В Україні
Комунікація прокурорів з освітянами
Законодавством України охорона дитинства визначається загальнодержавним стратегічним пріоритетом. Тому на підставі пункту 9 частини 1 статті 3 Закону України «Про прокуратуру» та пункту 7 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року No 630, з метою обміну інформацією, здійснення просвітницької та правоосвітньої діяльності, спрямованої на набуття громадянами необхідних знань у сфері запобігання злочинності та корупції, проведення освітніх заходів серед школярів і студентів у сфері захисту прав людини, розвитку співпраці між Генеральною прокуратурою та Міністерством освіти і науки України з питань організації та проведення спільних освітніх проектів і заходів 13 жовтня 2017 був підписаний наказ No 289/1375 «Про співпрацю та комунікацію між відомствами».
Реалізовуючи вищеназвані завдання Прокуратурою м. Києва та департаментом освіти і науки, молоді та спорту КМДА, був підписаний меморандум про співпрацю установ, в якому передбачаються спільні заходи, а саме організація та проведення майстер-класів, лекцій, семінарів, дискусій, творчих та наукових робіт тощо.
Одним із таких заходів і стала зустріч юних журналістів Міжнародної медіашколи «Абітурієнт» із завідувачкою відділу ювенальної юстиції прокуратури м. Києва Оленою Шикеринець та її заступницею Оленою Бірковською. Саме до повноважень цього відділу віднесено процесуальне керівництво в кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх, забезпечення нагляду за додержанням їх прав при виконанні кримінальних покарань та застосування заходів примусу, захист прав дітей у суді тощо.
Молодь цікавили різні запитання. Наприклад, як потрібно навчатися в школі, аби стати прокурором, де можна здобути професію прокурора, чи є в прокуратурі телефон довіри і як часто телефонують, з яких проблем? Довго дискутували учасники зустрічі і з таких питань, як: що робити, якщо порушують права дітей батьки, однокласники, вчителі, і куди звертатися? Юні журналісти, зокрема, дізналися, яку відповідальність несуть за правопорушення підлітки, куди звертатися в цих випадках, та де знайти захист? На жаль, не всі школярі знають, що в навчальних закладах уже працюють шкільні поліцейські, що можна звертатися до соціальної служби у справах дітей, органів опіки та піклування за місцем проживання, до Уповноваженого Президента України з прав дитини, а також прокуратури, хоча саме батьки несуть цивільну та адміністративну відповідальність за порушення закону дітьми. А в деяких випадках — навіть кримінальну.
Серед інших питань, які цікавили майбутніх журналістів: коли та яка відповідальність неповнолітніх настає за вживання алкогольних, наркотичних речовин та тютюнопаління; якщо учень не відвідує школу протягом кількох тижнів без поважних причин, чим це йому загрожує; яку відповідальність несуть діти та батьки за бродяжництво та жебракування; чи притягуються до відповідальності власники гральних автоматів, які дозволяють підліткам відвідувати ці заклади тощо?
Окремою темою стали питання віртуальних конфліктів. Бо тут порушують права однолітки. Часто в школах конфлікти з «реальних» непорозумінь, словесних образ, переходять у віртуальну площину. У цьому випадку «інструментом» для кепкування стають провокативні фото, непристойні написи на сторінках у соцмережах. Що робити? Юні акули пера дізналися про кіберполіцію та процедуру захисту від такого порушення прав. Як наголосила Олена Шикеринець, у даному випадку велику роль грають вчителі, батьки й засоби масової інформації, які повинні пояснювати дітям, що немає різниці в спілкуванні — чи то на вулиці, чи в інтернеті. За словами пані Олени, потрібно навчитися поводитися у всесвітній мережі так само, як у реальному житті, а головне — не робити нічого, що образить інших та суперечить закону.
Наприкінці зустрічі представниці прокуратури запевнили, що питання захисту прав дітей завжди потребують постійної уваги й адекватного реагування, в разі їх порушення, тому вони постійно перебувають у полі зору ювенальних прокурорів.
Олександр Радковський,
Богдан Гарчу,
слухачі ММА,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login