В Україні
Поділ крісел мера Києва
Депутати Верховної Ради VIII скликання від різних фракцій просять Конституційний Суд України розтлумачити статті Конституції в частині розподілу та здійснення державної влади і місцевого самоврядування у столиці.
Про це повідомляють на сайті Київської міської державної адміністрації з посиланням на мера Києва Віталія Кличка. «Конституцією України визначено, що в Києві є первинним і повноцінно діє місцеве самоврядування з особ ливостями, які встановлює «Закон про столицю». Ст. 141 Основного Закону передбачає, що територіальна громада на відкритих і прямих виборах обирає мера, який головує на засіданнях ради й очолює її виконавчий орган, терміном на 5 років. КСУ ще в 2003 році своїм рішенням дав роз’яснення, що київський міський голова, обраний громадою, повинен бути призначений і головою КМДА. Тобто призначення мера Києва на посаду голови КМДА Президентом України не є поєднанням посад, а є формою виконання київським міським головою ex officio своїх повноважень, передбачених Конституцією та законами України», — йдеться в конституційному поданні.
У поданні наголошено, що «жодні зміни в закони, здійснені за часів Януковича, не містять правової новизни порівняно з 2003 роком і, тим більше, не можуть скасовувати або звужувати гарантії, встановлені місцевому самоврядуванню Конституцією».
Депутати також звертають увагу на те, що Конституція встановлює різні дати виборів Президента України і міських голів. «А це унеможливлює встановлення юридичного зв’язку між припиненням повноважень обраного київського міського голови і призначеного голови КМДА. До того ж, на законодавчому рівні практично неможливо здійснити ефективний розподіл повноважень між законодавчим і виконавчим органами столичної влади і їх керівниками», — наголошено в документі.
«І справа не в прізвищах, не в тому, що Кличко тримається за своє крісло. Йдеться про згортання реформи децентралізації, про позбавлення столиці самоврядування. Конституція України передбачає, що особливості здійснення місцевого самоврядування врегульовано окремим законом — «Законом про столицю». І ще в 2003 році КСУ чітко вказав, що головою КМДА може бути призначено лише особу, обрану київським міським головою. Тобто людину, яку обрали жителі столиці», — зазначив В. Кличко, коментуючи звернення депутатів.
Джерело: Юридичний вісник України