В Україні
Попередній договір купівлі-продажу нерухомості. Все, що потрібно знати перед оформленням
На сьогодні угоди з об’єктами нерухомості найзатребуваніші й водночас складні в галузі права. Більшість українців не володіють відповідними навичками та знаннями, щоби самостійно орієнтуватися. Попередній нотаріальний договір зобов’язує сторони у майбутньому укласти основний вид документа. Усі умови основного договору заздалегідь прописуються у попередньому. Він необхідний, якщо продавець не зміг зібрати весь пакет документів або покупець не має на руках всієї суми.
Особливість попереднього договору полягає в тому, що основний документ доведеться підписати протягом року. Якщо у договорі беруть участь лише фізичні особи, його термін дії можна продовжити. Щоб не стати жертвою шахраїв, треба довіритись досвідченому юристу. Щоб правильно завірити у нотаріуса попередній договір купівлі-продажу, потрібні певні умови:
- Під час підписання паперів повинні бути присутніми всі власники об’єкта, наприклад, сімейна пара, діти та батьки.
- Перевіряйте всі документи на нерухомість, щоб уникнути ризиків та не втратити гроші. Це можуть бути свідоцтво на право власності, паспортні дані, ІПН, довідка із РАГСу, спадковий договір та ін.
За законом нотаріальне засвідчення договору не обов’язкове, але якщо виникнуть розбіжності з продавцем і справа дійде до суду, то завірений документ розв’яже всі питання. Попередній договір не проходить держреєстрацію, що спрощує його оформлення. Щодо вартості послуги, то загальна сума становить 1% податку від суми. Послуги самого нотаріуса перебувають у межах 1-2 тисячі гривень.
Юридична сила такого договору
Щоб нотаріальна угода купівлі-продажу мала юридичну чинність, важливо чітко в ній прописати пункти всіх учасників договору. Можна прописати певні зобов’язання продавця:
- надати всі оригінали документів;
- пред’явити техпаспорт об’єкта;
- зібрати довідки з виплатами з комунальних послуг;
- надати довідку із ЦНАПу з кількістю прописаних осіб.
У договорі за бажанням можна прописати, що на момент продажу власник нерухомості немає права робити ремонт чи перепланування. Покупець також одержує певні обов’язки. Наприклад, він зобов’язаний сплатити збір до пенсійного фонду. Щоб купівля-продаж нерухомості через нотаріуса задовольнила обидві сторони, продавцю варто надати невеликий завдаток чи аванс. Якщо покупець порушить зобов’язання, то отримана сума як штраф перейде продавцю, і навпаки.
Можливі ризики
Операції з нерухомістю мають на увазі взаємовідносини між фізичними особами та (або) юридичними, завдяки яким відбувається поява, зміна або розірвання майнових прав та обов’язків. Максимальну небезпеку мають квадратні метри у новобудовах. Жоден юрист не може за законом оформити договір купівлі-продажу, адже він ще не готовий. Щоб зменшити можливі ризики, слід перевірити забудовника: чи брав участь той у судових спорах, кому належить земля під новобудовою та ін. Якщо нерухомість вже добудована ним має певний статус, слід зазначити її кадастровий номер. Нотаріуси радять прописати конкретну суму штрафів за невиконання умов документа. Загалом попередній договір – це гарантія угоди.
Правильно скласти документи допоможуть кваліфіковані юристи. Експерти відстоять інтереси клієнта, зберуть необхідні документи та захистять від ризикованих афер.