Connect with us

В Україні

Підкилимні ігри, або Що ховається за звільненнями Верланова та Нефьодова?

Дата публікації:

Олег САВИЧУК, аналітик Центру спільних дій

Як під шумок боротьби з пандемією уряд звільняє  всіх «нелояльних», «незручних» чи просто «поганих»  державних службовців і хоче призначити на їхнє місце  необхідних «правильних» людей.

Минулої п’ятниці стрічки новин вибухнули повідомленням про звільнення урядом очільників Державної податкової служби Сергія Верланова та Державної митної служби Максима Нефьодова. Не володіючи всією інформацією, яку має уряд, неможливо сказати, чи були причини для звільнень, чи це результат політичних домовленостей. Але скандал припав на зручний час, коли Кабмін отримав можливість призначати на державну службу людей фактично без проведення конкурсу.

Як же таке сталося?

По-перше, Сергія Верланова і Максима Нефьодова звільнили за статтею, яку ввели досить недавно — у вересні 2019 року. Відповідно до неї, уряд протягом чотирьох місяців з дня свого формування може звільнити ледь не будь-якого державного службовця. Мета цього нововведення — створити умови для звільнення «старих» та «неефективних» кадрів та турбооновлення державної служби. Необхідність ухвалення цієї статті обстоював і тепер вже колишній голова Державної митної служби Максим Нефьодов. Мовляв, це єдиний механізм швидко оновити склад митниці й позбутися від корупціонерів. Але, як наслідок, нову статтю застосовують і будуть застосовувати проти «нелояльних» урядовців, які мають власну позицію і не виконують забаганок очільників держави.

По-друге, 13 квітня парламент підтримав зміни до Державного бюджету, які скорочували держвидатки за багатьма напрямками, і сформували фонд боротьби з наслідками від коронавірусу. Прикінцевими положення до цього закону на час карантину та на 30 днів після його закінчення зупинили дію положень законів «Про державну службу» та «Про центральні органи виконавчої влади» щодо проведення конкурсів на посади державної служби. Відтак на державну службу зможуть наймати громадян шляхом укладання контракту на час карантину та до дня проведення конкурсу на займану посаду. Для цього треба лише пройти співбесіду, а сама «конкурсна процедура» займає не більше тижня.

Це означає, що уряд отримав безпрецедентну можливість звільнити всіх «нелояльних», «незручних» чи просто «поганих» державних службовців і призначити на їхнє місце необхідних «правильних» людей. Більше того, призначені за контрактом державні службовці працюватимуть не до кінця карантину, а до дня проведення конкурсу на займану посаду. Навіть за найбільш оптимістичними розрахунками для проведення повноцінного конкурсу потрібно декілька місяців. Але за потреби цей строк можна продовжити аж до нескінченності. Тому «потрібні люди» будуть займати важливі посади стільки, скільки це буде потрібно уряду.

Схоже, що Кабмін цього тільки й чекав (одразу цим скористався). На вакантні посади голови Державної податкової служби, голови Державної аудиторської служби, державного секретаря Міністерства інфраструктури вже оголосили пошук кандидатів. Кандидати мали подати документи за один день, хоча заповнення декларації, отримання цифрового підпису та пошук необхідних угод займає принаймні тиждень. Тому найближчим часом слід очікувати на призначення без конкурсу.

Варто зазначити, що подібні ініціативи руйнують саму ідею професійної державної служби. Громадяни, які працюють на державу, не повинні залежати від політичної обстановки, урядових криз, виборів парламенту чи Президента. Їхнім завданням є забезпечувати функціонування держави за умов будь-яких політичних змін у парламенті. Більше того, проведення конкурсів на посади державної служби вводили спеціально, щоб державою управляли професіонали, а не брати, куми чи свати очільників країни. Звичайно, пандемія коронавірусу і карантин позбавляють можливості залучати до участі в конкурсі на державну службу якісних кандидатів. Навряд чи хтось за таких умов захоче їхати до Києва, сидіти в коридорах міністерств й очікувати на свою чергу писати тест чи проходити співбесіду.

Але, як наслідок, ми отримаємо хіба що узурпацію урядових інституцій представниками конкретних груп впливу, коли пошук державних службовців буде здійснюватися без конкурсу, а лише за результатами співбесіди. Це ідеальна модель, аби вибрати не найкращого кандидата, а того, хто сподобався, менш професійного, але більше залежного від тебе. Адже в разі чого його так само звільнять і швидко знайдуть заміну.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Дітям не продаватимуть лікарські засоби

Опубліковано

on

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до статті 21 Закону України «Про лікарські засоби» щодо заборони продажу лікарських засобів дітям» № 5122.

Доповненням до ст. 21 Закону «Про лікарські засоби» пропонується встановити, що реалізація (відпуск) лікарських засобів громадянам, які не досягли 14-річного віку, забороняється.

В разі виникнення сумніву щодо віку покупця реалізація (відпуск) лікарських засобів здійснюється за умови пред’явлення документа, що засвідчує його вік.

Читати далі

В Україні

Ліцензії у сфері зовнішньоекономічної діяльності переведуть в е-форму

Опубліковано

on

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону щодо лібералізації законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та удосконалення інституту нетарифного регулювання.

«До сьогодні у сфері ліцензування, на жаль, продовжували діяти деякі застарілі процедури. Ініціатива Уряду спрямована на максимальне спрощення процесу ліцензування, економію часу та покращення умов ведення бізнесу. Зокрема, йдеться про зменшення кількості документів, отримання ліцензії в електронній формі, відміну звітів», – зауважив заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Олександр Романішин.

Проектом передбачається:

– скоротити кількість документів, які подаються на отримання ліцензій на імпорт/експорт товарів та спеціальних ліцензій. Також передбачено можливість подання та отримання ліцензій в електронній формі;

– актуалізувати окремі терміни та процедурні норми ліцензування;

– скасувати застарілі звіти та фінансові санкції за ненадання таких звітів.

Читати далі

В Україні

На 50% підвищать посадові оклади медпрацівників закладів освіти

Опубліковано

on

На сайті Федерації професійних спілок України оприлюднено проект постанови КМУ «Про підвищення посадових окладів медичних працівників закладів освіти», яким передбачається підвищити на 50% посадові оклади медичним працівникам закладів освіти державної та комунальної форми власності, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України, визначених за тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298.

«Низький рівень оплати праці медпрацівників у закладах освіти призводить до їх масового звільнення і, як наслідок, заклади освіти втрачають можливість забезпечувати дотримання державних гарантій здобувачам освіти щодо медичного обслуговування учнів, студентів, слухачів особливо у такий складний період, як розповсюдження коронавірусної інфекції», – йдеться в пояснювальній записці до проекту постанови.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram