Connect with us

В Україні

Мін’юст програв справу про дванадцять мільйонів

Третього березня Одеський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким задовольнив позов Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Міністерства юстиції України в особі його Департаменту державної виконавчої служби про скасування постанови, яким останнє хотіло стягнути з позивача 12,4 млн грн судового збору. Даний вердикт свідчить про те, що чиновники вказаного відомства, на жаль, поки що так і не навчилися читати до кінця закони.

Історія даного конфлікту почалася у далекому 2013 році, коли згадана теплоелектроцентраль не розплатилася за поставлений їй газ із Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України». Остання подала позов на 133 мільйони гривень до Господарського суду Одеської області й частково виграла: рішенням від 07.04.2015 р. було присуджено до стягнення з відповідача 124 млн грн –враховуючи зрізані «хвости» тіла боргу. В липні того ж року, коли це рішення вже набрало законної сили, було видано відповідний судовий наказ, але заява Нафтогазу про примусове виконання рішення надійшла до органів юстиції аж через чотири з лишком роки, а саме 11 грудня 2019 р.

Чому стягувач так надовго затягнув процес в тексті рішення адміністративного суду не сказано, але достеменно відомо, що протягом цього проміжку часу в країні сталося чимало визначних подій, серед яких варто назвати, по-перше, майже десятикратне підвищення ціни на газ для споживачів житлово-комунального сектору, по-друге, ухвалення Верховною Радою Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії». Не занурюючись надто глибоко в його зміст, зазначимо, що він трохи полегшував становище боржників з числа комунальних підприємств – залишаючи непорушним право постачальників на повернення основного боргу, він разом з тим дозволяв прощати їм борги в частині додаткових нарахувань. Наприклад, штрафних санкцій. А крім того дарував їм десять відсотків виконавчого збору, який, відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», зазвичай стягується у випадку примусового виконання рішення суду.

Отже, продовжимо. 27 грудня 2019 року Департамент державної виконавчої служби Мін’юсту відкрив виконавче провадження й, окрім іншого, виніс постанову про стягнення з Одеської ТЕЦ виконавчого збору в розмірі 12,4 млн грн. В керівництві останньої цілком логічно вирішили, що з неї хочуть взяти «не по чину» й подали позов до суду про визнання незаконними дій Міністерства юстиції.

В даній ситуації суд, на відміну від чиновників Мін’юсту, підняв не лише обидва згадані вище закони, а й підзаконні акти, які регламентували процедуру звільнення підприємств теплокомуненерго від стягнення надмірних платежів. Так, у пункті 6 частини 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» чітко було написано, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до згаданого вище закону про врегулювання заборгованості комунальників. А вже в цьому другому законі було сказано, що для звільнення від стягнення підприємства-боржники мають бути включені до спеціального Реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства. Цим органом було Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказом якого від 10.05.2019 р. № 107 Одеська ТЕЦ була включена до цього самого Реєстру теплопостачальних, теплогенеруючих та інших підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

Все перелічене й дало підстави Окружному адміністративному суду Одеської області визнати протиправною постанову Департаменту ДВС про стягнення з позивача 12,4 мільйони гривень й стягнути натомість із самого Міністерства юстиції 21 тисячу гривень судового збору.

Юрій КОСТЮЧЕНКО,
ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Суди припиняють повідомляти сторони про призначені засідання

Уперше з 2010 р. через брак коштів на марки, папір, засоби зв’язку та розхідні матеріали національні суди припиняють повідомляти сторони про засідання.

Врятувати ситуації допоміг би довгоочікуваний повноцінний запуск Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), яка сьогодні працює лише частково.

«Сподіваюсь, що найближчим часом Державна судова адміністрація України допрацює підсистему ЄСІТС «Електронний суд», щоб у ній можна було ознайомлюватися з матеріалами судової справи, брати повноцінну участь у судових засіданнях – проводити письмові засідання, подавати клопотання, заяви, сплачувати судові збори, отримувати матеріали і знайомитися з ними, подавати апеляційні, касаційні скарги. Наразі можна розв’язати питання з обміном файлами, налагодити роботу з персональним кабінетом та запустити систему у тестовому режимі, а згодом – додавати новий функціонал», – заявив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький.

Створення та запуск Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи перебуває на контролі Вищої ради правосуддя.

Читати далі

В Україні

Мінімальна зарплата 5 000 грн з вересня 2020 р.

Уряд планує підвищення мінімальної заробітної плати вже з 1 вересня – до 5 000 грн, з 1 січня 2021 р. – до 6 000 грн, з 1 липня 2021 року – 6 500 грн.

«Додаткові надходження до Пенсійного фонду України від підвищення мінімальної заробітної плати лише до кінця цього року можуть скласти майже 1 мільярд гривень», – повідомила Міністр соціальної політики Марина Лазебна.

Також Міністр нагадала, що з 1 липня відбулося підвищення прожиткового мінімуму на 4,5%, відповідно збільшились розміри державних соціальних гарантій та допомог згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Так, відбулося збільшення пенсій: у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зросли мінімальні пенсії з 1638 до 1712 гривень, а також надбавки та підвищення до пенсій, які залежать від прожиткового мінімуму. Цього року планується ще одне таке підвищення, зокрема, мінімальний розмір пенсії з 1 грудня 2020 р. становитиме 1769 гривень. Для непрацюючих пенсіонерів зросли мінімальна пенсія за віком, доплати за понаднормовий стаж.

Незалежно від того, працює особа чи ні, збільшився розмір встановлених до пенсії надбавок, підвищень, пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат, які базуються на величині прожиткового мінімуму, зокрема, для таких категорій: шахтарів, осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, у тому числі, постраждалих учасників Революції Гідності.

З 1 липня 2020 р. також збільшено рівень забезпечення для дітей, які виховуються у малозабезпечених сім’ях, з 85% до 130% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Читати далі

В Україні

Інвесторам нададуть «інвестиційних нянь»

Заступниця керівника Офісу Президента України представила проект Закону «Про підтримку та стимулювання інвестицій».

Основою стала ідея, яку Президент назвав «інвестиційними нянями». У проекті йдеться про підтримку українських та іноземних інвесторів, сума інвестицій яких перевищує 30 мільйонів євро і які створюють понад 150 робочих місць із середньою зарплатою на 15% більшою, ніж у регіоні, де така інвестиція буде здійснена. Ці інвестори отримають прямий договір з урядом.

«Це дає гарантію кожному конкретному проекту інвестора, що вони мають не лише податкові пільги. Вони отримують десятирічну перспективу та гарантію стабільності», – зазначила заступниця керівника Офісу Президента Юлія Ковалів.

Окрім того, ці інвестори одержать інвестиційного менеджера, який супроводжуватиме їх від початку проекту до його закінчення. Інвестори також отримають до 30% вартості інвестицій з різними наборами стимулів. Наприклад, це можуть бути фіскальні стимули.

«Ці інструменти будуть доступні і для українських, і для закордонних інвесторів», – повідомила Юлія Ковалів.

Законопроект вже готовий до винесення на розгляд парламенту.

Читати далі

В тренді