Connect with us

В Україні

Майдан. П’ять років потому

Опубліковано

Вісімнадцятого лютого 2014 року львіська поетеса Галина Крук написала вірш, де є такі слова: «Усі ми, Європо, так глибоко стурбовані, що деякі навіть убиті. Чисти частіше Ютуби, щоб тутешня жорстокість не разила твоїх громадян. Деякі з наших ніколи тебе не побачать на власні очі. В тебе теж щось із зором, Європо, Ти вперто не бачиш вибитих їхніх очей і вогнепальних ран. Деякі більше не зможуть, Європо, (не гнівайся), навіть руки тобі подати, (хіба що протези!), Навіть торкнутися спадку культури твоєї минулих віків. Сторожи свої межі, Європо, щоб тебе не торкнулося раптом, прислухайся, на всякий пожежний, чи ми кричимо ще від ударів прикл адів, армійських чобіт і кийків».

У п’яту річницю Революції Гідності цей вірш у залі українського парламенту зачитав Дональд Туск, як президент Європейської Ради, але також і як поляк, наш найближчий сусід і сердечний та доброзичливий друг. У той же день близькі родичі загиблих на Майдані, адвокати та громадські активісти зібралися, аби заявити, що за минулих 5 років керівництво держави, попри голосні заяви, реально не в змозі завершити розслідування «майданівських справ». І це не лише їх думка. Фактично підтвердив це й начальник Управління спецрозслідувань Головного слідчого управління Генпрокуратури Сергій Горбатюк, який заявив про небажання сприяти в завершенні розслідування цих злочинів. І хоча Генеральний прокурор Ю. Луценко запевняв, що справи завершуються, проте адвокати та активісти вважають, що вони стоять на місці. Більше того, правозахисники, що представляють інтереси потерпілих, визнаючи такий перебіг подій, збираються навіть змінити тактику своєї участі в цих справах. «Якщо раніше ми були на стороні обвинувачення й сподівалися на забезпечення розслідування та судовий розгляд, то сьогодні констатуємо невиконання державою вимог конвенції з прав людини, зокрема, щодо забезпечення права на швидке й ефективне розслідування і судовий розгляд. Тому ми будемо думати про звернення до ЄСПЛ для встановлення факту цього порушення», — говорить відомий адвокат Віталій Титич, що представляє інтереси сімей, рідні яких були вбиті під час Революції Гідності. Він висловив сподівання, що це дозволить припинити маніпуляції влади.

У свою чергу координатор громадської ініціативи «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук зазначила: «На жаль, ми змушені констатувати незацікавленість вищих осіб держави в цих розслідуваннях, незважаючи на всі декларації та запевнення. Більше того, ми фіксуємо протидію і перешкоди з боку органів влади». В юридичній спільноті вже сформувалося розуміння того, що це розслідування не може бути завершене, адже штат Управління спецрозслідувань ГПУ постійно скорочується, кримінальні провадження переходять від однієї слідчої групи до іншої, а самі слідчі цього управління залишилися без соціальних і правових гарантій. Основна лінія протидії розслідуванню справ Майдану — це рішення законодавців, згідно з яким у кінці цього року Управління спецрозслідувань ГПУ буде змушене передати всі справи про злочини проти активістів Революції Гідності, які ще не передані в суди, в ДБР. Відтак більшість «справ Майдану» почнуть розслідуватися фактично заново. В реальній дійсності це — черговий удар по сім’ях і родичах загиблих, адже якщо суди переносяться, то й строки затягуються.

Безумовно, морально всі вже втомилися від бездії, в тому числі й не хочуть бачити відписки чиновників з Мін’юсту. Йдеться, зокрема, про проведення додаткових експертиз у цих справах, які були призначені ще в 2016 році і не проведені до цих пір. Зазначу й те, що в цьому році вперше не було жодної комунікації представників влади із сім’ями загиблих активістів, як це було в попередні роки до річниці Революції Гідності. Дійшло навіть до того, що члени сімей загиблих на Майдані пікетували ВККСУ, аби висловити обурення з приводу того, що до складу Верховного Суду з дозволу цієї установи потрапили особи, які виносили неправомірні рішення під час Майдану. Постає питання: а що відбувається в суспільстві, якщо воно саме втрачає інтерес до цих справ. А як тільки на судові засідання перестають приходити люди, судді починають затягувати розгляд справ, за будь-яких обставин переносити слухання по них. Як бути з усім цим? Підказку надав той самий Д. Туск у своєму виступі у ВРУ. Він подякував усім за стійкість, нагадавши про гордість і незламність українців, що всупереч геополітиці і злим намірам агресивного сусіда та байдужості і лицемірству багатьох впливових гравців світової політичної сцени встояли. А ще він сказав: «З особистого досвіду й досвіду польського народу добре знаю, що почуття самотності в час небезпеки буває гіршим ніж наступ ворога. Але хочу повторити, що Європа ніколи не визнає російську анексію Криму і не відмовиться від санкцій, аж поки Росія не виконає свої зобов’язання. Також Євросоюз не змириться із жодним актом насильства в Азовському морі. Зроблю все, аби ЄС залишався в цьому єдиним. Хочу подякувати вам за вашу мужність. Хлопці з Небесної сотні увійшли в пантеон не лише українських, а і європейських героїв. Усім матерям полеглих присягаю: Європа завжди пам’ятатиме про ваших синів». Отже, в нас є підтримка. Відтак треба зробити все, аби якнайшвидше завершити розслідування «справ Майдану». Бо «не може бути безпечної Європи без безпечної і правової України». Слава Героям Майдану!

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.