Connect with us

В Україні

Надати нотаріусам повноцінний доступ до земельного кадастру закликала НПУ

Опубліковано

Нотаріальна палата України нагадує, що 1 липня 2021 р. набирає чинності низка законів щодо відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, зокрема Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-IX.

Змінами до ст. 55 Закону «Про нотаріат» передбачається, що при посвідченні угоди про відчуження земельної ділянки с/г призначення нотаріус перевіряє дотримання встановлених Земельним кодексом України вимог до набувачів права власності, зокрема обмежень щодо загальної площі земельних ділянок, які вправі набувати у власність одна особа. Така перевірка здійснюється, зокрема із використанням відомостей Державного земельного кадастру.

Вимоги до набувачів с/г ділянок будуть визначатись новою редакцією ст. 130 Земельного кодексу України. Порядок здійснення перевірки набувачів затверджений постановою Кабінету Міністрів від 16 червня 2021 р.

Здійснення повноцінної перевірки дотримання вимог до набувача неможлива без належного забезпечення роботи ДЗК, а неналежна перевірка концентрації земель с/г призначення призводитиме до вкрай серйозних наслідків – конфіскації земель.

Враховуючи проведений аналіз ст.ст. 22, 130 ЗКУ та положень Порядку щодо здійснення нотаріусами перевірок набувача, а також перевірки концентрації земель с/г призначення, Нотаріальна палата України звернулася до Голови Держгеокадастру, а також в.о. Генерального директора ДП «Центр Державного земельного кадастру», з проханням:

– забезпечити можливість пошуку нотаріусом земельних ділянок в ДЗК за певними ідентифікаторами;

– забезпечити можливість перевірки інформації про належність земельної ділянки до такої, яка була сформована в результаті виділення її в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), та про її віддаленість від державного кордону України, та надати роз’яснення щодо порядку здійснення такої перевірки;

– врегулювати питання процедури підключення нотаріусів до ДЗК (не перегляд у режимі читання), а також визначити вид та форму документа, який формує нотаріус за результатом пошуку земельних ділянок за суб’єктом (витяг, відомість, інформація тощо) з ДЗК, його ідентифікаційні дані;

– забезпечити безоплатність отримання інформації нотаріусами для підрахунку концентрації земель, оскільки такі витрати покладаються на набувача;

– забезпечити доопрацювання інформаційної взаємодії між ДЗК та ДРРП та поінформувати про строки.

Також НПУ закликала забезпечити безспірність вчинення нотаріусами нотаріальних дій з метою дотримання законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб в умовах відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.