Connect with us

В Україні

Польське шкільне питання: хто заплатить за освіту для українських дітей?

Дата публікації:

Юрій ПАНЧЕНКО,
ЄП

Найближчим часом Україна може зіткнутися з новим викликом у відносинах із Польщею. Тепер — у сфері шкільної освіти. Причому йдеться не про гарантування прав на освіту рідною мовою для етнічних поляків, що мешкають в Україні, а навпаки. 

Як стало відомо, польське МЗС очікує від українських колег пропозицій щодо забезпечення права на здобуття освіти рідною мовою для українців, що мешкають у Польщі.

Наразі в цій країні діють чотири школи з українською мовою викладання. Водночас набагато більша кількість шкіл мають часткове викладання українською або окремих предметів, або для окремих класів.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Ця освіта фінансується з держбюджету Польщі в рамках гарантування прав нацменшин, що мешкають на території країни. Проблеми тут почалися кілька років тому разом із великою міграцією українців. Значна їх частина воліла віддавати своїх дітей саме в українські школи, або у школи із викладанням української — і спочатку це не виглядало проблемою. Втім, із часом збільшення кількості учнів поставило питання про збільшення обсягів фінансування для українських шкіл.

І позиція офіційної Варшави в цьому питання виявилася категорично негативною.

«Польща має міжнародні зобов’язання поважати права національних меншин, в тому числі й на освіту рідною мовою. Й ці вимогу ми ретельно виконуємо. Проте в даному випадку йдеться не про нацменшину — люди, що приїхали до нас працювати, згідно з міжнародними нормами трактуються як мігранти, і вони таких прав не мають. Навпаки, ми маємо докласти якнайбільше зусиль для їх успішної інтеграції в польське суспільство», — на умовах анонімності розповідає високопоставлений польський дипломат. Звичайно, це не означає, що діти українських робітників у Польщі не зможуть отримати освіту. Більше того, Польща розробляє численні програми для успішної адаптації українських школярів у польських школах. Проте успішність адаптації часто відбувається за рахунок збереження культурної ідентичності. Й тому багато батьків воліли віддавати дітей саме в українські школи.

Відповідно, в польському уряді очікують від України пропозицій зі створення шкіл для українців у Польщі, фінансування яких візьме на себе Київ. « Зрештою , це справедливо — ми ж фінансуємо освіту для польської меншини в Україні, хоча могли б цього не робити», — додає наш співрозмовник.

У МЗС України — також неофіційно — розповідають, що знають про цю проблему, проте не розраховують на те, що Київ погодиться на пропозиції Варшави. «Наразі існує неформальна домовленість, що ті діти, які вже навчаються в цих школах, зможуть продовжити навчання. Що стосується додаткових місць, то тут позиція польського уряду категорична», — розповідає український дипломат, що опікується питаннями взаємин із Польщею.

Як було уточнено, наразі єдине, чим Україна може допомогти, є підготовка навчальних програм та адаптація їх до вимог польської освіти. «В усьому іншому це стає вже завданням для самих батьків», — розповідає дипломат, нагадуючи, що в Польщі вже працюють приватні школи, де навчання йде українською.

Разом із тим, останні данні вказують, що ситуація може виявитися навіть гіршою, аніж вбачають у МЗС. Так, за наявною інформацією, польська Контрольна палата вже провела перевірку використання коштів, взятими органами самоврядування в якості субвенцій на оплату навчання дітей з України. У випадку використання цих субвенцій на оплату навчання українською — мова може піти про повернення цих коштів.

Відтак польський «ультиматум» ставить українську владу перед вкрай непростою дилемою. Київ, принаймні на рівні офіційної риторики, завжди декларував бажання повернути додому українських працівників у Польщі.

Проте тепер ці декларації доведеться підкріплювати реальними діями. Освіта українською жодним чином не гарантує, що ці діти згодом захочуть повернутися в Україну. Проте без цього фактора ймовірність їх повернення скочується до рівня статистичної похибки. А відповідно, де-факто Київ відмовляється від цих людей.

Варто зазначити, що подібні проблеми має не лише Україна. З ними зіткнулися всі східноєвропейські країни, включаючи й саму Польщу. Проте всі вони — на державному або на місцевому рівнях — мали програми, які забезпечували збереження певних зв’язків своїх громадян, що працюють за кордоном, із батьківщиною.

Ми вже писали про такий досвід у Латвії. Варто нагадати, що серед іншого, там робили ставку на збереження зв’язків із батьківщиною для дітей, зокрема, за державний кошт оплачуючи їм літні табори. Чи піде Україна цим шляхом? Цілком можливо, що рано чи пізно й ми дійдемо до розуміння важливості цих кроків. Проте чи не буде це запізно?

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Перелік вакцин, які дають право на в’їзд в Україну та звільняють від самоізоляції

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я нагадало, що особи, які мають документ, що підтверджує проходження повного курсу вакцинації від COVID-19 вакциною, яка схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для екстреного використання, мають право перетину державного кордону України та звільняються від самоізоляції.

Так, наразі до переліку препаратів, дозволених ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях, належать такі вакцини:

– Comirnaty (BNT162b2) виробництва Pfizer-BioNTech, зареєстрована в Україні під назвою «Комірнаті»;

– AstraZeneca/Oxford (AZD1222), зареєстрована в Україні під назвою «Астразенека»;

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

– Covishield (ChAdOx1_nCoV-19) виробництва Serum Institute of India, зареєстрована в Україні під назвою «Ковішелд»;

– CoronaVac виробництва Sinovac Biotech, зареєстрована в Україні під назвою «Коронавак»;

– Janssen, або Johnson & Johnson, (Ad26.COV2.S, JNJ-78436735);

– mRNA-1273 виробництва Moderna;

– BBIBP-CorV виробництва Sinopharm.

Список поповнюється в міру того, як ВООЗ вивчає та схвалює інші антиковідні вакцини.

З переліком вакцин, схвалених для застосування в умовах надзвичайної ситуації, можна ознайомитись на сайті ВООЗ.

МОЗ зауважило, що вакцина «Sputnik V», розроблена ФДБУ «НДЦЕМ ім. М. Ф. Гамалії» МОЗ Росії, не включена до цього переліку і тому не дає право на в’їзд в Україну.

Читати далі

В Україні

Відомості про виплачені доходи та утримані податки можна отримати в е-формі

Опубліковано

on

Державна податкова служба України інформує, що в Електронному кабінеті реалізовано нові можливості, а саме:

  • подання повідомлення про використання Єдиного рахунку та отримання квитанції про включення платника до Реєстру платників, які використовують Є-рахунок;
  • доступ до реєстру платників, які використовують Є-рахунок;
  • використання платіжних систем ГЕРЦ та Свіфт Гарант (крім існуючих);
  • отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, засвідчених кваліфікованою електронною печаткою ДПС;
  • реєстрація акцизних накладних/розрахунків та податкових накладних/розрахунків коригування до акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних за новими формами;
  • доповнення облікових даних інформацією про види діяльності (КВЕД).

Також розміщено актуальні інструкції про використання можливостей Е-кабінету.

Читати далі

В Україні

Оприлюднено понад 4 млн митних декларацій

Опубліковано

on

Міністерство цифрової трансформації разом із Державною митною службою оприлюднили дані щодо митних операцій.

Відтепер українські підприємці можуть переглядати експортно-імпортні декларації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, а також отримувати дані за допомогою API-сервісу, що допоможе бізнесу краще планувати свою діяльність, дослідникам спиратися на підтверджені та офіційні дані, а органам влади ефективніше взаємодіяти з бізнесом.

Загалом дані відкрили про близько 4 млн експортно-імпортних операцій від лютого 2020 р. до травня 2021 р. Кожна митна декларація має 17 пунктів, серед яких: коди напрямку переміщення товарів, інформація про митний режим, тип декларації, кількість, маса та вартість товару, країна-партнер, країна походження, наявність квот тощо. Дані оновлюватимуться щомісячно.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram