Connect with us

В Україні

Коли не обов’язково оформляти страховку в банку?

Національний банк у відповідь на численні запити клієнтів банків коли потрібно придбавати страховку, оформляючи різні банківські послуги,  пояснив, що у певних випадках страхування дійсно є обов’язковим. Приміром, коли особа бере кредит на житло, потрібно буде застрахувати квартиру чи будинок, які є предметом іпотеки. Це вимога ст. 7 Закону України «Про страхування» та ст. 8 Закону України «Про іпотеку». Водночас обов’язок банку – дати клієнту можливість обрати страховика з переліку компаній, з якими співпрацює фінансова установа. Якщо банк стверджує, що є можливість оформити страховку лише в одній конкретній компанії, – це порушення вимог ст. 20 Закону України «Про споживче кредитування».

У разі оформлення автокредиту є кілька нюансів. По-перше, кожен водій зобов’язаний мати поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів (простіше кажучи, «автоцивілку»). Законодавство не вимагає від банку оформлювати  такий поліс під час видачі кредиту, але банки зазвичай включають його оформлення до пакета послуг. Проте фінустанова має дати клієнту можливість обрати страховика з переліку акредитованих компаній (вимога ст. 20 Закону України «Про споживче кредитування»).

По-друге, банк може запропонувати клієнту застрахувати предмет застави – тобто авто. Така страховка (КАСКО) не є обов’язковою, але може бути корисною як для клієнта, так і для банку, адже зменшить ризики у випадку пошкодження авто, яке перебуває в заставі.

Страхування не є обов’язковим, якщо ви берете споживчий кредит (не автокредит чи іпотеку), відкриваєте рахунок, робите переказ коштів чи обмінюєте валюту.

Часом банки уводять клієнтів в оману. Наприклад, працівник фінансової установи запевняє, що під час отримання споживчого кредиту потрібно обов’язково оформити страхування життя, а під час оформлення грошового переказу – купити страховку від нещасного випадку. Самі банки у відповідь на запити Національного банку стверджують: фінансова установа має право пропонувати клієнтам супутні продукти, але страхування в таких випадках не є обов’язковим. Тому клієнти мають право відмовитися від страховки. Банкам заборонено вимагати від клієнта придбання товарів чи послуг, як обов’язкової умови надання банківських послуг. Це норма ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Якщо працівники банку порушують ваші права, потрібно скаржитися. Спершу до самого банку, а потім – до НБУ.

В Україні

З 26 жовтня «червоний» рівень – у 100 адміністративних одиницях

На засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 23 жовтня було оновлено рівні епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Крім того, з урахуванням наданих регіональними комісіями ТЕБ та НС пропозицій на територіях, де встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19, встановлено обмеження з переліку, визначеного постановою Кабінету Міністрів № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Новий розподіл набуде чинності з 00:00 години 26 жовтня 2020 р.

Зокрема, до:

  • червоної зони потрапили м. Коростень, м. Бердичів, м. Івано-Франківськ, м. Бориспіль, м. Лисичанськ, м. Миколаїв, м. Полтава, м. Рівне, м. Суми, м. Тернопіль, м. Харків, м. Кам’янець-Подільський, м. Канів, м. Чернівці, м. Чернігів;
  • помаранчевої зони – м. Київ, м. Вінниця, м. Луцьк, м. Дніпро, м. Житомир, м. Ужгород, м. Запоріжжя, м. Львів, м. Одеса, м. Херсон, м. Черкаси;
  • жовтої зони – м. Бровари, м. Буча, м. Кропивницький.

Ознайомитись з епідемічними рівнями в інших населених пунктах та регіонах можна за посиланням.

Читати далі

В Україні

Виробників енергії з біопалива пропонують звільнити від податку на СО2

Держенергоефективності спільно з Міненерго та Біоенергетичною асоціацією розробили законопроект, який передбачає звільнення підприємств, що виробляють енергію з біопалива, від сплати податку за викиди СО2.

Як наголосив Голова правління Біоенергетичної асоціації, на сьогодні підприємства, які генерують енергію та спалюють біопаливо, є платниками податку за СО2. Але це не відповідає світовій практиці, оскільки біопаливо вважається СО2-нейтральним паливом, адже при його спалюванні утворюється стільки двоокису вуглецю, скільки було поглинуто рослинами під час росту.

Водночас для коректного адміністрування зазначеної норми необхідним є реєстр установок, що працюють на біопаливі. Ведення такого реєстру запропоновано здійснювати Держенергоефективності.

Читати далі

В Україні

Коли потрібно повідомляти НАЗК про суттєві зміни в майновому стані?

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) пояснило які суб’єкти декларування мають інформувати про свої доходи, видатки або придбане майно, якщо вони перевищують 50 прожиткових мінімумів.

Під час розрахунку використовується прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. Цього року він складає 2102 грн.

Отже, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані має бути подано при одноразовому доході, видатку або придбанні майна на суму від 105 100 грн.

Одноразовий дохід – той, який нарахований та виплачений одним джерелом доходу та має визначену дату отримання. Повідомлення подається в разі одноразового доходу/видатку, що перевищує 50 прожиткових мінімумів.

Наприклад, суб’єкт декларування продає машину за 300 000 грн. Якщо оплата здійснюється:

– єдиним платежем, тоді це вважається одноразовим доходом і суб’єкт декларування має проінформувати про це НАЗК;

– двома частинами протягом двох місяців по 150 000 грн, то про кожен такий дохід треба повідомляти НАЗК.

Аналогічний підхід слід застосовувати і для видатку (витрати).

Важливо, що у випадку з доходом мова йде про суму до вирахування податків (нараховану), а не фактично отриману.

Якщо ж не відома вартість відповідного майна, наприклад, коли декларант отримав у спадок нерухоме майно, грошова оцінка якого не проводилася, то не потрібно повідомляти НАЗК про суттєву зміну в майновому стані.

Подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не звільняє від обов’язку зазначити відповідну інформацію в декларації.

Дізнатися, хто має повідомляти НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, можна за посиланням.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

Telegram