Connect with us

В Україні

Ірина Мудра: «Україна готує roadmap зі створення міжнародної угоди щодо компенсації завданих росією збитків»

Опубліковано

Лідери країн ЄС схвалили план, який передбачає спрямування прибутків від заморожених російських активів на допомогу Україні. Яким може бути механізм реалізації цього плану, про які активи йдеться й чому Україні передають лише прибутки, а не всі заморожені і конфісковані російські активи, розповіла заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Читайте також: Безкоштовна психологічна допомога для ветеранів та їхніх сімей у 2024 р.

«Двадцять сьомого жовтня на саміті лідерів країн ЄС було прийнято політичне рішення про те, що прибутки, які можуть генерувати фінансові установи, де знаходяться заморожені кошти російської федерації, можуть бути передані Україні. Також на цьому саміті було заявлено, що протягом грудня юристи Єврокомісії повинні розробити покроковий план з цього приводу… Це передбачатиме й зміни в європейське законодавство. Перш за все, це повинно бути рішення Ради ЄС, яке має внести Жозеп Боррель. Далі ще й рішення комісії Європейського Союзу про зміну законодавства та рішення Європарламенту про затвердження цього законодавства. Тому коли ми кажемо, що в грудні щось буде, то мова про цей покроковий план. Але це буде пізніше, оскільки їх тільки розробляють», сказала заступниця міністра юстиції.

Як було уточнено, ці надприбутки повинні бути передані Україні разом із коштами Ukrainian Facility – фонду, створеного задля підтримки фінансування потреб відбудови України з індикативним фінансуванням до €50 млрд від ЄС. Україна ще має представити план реконструкції, хоча фактично він уже обговорюється нашим урядом з Євросоюзом. І під цей план, коли його буде погоджено, додатково до 50 млрд євро й має бути передано ці надприбутки від російських активів.

Ірина Мудра також роз’яснила, яким чином і коли запрацює компенсаційний механізм, який напрацьовується Україною разом з міжнародними партнерами. Вона нагадала, що він складається з трьох компонентів. Перший – міжнародний реєстр збитків, який має закумулювати всю інформацію від тих, хто зробить заяву в цей реєстр, надавши підтверджуючі документи, докази завданих збитків, шкоди, пошкоджень. Це може бути як матеріальна, так і нематеріальна шкода. Працюватиме з інформацією, яку буде зібрано в реєстрі, компенсаційна комісія – це буде адміністративний орган, який присуджуватиме кожному заявнику певну суму до відшкодування.

«За першою компонентою всі юридичні рішення є. Реєстр створено, його підтримали 43 держави і Євросоюз як сорок четвертий учасник. Щодо держав, то це і члени Ради Європи, й інші країни, скажімо, США, Японія, Канада. Ми очікуємо також на приєднання Мексики і Гватемали. Тобто зараз на базі цієї міжнародної організації, яку створено як юридичну особу, й почалося обговорення створення компенсаційної комісії. Створення комісії дещо складніше завдання з огляду на те, що росія не бере участь у цьому процесі, тобто немає сторони, яка завдає збитки. Таким чином, ми заочно повинні притягнути її до відповідальності й змусити сплатити репарації в примусовому порядку. Формально визнавати відповідальність рф не потрібно тому, що вона в неї вже виникла в силу норм міжнародного права. Нам потрібно знайти механізм, як змусити росію виконати свій обов’язок», – сказала Ірина Мудра. За її словами, потрібно показати, що цей механізм потрібен не винятково для потреб України. Якщо буде розуміння, що для агресора ця війна коштуватиме дуже дорого, і насамперед те, що під ризиком знаходяться його активи, які він тримає за кордоном, то, напевно, він добре подумає перед тим, як розпочинати війну. «Але ми не кажемо, що ця нова система відповідальності має складатися тільки з компенсаційного механізму. Має бути й трибунал та розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності з притягненням винних до відповідальності. Такий комплексний механізм має дати розуміння майбутнім агресорам, щодо того, чи варто починати агресію, чи не варто», – зазначила Ірина Мудра.

Читайте також: Edopomoha.org – цифрова платформа безкоштовної юридичної допомоги для ВПО

Вона також прокоментувала законопроект про передачу Україні заморожених активів, який розглядається зараз в парламенті США. За її словами, законопроект дуже оптимістичний з погляду прийняття рішення щодо конфіскації російських суверенних активів. Він визнає росію державою-агресором. Це робиться на підставі тих резолюцій, які вже є – Генасамблеї ООН від березня 2022 року і подальших, де визнається агресія російської федерації. «Тому в разі визнання росії державою-агресором відповідно президенту США надаються адміністративні повноваження щодо конфіскації активів. Тобто це буде адміністративний процес, і він повністю перегукується з тією концепцією, яку ми запропонували, коли вносили пропозицію на Генасамблею…Власне цей законопроект, який було підтримано комітетом, і регулює заходи Президента, спрямовані на міжнародну коаліцію зі створення такого компенсаційного механізму», – резюмувала заступниця міністра юстиції.

Ірина Мудра також відзначила, що на даний момент Україна обговорила з юридичними радниками Нідерландів, Євросоюзу і G7 перші кроки цієї міжнародної угоди. Й зараз наша країна має надати вже покроковий план з проектом відповідної угоди: «Так, як ми це бачимо, цей проект міститиме й розділ зі створення компенсаційної комісії, і розділ зі створення фонду. Якраз цією угодою й буде адресовано питання на рівні міжнародного права щодо конфіскації або перепрофілювання російських активів…Це дасть можливості країнам вносити зміни в своє законодавство так, як це роблять США і як це зробила Канада, та має намір зробити Велика Британія, щоб уможливити цю конфіскацію».

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.