В Україні
Найкращі інвестняні — незалежні суди й прозорі публічні фінанси
Що ж такого треба зробити Україні, аби отримати наступні 600 млн євро від ЄС?
Тиждень тому Європейський Союз схвалив черговий транш надання Україні макрофінансової допомоги в розмірі 1,2 млрд євро. Додайте до цієї суми 3.8 мільярда, які Україна отримала з 2014 року за цією програмою, і вийде 5 млрд євро. Україна стане першою державою, яка не є членом ЄС, і при цьому отримає суму допомоги в такому розмірі. Але для цього українській владі потрібно виконати цілу низку умов.
Що ж такого треба зробити Україні, щоб отримати наступні 600 млн євро?
Зупинюся лише на декількох політичних вимогах ЄС. Перша – провести сумнозвісну судову реформу, яка в нас «не по зубах» жодній владі. Тому ЄС взяв уже на себе роль «батога» й вимагає повного перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя шляхом створення Комісії з питань доброчесності. І все це обов’язково за участі міжнародних експертів. Я б пішов ще далі – надав би судовій гілці влади право законодавчої ініціативи.
Друге. Кабмін має нарешті ліквідувати податкову міліцію й створити натомість Бюро фінансових розслідувань, яке буде незалежним від будь-якої політичної сили чи гілки влади. Створити фінансову розвідку намагалися і Порошенко, і зараз Володимир Зеленський, але з цього нічого не вийшло. Кожен з них намагався сформувати орган, який займатиметься розслідуванням фінансових злочинів під себе, оскільки «незалежний орган», яким мало би стати Національне бюро фінансової безпеки формату Порошенка, легко перетворювався на «Бюро монополізації влади». Мотиви попередника Зеленського були зрозумілі: хто ж хоче створити орган, який потім, дивись, і до тебе самого добереться.
А от навіщо нинішньому Президенту була спроба узурпації влади через створення підконтрольного йому Бюро фінансових розслідувань – незрозуміло. Створення органу, який займатиметься злочинами у сфері публічних фінансів, було програмним пунктом і кандидата в президенти Зеленського, і його партії «Слуга народу». Як відомо, Рада відхилила законопроект про створення даного бюро в тій редакції, в якій воно підпорядковувалось Міністерству фінансів, а не Президенту, як планували спочатку. Самі «слуги народу» зазначали, що на прийняття законопроекту не вистачило політичної волі. В цих спробах обох президентів прослідковується один і той самий мотив – створити не самостійний, а кишеньковий орган.
Звісно, що податкова міліція давно себе вичерпала й нам точно потрібна фінансова розвідка, оскільки того ж 2014 року, коли влада оголосила курс на реформи, в напрямі боротьби з розкраданням публічних фінансів нічого зроблено не було. Створення такого бюро було не лише завданням МВФ, а й вимогою суспільства. Тепер цього вимагає і Європейський Союз. І коли окремі політичні спекулянти починають розводити «плач Ярославни», що Україна не потрібна ЄС, що нас там ніхто не чекає, то я хочу всім їм категорично заперечити. Той розмір допомоги, яку нам надає ЄС, і висування вимог реформування судової системи, ліквідація податкової міліції, реформа податкової та митної служб свідчать про те, що Європейському Союзу потрібна некорумпована Україна з незалежними судами й прозорою системою публічних фінансів. Скільки вже кошти громадян ЄС можуть розкрадатися по корупційних кишенях місцевих злочинців? Отже, якщо уряд зацікавлений отримати макрофінансову допомогу в повному обсязі, то до кінця року він має хоча би в першому читанні прийняти законопроект про створення Бюро фінансових розслідувань. Тож слідкуймо за руками топ-посадовців та депутатів монобільшості.
І найголовніше — створити інвестиційний клімат в країні можна не за допомогою інвестиційних нянь. Найкращими інвестиційними нянями для інвесторів в Україні стануть лише незалежні суди та прозора система публічних фінансів.
Джерело: Юридичний вісник України