Кібервійна і свобода слова: де закінчується право і починається політика? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Кібервійна і свобода слова: де закінчується право і починається політика?

Дата публікації:

Рішення про закриття трьох новинних телеканалів — «112 Україна», NewsОne і ZIK шляхом накладення РНБО санкцій на їх бенефіціара, депутата від ОПЗЖ Тараса Козака було прийнято пізно ввечері 2 лютого. «Санкції — складне рішення. Україна рішуче підтримує свободу слова, але не пропаганду, яку фінансує країна-агресор… Боротьба за незалежність — це і боротьба в інформаційній війні», — висловився в Twitter Президент Володимир Зеленський, завізувавши рішення Ради національної безпеки і оборони України і ввівши його в дію спеціальним указом.

Здається, все тут ясно: канали, які через підставних осіб фінансувалися РФ, влада закрила й частина суспільства (більша) її в цьому підтримує. Але як завжди в Україні буває, є одне «але». І це «але» — проблема правової невизначеності, яка ще тривалий час буде обговорюватися. Тепер про саму ситуацію, але спочатку трохи філософії. Насправді все йшло до цього. Роками ці телеканали волали, що Росія — сильна держава, яку варто поважати, на відміну від «слабкої України».

Тепер вони отримали трохи Росії, де, як відомо, опозиційних каналів не існує. І скаржитися тут немає на що. Хіба на те,що це ще не вся Росія. Це лише маленький привід подивитися як виглядає «русский мир», так би мовити, з боку. Разом із тим маємо зазначити, що державна антисепаратистська діяльність — це право держави на безпеку, але не на свавілля.

Тепер про юридичний бік питання. РНБО ухвалила, що стосовно народного депутата Тараса Козака вводяться санкції на п’ять років. Вони передбачають блокування його активів, запобігання виведенню капіталів за межі України; зупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань тощо. Таким чином усе зійшлося на тому, що персоналу каналів (а це близько трьох тисяч осіб) перестали нараховувати зарплату, а це конкретні люди, їх сім’ї. Окрім того, не оплачується оренда приміщень, обладнання; анулюються ліцензії та забороняється використовувати український радіочастотний ресурс. Санкції стали чинними з моменту опублікування президентського указу.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Окрема тема — процедурні питання. Тут думки юристів розділилися. Одні вважають, що без суду таке рішення є протиправним. Інші кажуть, а як бути в такій ситуації правової невизначеності, коли треба приймати негайне рішення? І ще один нюанс, про який згадує прес-секретар Президента Юлія Мендель: «Уже підтверджено фінансування цих телеканалів із РФ. Вони стали одним з інструментів війни проти України, тому заблоковані з метою захисту національної безпеки». А чому ж тоді тисячі українських бізнесменів не перебувають під санкціями за торгівлю з представниками «країни-агресора», яка й сьогодні ведеться досить жваво? От нещодавно поновили поставки електроенергії з Росії, а чиновники пояснюють це тим, що ми «змушені це робити». Так то воно так, але…

Тепер про інший бік питання. У цьому плані важливою є професійна позиція певних модераторів, зокрема Спілки журналістів України. Сергій Томіленко, очільник НСЖУ, свою думку з цього приводу висловив досить чітко. Він вважає, що журналісти мають право на професію і неможливо закривати телеканали без рішення суду. А політизація ЗМІ — не є злочином. «Ідеться не про політичну підтримку, а про право українських ЗМІ і журналістів мати права і обов’язки — згідно із законом, а не отримувати раптове блокування — за указом», — зазначив він. Ця позиція, на наш погляд, є, до деякої міри, недалекоглядною. Кібервійну і права людини не треба змішувати. Це абсолютно різні речі. Змішування їх — це фактична спекуляція на правовій невизначеності. Бо далі почнеться довга процедура відновлення мовлення каналів, адже їх ліцензії повинна анулювати Нацрада з ТБ і радіомовлення. А зробити це можна лише одним способом — через суд. У ст. 37 Закону «Про телебачення і радіомовлення» міститься вичерпний перелік підстав для анулювання ліцензії й указане рішення РНБО є однією з таких підстав.

І, нарешті, політичний бік питання. Привертає увагу й позиція Дмитра Разумкова, який не підтримав дане рішення РНБО (утримався). Та й чимало інших депутатів від «Слуги народу» зайняли не зовсім пропрезидентську сторону. «Знаю точно, єдиний на 100% прогнозований результат будь-якого закриття ЗМІ — зростання його популярності», — написав у Facebook очільник податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Я вже не говорю про депутатів ОПЗЖ.

Що буде далі? А далі будуть різного роду спекуляції на цій темі, в тому числі і за межами України. А щоб їх було менше, правоохоронці вже зараз мають підкріпити все юридично — висунувши, звісно, якщо є за що, конкретні підозри всім винуватцям.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Поповнення до реєстру корупціонерів

Опубліковано

on

От

За десять місяців цього року до реєстру корупціонерів внесено 5 660 записів стосовно осіб, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення (1 150 до кримінальної та 4 510 адміністративної відповідальності).

Читайте також: Антикорупційна експертиза: чи є сенс у її проведенні?

Найчастіше до відповідальності за корупційні правопорушення притягали депутатів місцевої ради — 2 291. З-поміж інших осіб, про яких було внесено дані до реєстру: працівники Національної поліції або поліцейські — 252; державні службовці — 240; посадові особи органів місцевого самоврядування — 200; народні депутати України — 3.

Серед найбільш розповсюджених порушень за корупційними статтями Кримінального кодексу України за 10 місяців 2021: прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди — 138; зловживання впливом — 109; привласнення, розтрата майна або заволодіння ним — 58; підкуп працівника підприємства, установи чи організації — 24; зловживання владою або службовим становищем — 17. За корупційними статтями Кодексу про адміністративні правопорушення: несвоєчасне подання декларацій за минулий рік — 4 277; порушення вимог щодо запобігання і врегулювання конфлікту інтересів — 219. Загалом, станом на 31 жовтня поточного року в Реєстрі корупціонерів було обліковано близько 40 тисяч записів.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: Не припускається звільнення від відбування покарання з випробуванням, якщо хоча б один злочин, вчинений особою, засудженою за сукупністю злочинів, є корупційним

Нагадаємо, у березні цього року НАЗК представило оновлений реєстр, в якому можна дізнатися кількість корупціонерів у кожній області та перевірити справжність довідок за QR-кодом.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

У Бюро економічної безпеки досі немає власного приміщення

Опубліковано

on

От

Директор Бюро економічної безпеки України Вадим Мельник направив на погодження до Міністерства економіки, Міністерства фінансів та Міністерства цифрової трансформації проект постанови Кабінету Міністрів «Про початок діяльності Бюро економічної безпеки», у якому зазначено, що Бюро у встановлений законом строк, до 25 листопада 2021 р., встиг укомплектуватися на 30% від загальної штатної чисельності центрального апарату Бюро, що дозволяє органу розпочати роботу.

«Попри готовність БЕБ працювати, за органом досі не закріплена власна обладнана будівля. Затягування процесу виділення приміщення для БЕБ з боку Кабінету Міністрів України може унеможливити процес передачі кримінальних проваджень та роботу органу в цілому», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, Уряд погодився з пропозицією Бюро про початок його діяльності та можливість виконання зазначеним Бюро функцій та завдань щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

Читати далі

В Україні

КCУ відмовив депутатам від ОПЗЖ

Опубліковано

on

От

Рішення є остаточним й оскарженню не підлягає.

Читайте також: Конституційна криза – рік потому

Велика палата Конституційного Суду відмовилася відкривати провадження за скаргою 50 народних депутатів (від ОПЗЖ), які вимагали перевірити закон про амністію учасників Революції Гідності на відповідність нормам Конституції. Про це повідомляє прес-служба КСУ. «На засіданні Великої палати також постановлено ухвалу про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України», — сказано в повідомленні. Як вказується, дане рішення є остаточним і оскарженню не підлягає.

Джерело: Юридичний вісник України

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link