В Україні
Оцінку доброчесності суддів хочуть довірити самим суддям
Асоціація розвитку суддівського самоврядування України вважає неприйнятними законодавчі зміни, які пропонуються проектом Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення участі Громадської ради доброчесності у оцінюванні на відповідність займаній посаді судді» № 3534.
На думку авторів законопроекту, потребують змін порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання суддів (кандидатів у судді), показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання, засоби їх встановлення, повноваження органів, що мають його проводити, та порядок їх формування.
Як зазначено у висновку Асоціації, для усунення недоліків необхідно змінити порядок кваліфікаційного оцінювання та забезпечити можливість оскарження будь-якого рішення ВККСУ в адміністративному порядку до Вищої ради правосуддя та до адміністративного суду не тільки з процедурних питань, а й по суті.
Для реалізації загальних принципів кваліфікаційного оцінювання суддів Асоціація пропонує доповнити Закон України «Про судоустрій і статус суддів» статтями відповідного змісту.
Також вважають за потрібне реформувати підходи до оцінки доброчесності суддів. Зокрема – надати повноваження щодо проведення першого етапу кваліфікаційного оцінювання (за критерієм професійної етики та доброчесності суддів) – Раді суддів України. Це має слугувати допуском або недопуском до подальшої процедури кваліфікаційного оцінювання професійної здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді, вважають в Асоціації, із можливістю оскарження негативного рішення РСУ до адміністративного суду.
За висновком Асоціації, ГРД не забезпечила достатньою мірою виконання своїх повноважень відповідно до вимог законодавства, що стало свідченням неефективності її роботи та недосягнення задекларованої мети.
Тому повноваження щодо оцінки репутації судді (доброчесності, професійної етики) доцільно було б передати професійному середовищу, залишивши інститутам громадянського суспільства притаманну їм контрольну функцію за здійсненням наданих законодавством повноважень.
Для відновлення довіри з боку юридичної спільноти, громадянського суспільства та держаних інституцій ГРД має бути реформована зі зміною назви на Раду громадського контролю при Вищій раді правосуддя.
Крім того, запропоновано змінити порядок формування цієї інституції – обирати до неї тільки у разі, коли одна кандидатура пропонується однією громадською організацією.
Ознайомитись з повним текстом висновку АРССУ можна за посиланням.