Connect with us

В Україні

Помилки в Державному земельному кадастрі: як із цим бути?

Дата публікації:

Отримали витяг із Державного земельного кадастру, а в ньому, крім вас, зазначено ще одного власника земельної ділянки?

Доволі поширена ситуація, яка може виникнути у випадку, коли, наприклад, двом земельним ділянкам помилково присвоєно один кадастровий номер і, відповідно, двом суб’єктам речових прав на нерухоме майно видано два різні державні акти на право власності на земельну ділянку. Інша, не менш поширена причина виникнення такої ситуації, — технічні помилки, допущені органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.

Наявність таких помилок унеможливлює реалізацію особою своїх прав власника земельної ділянки, оскільки остання не зможе нею розпорядитися в силу того, що фактично земельна ділянка має ще одного власника. Більше того, в разі державної реєстрації права власності на земельну ділянку за однією особою, яка є власником цієї ділянки з продубльованим кадастровим номером, іншій буде відмовлено в державній реєстрації права у зв’язку з наявністю суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.

Та вихід із даної ситуації є й полягає він у виправленні помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру. Але звертаючись до державного кадастрового реєстратора із заявою щодо виправлення помилково внесених до Державного земельного кадастру даних, заявники часто отримують відповідь із рекомендацією звернутися для виправлення відомостей щодо власника земельної ділянки до суб’єкта державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Що в даному випадку передбачає закон?

Порядок виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, визначений статтею 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Так, у разі виявлення заінтересованою особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, остання письмово повідомляє про це орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, який у разі підтвердження невідповідності в день надходження повідомлення безоплатно виправляє допущену помилку та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересовану особу.

Якщо ж помилка виявлена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, зазначений орган у п’ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу. У разі ж виявлення помилки в присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, у п’ятиденний строк вчиняє такі дії:

— складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки;

— безоплатно виправляє помилку в кадастровому номері шляхом присвоєння земельній ділянці нового кадастрового номера, наступного за останнім у відповідному кадастровому кварталі;

— письмово повідомляє про це власникам, користувачам відповідної земельної ділянки.

Зазначена процедура передбачена пунктом 157 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051.

А що з цього приводу говорить судова практика?

Відмови територіальних органів Держгеокадастру у виправленні помилок у кадастровому номері земельної ділянки визнаються протиправними з огляду на положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, наведені вище. Більше того, вирішуючи спір у правовідносинах, про які йдеться, суди зобов’язують територіальні органи Держгеокадастру виправляти помилки в присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а суб’єктів державної реєстрації прав — проводити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку після виправлення помилки в присвоєнні кадастрового номера (рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 р. у справі № 806/2426/18, залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 р. та постановою Верховного Суду від 05.05.2020 р.).

Так, у вказаній справі суди дійшли висновку, що в разі наявності належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, які підтверджують право власності особи на земельну ділянку, така особа має право вимагати виправлення помилок, допущених суб’єктами владних повноважень, наявність яких фактично позбавляє власника можливості реалізувати своє право розпорядження земельною ділянкою. Тож, як бачимо, на законодавчому рівні закріплено механізм виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, в тому числі в присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а відмови територіальних органів Держгеокадастру в такому виправленні є незаконними, що підтверджується судовою практикою.

Аліна ЗАГУРСЬКА,
юрист

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

З 1 березня прийматимуть документи для участі в конкурсі для обрання суддею ЄСПЛ від України

Опубліковано

on

Конкурсна комісія із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України оголосила про початок прийому документів для участі в конкурсі, який триватиме з 1 березня до 30 березня 2021 р. (включно).

Порядок проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, вимоги до кандидатів визначено Положенням про проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, затвердженим Указом Президента України від 19 лютого 2021 р. № 63.

Документи подаються до конкурсної комісії поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або особисто (у закритому конверті, засвідченому особистим підписом, з позначенням на конверті «Конкурс із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України») за адресою: 01220, м. Київ, вул. Банкова, 11, Офіс Президента України.

Читати далі

В Україні

КСУ розпочав розгляд «карантинної справи»

Опубліковано

on

Конституційний Суд України розпочав розгляд справи щодо оскарження «карантинної» постанови Кабміну в частині встановлення заборони на надання деяких медичних послуг.

У четвер, 25 лютого, Велика палата КСУ на пленарному засіданні розпочала розгляд подання 48-ми народних депутатів, в якому вони оскаржують окремі пункти постанови Кабміну № 641 від 22 липня минулого року в частині обмеження надання медичних послуг медичними закладами. Варто зазначити, що на засідання суду не з’явилися ані представники суб’єкта подання – народні депутати, ані представник Кабміну. Як вказав у своєму виступі суддя-доповідач у даній справі Віктор Городовенко, «48 народних депутатів звернулися до Конституційного Суду з клопотанням визнати неконституційними положення підпункту 17 пункту 10, пункту 15 постанови Кабінету міністрів «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 липня 2020 року № 641 зі змінами».

«На думку народних депутатів, запровадження такої вибірковості означає, що медичну допомогу надаватимуть не в усіх випадках, і це запроваджує вибірковий підхід до надання медичної допомоги, тобто порушена стаття 64 Конституції, яка гарантує рівне право на доступ до медичної допомоги. Також автори подання вважають, що норми постанови Кабміну суперечать приписам частини 1 і 2 статті 24, частини 1 і 2 статті 42, статті 43, частині 1 та 3 статті 49, статті 64, частини 1 статті 92 Конституції України», — сказав суддя-доповідач.

Як було зазначено, суд розглядатиме дану справу в закритому режимі, після цього буде винесено рішення, яке оприлюднять на сайті КСУ.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Премія Держдепу екс-генпрокурору

Опубліковано

on

Днями Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив про вручення колишньому Генеральному прокурору України Руслану Рябошапці нової премії Державного департаменту в сфері в боротьби з корупцією.

Про це йдеться в заяві Блінкена на сайті Держдепу та інформації Посольства України в США: «Вітаємо колишнього Генпрокурора Руслана Рябошапку, одного з 12 лауреатів премії Державного департаменту з боротьби з корупцією. Очолений ним процес переатестації прокурорів мав довготривалий вплив та за підтримки українського уряду був доведений до кінця його наступником».

Як зазначив Ентоні Блінкен, «в усьому світі корупція загрожує безпеці та стабільності, заважає економічному зростанню, підриває демократію та права людини, знищує довіру громадськості до державних інституцій, сприяє міжнародній злочинності, та спустошує державні та приватні ресурси. Адміністрація Байдена визнає, що досягнути успіху в боротьбі з цими проблемами можна лише у співпраці із відданими партнерами, сміливими людьми, які борються із корупцією та країнами, які працюють над втіленням своїх зобов’язань щодо міжнародних антикорупційних стандартів. Через це я оголошую нову премію Державного департаменту з боротьби з корупцією, яка вшановує осіб, які невтомно працювали, захищаючи прозорість, долали корупцію, та гарантували підзвітність у своїх країнах».

У переліку лауреатів також представники з Албанії, Еквадору, Гватемали, Гвінеї, Індії, Лівії, Філіппін та інших країн.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram