Connect with us

В Україні

Кібервійна і свобода слова: де закінчується право і починається політика?

Дата публікації:

Рішення про закриття трьох новинних телеканалів — «112 Україна», NewsОne і ZIK шляхом накладення РНБО санкцій на їх бенефіціара, депутата від ОПЗЖ Тараса Козака було прийнято пізно ввечері 2 лютого. «Санкції — складне рішення. Україна рішуче підтримує свободу слова, але не пропаганду, яку фінансує країна-агресор… Боротьба за незалежність — це і боротьба в інформаційній війні», — висловився в Twitter Президент Володимир Зеленський, завізувавши рішення Ради національної безпеки і оборони України і ввівши його в дію спеціальним указом.

Здається, все тут ясно: канали, які через підставних осіб фінансувалися РФ, влада закрила й частина суспільства (більша) її в цьому підтримує. Але як завжди в Україні буває, є одне «але». І це «але» — проблема правової невизначеності, яка ще тривалий час буде обговорюватися. Тепер про саму ситуацію, але спочатку трохи філософії. Насправді все йшло до цього. Роками ці телеканали волали, що Росія — сильна держава, яку варто поважати, на відміну від «слабкої України».

Тепер вони отримали трохи Росії, де, як відомо, опозиційних каналів не існує. І скаржитися тут немає на що. Хіба на те,що це ще не вся Росія. Це лише маленький привід подивитися як виглядає «русский мир», так би мовити, з боку. Разом із тим маємо зазначити, що державна антисепаратистська діяльність — це право держави на безпеку, але не на свавілля.

Тепер про юридичний бік питання. РНБО ухвалила, що стосовно народного депутата Тараса Козака вводяться санкції на п’ять років. Вони передбачають блокування його активів, запобігання виведенню капіталів за межі України; зупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань тощо. Таким чином усе зійшлося на тому, що персоналу каналів (а це близько трьох тисяч осіб) перестали нараховувати зарплату, а це конкретні люди, їх сім’ї. Окрім того, не оплачується оренда приміщень, обладнання; анулюються ліцензії та забороняється використовувати український радіочастотний ресурс. Санкції стали чинними з моменту опублікування президентського указу.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Окрема тема — процедурні питання. Тут думки юристів розділилися. Одні вважають, що без суду таке рішення є протиправним. Інші кажуть, а як бути в такій ситуації правової невизначеності, коли треба приймати негайне рішення? І ще один нюанс, про який згадує прес-секретар Президента Юлія Мендель: «Уже підтверджено фінансування цих телеканалів із РФ. Вони стали одним з інструментів війни проти України, тому заблоковані з метою захисту національної безпеки». А чому ж тоді тисячі українських бізнесменів не перебувають під санкціями за торгівлю з представниками «країни-агресора», яка й сьогодні ведеться досить жваво? От нещодавно поновили поставки електроенергії з Росії, а чиновники пояснюють це тим, що ми «змушені це робити». Так то воно так, але…

Тепер про інший бік питання. У цьому плані важливою є професійна позиція певних модераторів, зокрема Спілки журналістів України. Сергій Томіленко, очільник НСЖУ, свою думку з цього приводу висловив досить чітко. Він вважає, що журналісти мають право на професію і неможливо закривати телеканали без рішення суду. А політизація ЗМІ — не є злочином. «Ідеться не про політичну підтримку, а про право українських ЗМІ і журналістів мати права і обов’язки — згідно із законом, а не отримувати раптове блокування — за указом», — зазначив він. Ця позиція, на наш погляд, є, до деякої міри, недалекоглядною. Кібервійну і права людини не треба змішувати. Це абсолютно різні речі. Змішування їх — це фактична спекуляція на правовій невизначеності. Бо далі почнеться довга процедура відновлення мовлення каналів, адже їх ліцензії повинна анулювати Нацрада з ТБ і радіомовлення. А зробити це можна лише одним способом — через суд. У ст. 37 Закону «Про телебачення і радіомовлення» міститься вичерпний перелік підстав для анулювання ліцензії й указане рішення РНБО є однією з таких підстав.

І, нарешті, політичний бік питання. Привертає увагу й позиція Дмитра Разумкова, який не підтримав дане рішення РНБО (утримався). Та й чимало інших депутатів від «Слуги народу» зайняли не зовсім пропрезидентську сторону. «Знаю точно, єдиний на 100% прогнозований результат будь-якого закриття ЗМІ — зростання його популярності», — написав у Facebook очільник податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Я вже не говорю про депутатів ОПЗЖ.

Що буде далі? А далі будуть різного роду спекуляції на цій темі, в тому числі і за межами України. А щоб їх було менше, правоохоронці вже зараз мають підкріпити все юридично — висунувши, звісно, якщо є за що, конкретні підозри всім винуватцям.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Карантин продовжено до 31 серпня 2021 р.

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я інформує, що Уряд продовжив карантин до 31 серпня 2021 р., при цьому на всій території країни встановлюється «зелений» рівень епідемічної небезпеки.

В таких умовах у громадському транспорті та під час масових заходів або відвідин приміщень всі учасники мають дотримуватись маскового режиму. Відповідно робота закладів громадського харчування, розважальних закладів (нічних клубів), кінотеатрів та залів інших сфер культури, проведення інших масових заходів дозволяється за умов носінням масок та забезпечення засобами індивідуального захисту працівників.

При цьому дотримання маскового режиму є необов’язковим за умови наявності у всіх учасників та організаторів заходу одного з таких документів:

– негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР (не більше як за 72 години до проведення заходу);

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

– негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 (не більше як за 72 години до проведення заходу);

– документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях.

При «зеленому» рівні епідемічної небезпеки в Україні перетин державного кордону з будь-яких країн є безперешкодним для громадян України або іноземців з посвідкою на постійне проживання. Так само безперешкодно громадяни України можуть перетинати КПВВ.

Новими правилами визначається можливість одночасного встановлення по всій території країни «зеленого» або «жовтого» рівня карантинних обмежень, «помаранчевий» та «червоний» буде визначатись в межах регіону.

При визначенні «жовтої» зони на території країни слід обов’язково дотримуватись маскового режиму, фізичної дистанції у 1,5 м, а також забороняється:

– проведення масових заходів за участю більш як 1 особи на 4 кв. м. площі будівлі або території;

– заповненість кінозалів та залів інших закладів культури понад 50% місць;

– заповненість спортзалів і фітнес-центрів не більше ніж 1 особа на 10 кв. метрів.

Обмеження по часу роботи закладів відсутні.

«Помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки не містить додаткових обмежень та визначається сигнальним про наближення регіону до «червоної» зони. При цьому на «помаранчевому» рівні місцеві органи влади можуть вводити додаткові обмеження.

При запровадженні «червоного» рівня епідемічної небезпеки зберігаються всі попередні обмеження, а також забороняється:

– робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень на виніс;

– робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо;

– робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл;

– робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів;

– проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів;

– робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.

В «червоній» зоні дозволяється робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів.

Ознайомитись детальніше з новими карантинними нормами можна за посиланням.

Читати далі

В Україні

Вступні іспити та творчі конкурси у 2021 р. Відеороз’яснення МОН

Опубліковано

on

Міністерство освіти і науки України продовжує публікувати серію відеороз’яснень з найбільш поширених питань, які турбують майбутніх студентів та їхніх батьків, а саме:

  • сьома серія – про спеціальні умови вступу;
  • восьма серія – про вступні іспити та творчі конкурси під час вступної кампанії.

Відеоролики доступні на сайті МОН у розділі «Вступна кампанія 2021» та на офіційному YouTube-каналі Міністерства.

Читати далі

В Україні

Як має проходити спеціальну перевірку державний реєстратор?

Опубліковано

on

Міністерство юстиції України повідомляє, що у розділі «Контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації» створено нову рубрику «Алгоритм проходження спеціальної перевірки державного реєстратора».

Також оновлено інформацію у рубриці «Спеціальна перевірка діяльності державного реєстратора в реєстрах».

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram