Connect with us

В Україні

Громадський центр правосуддя на Київщині надає інструменти доступу до правосуддя

Опубліковано

Білоцерківська міська громадська організація «Правова єдність» впроваджує ініціативу «Громадський центр правосуддя на Київщині» (далі ГЦП) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

За останні пʼять місяців у межах роботи центру правову допомогу отримали 427 мешканців/-ок громад, понад 20 студентів/-ок здобули практичні навички щодо роботи суду, внутрішньо переміщені особи мали змогу покращити знання щодо інструментів прийняття рішень, які впроваджуватимуть у межах роботи місцевої ради ВПО. Більше про ці та інші напрацювання центру йтиметься далі.

Школа молодого судді

Відтворення судового процесу зі студентами Білоцерківського аграрного університету. Фото: ГО «Правова Єдність»

Із жовтня 2023 року ГЦП розпочав детальніше знайомити студентську молодь Білоцерківського аграрного університету із роботою суду. Під час зустрічей із суддями вони дізнавались про проблемні питання, які найчастіше виникають, як відбувається на практиці судовий процес, які права і обов’язки його учасників і багато іншого.

Керівниця проєкту, юристка Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Інна Малишко. Фото: з особистого архіву Інни Малишко

«Ми попередньо проводили анкетування серед потенційних учасників/-иць школи. Воно показало, що більшість нею зацікавилася саме в контексті своєї  майбутньої практичної діяльності, адже планують, що вона буде пов’язаною із судом. Хтось бачить себе на початковому етапі помічником судді або секретарем судді. Є ті, хто хочуть працювати в органах дізнання, слідства і прокуратури.

Університетська програма передбачає вивчення цивільного процесу, виключно з теоретичними основами. У студентів є можливість проходити практику після другого курсу в суді. Але через велику завантаженість суддів, зазвичай, студенти не мають можливості безпосередньо поспілкуватися з ними про досвід і навички, а також бачення роботи. Якраз наша школа й надала таку можливість. Тут студенти діляться своїми думками із суддями, а вони, в свою чергу, говорять відверто про дійсний стан справ у професії», – розповідає керівниця проєкту Інна Малишко.

Варто зазначити, що такий досвід роботи з молоддю оцінили й самі судді Білоцерківського міськрайонного суду. Для прикладу, до команди, яка працювала в школі, долучився ще один суддя, зазначивши, що для нього це важлива практика.

Школа триватиме пʼять місяців та в підсумку дозволить учасникам /-ицям повністю відтворити судове засідання.

Це перший такий досвід ГО «Правова єдність». Тож команда тренерів підсумує напрацювання та розпробить програму для масштабування школи молодих суддів, наприклад, на аудиторію школярів загальноосвітніх навчальних закладів, які планують вступ на юридичні спеціальності.

Допомога ВПО

ГЦП та ГО «Правова єдність» ефективно допомагають внутрішньо переміщеним особам у співпраці із ГО «Сонях», яка обʼєднує понад 1100 переселенців у м. Біла Церква. В межах роботи Громадського центру правосуддя ВПО проходять тренінги щодо участі у роботі місцевого самоврядування, відвідують ресурсні зустрічі з психологинею, а також набувають компетенцій парамедіаторів.

Фасилітаційне обговорення щодо взаємодії ГЦП та переселенців. Серпень, 2023. Фото: ГО «Правова Єдність»

«Переселенці поділили напрями, якими займаються. Хтось працює над становленням та роботою ради ВПО при міській раді, а ми допомагаємо із інформаційно-юридичним супроводом. Її головою, до речі, став керівник ГО  «Сонях». Хтось рухає напрям соціального захисту переселенців. Ми розповідаємо їм, як створити громадську організацію, впроваджувати ті чи інші ініціативи», – розповідає Інна Малишко.

Завдяки системній підтримці ГЦП переселенці розуміють куди їм рухатися щодо вирішення тих чи інших питань. Отримавши необхідні інструменти, їхня діяльність в сфері захисту своїх прав та через долучення до прийняття рішень стає більш сфокусованою та результативною.

Окрім того, фахівці ГЦП супроводжують чотири справи, які можуть вирішитися завдяки медіації, три з яких стосуються переселенців. Здебільшого ці запити комплексні й потребують правового і психологічного супроводу.

Правова допомога

Юристка ГЦП Людмила Власенко надає правову консультацію. Фото: ГО «Правова Єдність»

Понад 420 осіб вже отримали допомогу в межах роботи Громадського центру правосуддя.

“ГО «Правова єдність» вже багато років працює із наданням первинної правової допомоги, тож нас знають і довіряють. Однак після того як почав працювати ГЦП, зʼявилось багато нових віддалених сіл, які ми відвідуємо, адже в їхніх жителів/-ок також є запит на правову допомогу», – зазначає Інна Малишко.

Під час надання правової допомоги мешканцям с. Кашперівка на Київщині. Фото: ГО «Правова єдність»

Юристи ГЦП виїжджають на прохання старост, які допомагають організувати зустрічі з тими, в кого виникають питання. Поряд із найбільш поширеними проблемами щодо оформлення спадщини, пенсійних виплат, субсидії, оренди земельних ділянок трапляються і вузькоспеціалізовані у звʼязку зі зміною законодавства.

«Часто до нас звертаються безпосередньо представники різних підрозділів органів місцевого самоврядування із проханням допомогти розібратися з питаннями, з якими до них звертаються жителі громад. ГЦП не лише надає ефективну допомогу, а й створює майданчики спілкування та порозуміння. Все це будемо підтримувати й наступного року та розпочнемо важливе дослідження щодо функціонування інституту присяжних на Київщині», – розповідає Інна Малишко.

Ця публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». Погляди авторів, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікації проєкту «Громадський центр правосуддя на Київщині»

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.