Connect with us

В Україні

Нові правила публічних закупівель

Опубліковано

Олеся Романенко, керуючий партнер, керівник практики зем. права та нерух. Юр. компанії «ОЛСТЕН ПАРТНЕРС»

Як працюватиме Prozorrо процедура та які обмеження зняла влада — роз’яснення юриста.

Спрощення процесу закупівель

Влада вирішила спростити процес проведення публічних закупівель на час воєнного стану й запровадила цілу низку змін і послаблень. Водночас уряд врахував необхідні обмеження для роботи підприємців із компаніями і бенефіціарами росії та білорусі. Відтак у цій статті ми й спробуємо розібратися, як саме працюють оновлені тендерні правила. Найперше зазначимо, що згадані зміни передбачені постановою Кабміну від 12 жовтня 2022-го № 1178, яка почала діяти з 19 жовтня того ж року.  Тож відтепер закупівлі можна буде проводити в системі Prozorro за новою процедурою.

Читайте також: Особливий порядок оборонних закупівель безпілотних систем вітчизняного виробництва

1. У системі з’являється процедура відкритих торгів з особливостями. Вона передбачає скорочення строків проведення повноцінних тендерів у Prozorro, що дасть можливість замовникам проходити закупівлі вдвічі швидше, ніж раніше.

2. Уряд зняв низку обмежень, які впливали на успішність проведення торгів. Серед іншого, тендер у Prozorro може бути проведений з пропозицією лише від одного учасника (а не мінімум двох, як раніше). Це має підвищити кількість успішних закупівель в електронній системі, залишаючи при цьому можливість для відкритої конкуренції на торгах.

3. Було знято обмеження щодо підвищення ціни за одиницю закупівлі в 10% у разі коливання цін на ринку. Це дасть змогу не розривати договори в разі суттєвої зміни ціни на ринку та не проводити нові торги.

Читайте також: Чи є порядок розрахунків у договорі про закупівлю істотною умовою?

4. Дозволено максимально використовувати переваги Prozorro Market. Так, знімаються обмеження щодо максимальної суми закупівлі в каталогах. Тож закупівельники зможуть майже в необмеженій кількості купувати типові товари (пальне, електроенергію, харчові продукти, ліки та медвироби тощо) за принципом електронного магазину або використовуючи запит цінових пропозицій. Такий крок значно зменшить адміністративне навантаження на закупівельників.

Нові пороги закупівель через Prozorro

5. Запроваджено нові пороги для обов’язкового здійснення закупівель у Prozorro. Для закупівель товарів і послуг відкриті торги з особливостями необхідно буде проводити, якщо вартість закупівель дорівнює або перевищує:

  • 100 тис. грн — для товарів;
  • 200 тис. грн — для послуг з поточного ремонту;
  • 1,5 млн грн — для робіт.

6. Передбачено можливість для постачальників оскарження умов та результату тендера в Антимонопольному комітеті. Інструмент оскарження стимулюватиме чесну конкуренцію навіть у такий непростий час, адже постачальники зможуть захищати свої права.

Читайте також: Дані про незбройні оборонні закупівлі доступні у Prozorro

При цьому постанова враховує особливості та обмеження проведення закупівель під час воєнного стану. Так, залишається великий перелік підстав для укладання прямих договорів для нагальних та оборонних потреб: у такому випадку достатньо буде прозвітувати про укладений договір (від 50 тис. грн) у системі Prozorro. Водночас чутливу інформацію про місце постачання чи місцезнаходження замовника та постачальника можна буде приховати. Також у постанові КМУ затверджується заборона на закупівлю товарів та послуг з постачальниками, пов’язаними з росією і білоруссю.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.