхідного стажу роботи за спеціальністю чи управлінського досвіду. До переліку осіб, що отримали відмови, увійшли: Іван Бочан, Василь Волинець, Максим Вовруль, Андрій Єфремов, Олег Лозовий, Юрій Маєвський, Олександр Мамро, Олег Пізняк, Володимир Сивоконь, Михайло Сінцов, Михайло Тітарчук, Дмитро Шаповалов та Богдана Яремчук.
P.S. Конкурс на посаду директора БЕБ має стати взірцем прозорості та доброчесності. Разом із тим фіктивні розлучення, проблеми із декларуванням, зв’язки з ексрегіоналами та навіть історії з нетверезим водінням викликають серйозні сумніви та вимагають чітких пояснень. Якщо суспільство очікує якісного оновлення БЕБ, то допуск осіб із заплямованою репутацією до керівних посад має бути категорично виключений. В іншому разі цей конкурс ризикує стати ще одним втраченим шансом на очищення влади.
Джерело: Юридичний вісник України