Connect with us

В Україні

Підсумки 2020: відзвітував Мін’юст

Дата публікації:

Попри непростий для всієї країни 2020-й рік, Міністерству юстиції за 12 місяців вдалося досягти чималого, стверджує його очільник Денис Малюська. «На фоні стрімкого поширення в світі та в Україні, зокрема, коронавірусу, нам вдалося не допустити масового поширення цієї хвороби в місцях попереднього ув’язнення та установах виконання покарань. Якщо в ув’язненого з’являються симптоми коронавірусу — його відвозять до медичного закладу, де він проходить ПЛР-тестування. Якщо в результаті підтверджується COVID-19 — контактні особи захворілого теж проходять таке тестування», — зазначає міністр юстиції Денис Малюська.

Пенітенціарна система

Серед інших досягнень у пенітенціарній сфері за рік — впровадження та наповнення Єдиного реєстру осіб, узятих під варту та засуджених. «Запуск і забезпечення функціонування цієї системи дозволяє створити єдину базу даних інформації про засуджених та ув’язнених, забезпечити оперативну комунікацію між органами та установами пенітенціарної системи і пробації, а також забезпечити взаємодію з іншими державними структурами, які працюють з реєстрами. Наразі до Реєстру підключено 92 установи, навчено 551 співробітника, внесено 53 584 реєстраційні картки», — розповідає очільник Мін’юсту. Крім того, було запроваджено експериментальний проект платної послуги з надання поліпшених побутових умов у СІЗО. Наразі до нього долучилися 22 слідчі ізолятори, за користування платними камерами в яких вже сплачено понад 1,9 млн грн. За рахунок цих коштів було відремонтовано 25 безкоштовних камер на 162 місця.

Крім того, протягом 2020-го року було розпочато «великий розпродаж в’язниць», законсервовано 12 установ виконання покарань, що дозволить оптимізувати видатки та залучити їх для будівництва нових слідчих ізоляторів, а також запроваджено систему рейтингування (оцінки ефективності) в’язниць.

«Чинний підхід до управління установами виконання покарань не є системним, а переважно орієнтований на реагування, коли «щось трапляється» в окремих установах. Це призводить до прийняття «епізодичних» управлінських рішень, замість регулярних системних рішень, заснованих на чітких показниках. Новий же механізм комплексної оцінки успішності установ складається з інструментів оцінки та цифрової аналітичної карти виправних колоній та СІЗО. Цей інструментарій допоможе Міністерству юстиції регулярно відстежувати прогрес установ виконання покарань у таких сферах діяльності як фінанси, кадрове забезпечення, безпека/режим, соціально-виховна робота, матеріальні умови тримання, права людини, охорона здоров’я, державне підприємство установи виконання покарань», — додає заступниця міністра юстиції Олена Висоцька.

Цифровізація виконавчих проваджень

Чимало вдалося зробити протягом року і в сфері примусового виконання рішень. Зокрема, на порталі «ДІЯ» запроваджено функціонал «Виконавче провадження». «Така цифровізація виконавчих проваджень та штрафів за порушення ПДР надає можливість будьякій фізичній особі пересвідчитися у відсутності чи наявності в неї заборгованості; отримати інформацію щодо виконавчого провадження, стороною якого вона є, зокрема щодо природи наявної заборгованості та щодо основних процесуальних дій, вчинених виконавцем; сплатити суму штрафу чи заборгованості в рамках відповідного виконавчого провадження онлайн усього в кілька кліків», — у свою чергу пояснює заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.

У сфері захисту прав людини було розроблено проект Указу Президента України, яким пропонується викласти відповідну Національну стратегію в новій редакції, вдосконалити механізм оцінки її реалізації; розроблено законопроекти (№№ 3892, 3893, 3894), спрямовані на підвищення гарантій прав потерпілих від насильницьких кримінальних правопорушень. Також було зроблено кроки на шляху до створення в Україні системи медіації та третейських судів. «У 2020 році було розроблено законопроекти про медіацію (№ 3504 прийнятий ВРУ у першому читанні) та про внесення змін до закону про третейські суди (у ВРУ № 3411), які спрямовані на впровадження та вдосконалення альтернативних методів вирішення спорів, що надасть змогу зменшити навантаження на державні суди», — зазначає інший заступник очільника Мін’юсту Олександр Банчук.

Цифровізація процедур банкрутства

Ще одним із ключових досягнень Міністерства за 2020 рік стало розроблення першого етапу впровадження Автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» — підсистеми «Електронний кабінет арбітражного керуючого». «Він, зокрема, включає реєстрацію, авторизацію та автентифікацію арбітражного керуючого; отримання відомостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства, щодо суб’єктів, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність)», — розповідає ще один заступник міністра юстиції (з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації) Сергій Орлов.

Разом із тим протягом останнього року Мін’юстом було утворено Комісію з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини, розроблено законопроекти щодо виконання рішень ЄСПЛ та завдяки злагодженій роботі уряду Комітет міністрів Ради Європи припинив нагляд та виконанням 108 рішень ЄСПЛ у справах проти України. Значимим у цій сфері стало ще й створення та запуск для користування україномовного інтерфейсу бази даних Європейського суду з прав людини HUDOC. «Ця база надає доступ до практики Європейського суду, Європейської комісії з прав людини (рішень та звітів) та резолюцій Комітету міністрів. Україномовний інтерфейс HUDOC має поглибити розуміння практики ЄСПЛ серед юристів та широкої громадськості. Вкрай важливо, щоб європейські стандарти ширше застосовувалися національними судами, які стоять на захисті прав людини», — зазначив заступник Міністра юстиції України — Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

Держреєстрація та нотаріат

Серед досягнень, яких вдалося досягти упродовж 2020 року в системі державної реєстрації та нотаріату, — посилення безпеки даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП) та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР), зокрема, шляхом запровадження обов’язкового підключення державних реєстраторів та нотаріусів до засобу додаткової ідентифікації користувача при виконанні реєстраційних дій у цих реєстрах. «Такий крок унеможливить будь-які несанкціоновані втручання в роботу ЄДР і ДРП та мінімізує ризики використання електронних ключів доступу реєстраторів для здійснення рейдерських атак на бізнес і шахрайських дій із корпоративними правами суб’єктів господарювання», — переконаний перший заступник міністра юстиції Євгеній Горовець.

Крім того, було запроваджено інформаційний обмін із Державною судовою адміністрацією України: державним реєстраторам та нотаріусам надано можливість отримувати повний текст судового рішення при розгляді заяв у Державному реєстрі прав. «Цьогоріч було також переформатовано персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату. Повноваження щодо здійснення контролю за рішеннями комісії були фактично передані нотаріальній спільноті України, яка отримала переважну більшість у складі ВККН — 11 з 14 осіб. Широке представництво нотаріальної спільноти у складі комісії — це черговий крок на шляху реформи нотаріату, зроблений з метою поступового переходу до саморегулювання нотаріальної діяльності», — зазначає заступниця міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

Безоплатна правова допомога

У сфері безоплатної правової допомоги у 2020 році фахівцями системи було надано 534,2 тисяч консультацій, роз’яснень та інших видів безоплатної первинної правової допомоги. Щодо вторинної правової допомоги, то цьогоріч було зафіксовано 81,9 тис. випадків захисту та надання БВПД у кримінальних справах і 54 тис. випадків — у цивільних та адміністративних справах. «Важливо, що цього року було розширено можливості в отриманні БПД дистанційно — завдяки запуску мобільного додатку «Безоплатна правова допомога». Нині одним натисканням у смартфоні можна отримати консультацію, правову підтримку і роз’яснення прав та обов’язків. Це значно спрощує доступ до правосуддя: будьяка людина, яка опинилася в складній життєвій ситуації, може витягнути телефон і отримати правову допомогу», — підсумовує заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць.

Підготував
Данило МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Президент вимагає реального захисту прав викривачів

Опубліковано

on

Президент Володимир Зеленський повернув до Верховної Ради зі своїми пропозиціями Закон «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо впорядкування окремих питань захисту викривачів», яким, зокрема запроваджується функціонування Єдиного порталу повідомлень викривачів, до якого вноситиметься повідомлена викривачами інформація про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також інформація про осіб, які мають статус викривачів, їхні персональні дані та інформація про стан і результати розгляду повідомлених ними можливих фактів корупційних діянь.

Водночас Законом лише визначається, що Єдиний портал гарантує дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також те, що держателем та відповідальним за його адміністрування є НАЗК.

Мета та цілі обробки даних про викривачів законом не визначаються, не врегульовуються також питання обсягу даних, які вноситимуться до Єдиного порталу. Не визначено порядку захисту таких даних, випадки, підстави та коло осіб, яким надаватиметься доступ до них.

Зазначений підхід не відповідає ч. 2 ст. 32 Конституції України, Закону України «Про захист персональних даних».

«Вето застосовано через пропозицію вносити викривачів у Єдиний реєстр, але не передбачено жодного захисту прав викривачів. Ми маємо захистити викривачів, змінити підхід з точки зору їхньої безпеки, як у цивілізованих країнах. Будь-яка людина має право звернутися до правоохоронних органів, щоб повідомити про корупційні діяння», – зауважив В. Зеленський.

Читати далі

В Україні

Рішення судів щодо ветеранів та громадських діячів проаналізують

Опубліковано

on

В Офісі Президента ініційовано розробку механізму щодо аналізу актуальних та резонансних кримінальних справ і вироків за період з 2014 р. проти ветеранів та громадських діячів, які боролися з російською агресією, її гібридними проявами та могли стати жертвами свавілля чиновників, правоохоронців і несправедливих рішень суддів.

«Сотні ветеранів та активістів не змогли належним чином захиститися від тиску, зазнали несправедливого застосування законів мирного часу до оцінки подій, які відбулися в умовах збройної агресії Росії. Потрібно законним чином забезпечити перевірку юридичної чистоти всіх рішень, які тоді ухвалювалися, усіх обставин відповідних справ і того, чому люди зазнали несправедливого переслідування або не отримали належного захисту від держави», – зауважили в Офісі Президента.

Пропонується також ініціювати дослідження кримінальних проваджень, які розпочаті з 2014 р. за фактами нападів на громадських діячів та досі не завершені.

Зазначається, що відповідний механізм буде реалізовано для відновлення справедливості щодо ветеранів та активістів.

Читати далі

В Україні

Всеукраїнська інформаційна кампанія із захисту прав споживачів фінпослуг

Опубліковано

on

Національний банк інформує, що стартувала Всеукраїнська інформаційна кампанія із захисту прав споживачів фінансових послуг «Знай свої права».

Зазначається, що за 2020 р. НБУ отримав близько 16 тисяч письмових звернень споживачів фінпослуг. Близько 40% цих звернень мали ознаки порушення прав споживачів. Під час кампанії НБУ роз’яснить, як уникнути типових порушень: оманливих кредитів «під 0%», нав’язаних додаткових послуг, зміни тарифів на обслуговування рахунку без попередження, агресивної поведінки колекторів тощо.

Кампанія триватиме впродовж березня − травня 2021 р. в усіх регіонах України. У межах кампанії запущено спеціальну веб-сторінку «Знай свої права».

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram