В Україні
Профспілка працівників і підприємців торгівлі вимагає накласти мораторій на підвищення комунальних тарифів
Центральна Рада Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг звернулась з листом до Прем’єр-міністра України, у якому висловила категоричну незгоду з політикою Уряду щодо підвищення цін і тарифів на енергоносії та комунальні послуги для населення.
Профспілка вважає, що запроваджене Урядом з 1 січня ц.р. підвищення тарифів на газ та електроенергію для населення неминуче призведе до нового витка цін та подальше падіння життєвого рівня громадян.
В сучасних умовах карантинних обмежень цілком виключити втручання держави в соціально-економічні процеси неможливо, оскільки ринковий розподіл по своїй природі є несправедливим. Проте ринкові перетворення у ньому були до кінця не продуманими і поспішними. Наразі, створивши ринок постачання природного газу, енергопостачальні компанії без будь-якого обґрунтування щомісячно збільшують ціни на природний газ.
Повний хаос царює й у сфері виробництва та розподілу електроенергії. Держава фактично самоусунулась від регулювання ситуації в енергетичній сфері.
Тарифна політика регулярного підвищення вартості на електроенергію і газ для побутових споживачів формує захмарні тарифи на інші комунальні послуги, й зокрема, на водопостачання та водовідведення, створює соціальну напругу серед населення, сприяє додатковому фінансовому навантаженню, і як результат – неможливості громадян розраховуватися за отримані послуги.
Позиція профспілок – незмінна: державна цінова політика в енергетичному секторі має бути узгоджена з політикою у сфері доходів та оплатою праці. Не можна перекладати на людські плечі невирішені проблеми економіки та господарювання в країні, які мають компетентно і ефективно розв’язувати урядовці.
Діяльність нафтової і газодобувної промисловості має бути прозорою, а весь видобутий вітчизняний газ спрямовано на потреби населення України.
Враховуючи викладене, Профспілка вимагає:
– негайного накладення Урядом мораторію на підвищення тарифів на енергоносії та житлово-комунальні послуги для населення на рік, або на час подолання наслідків пандемії, спричиненої коронавірусною інфекцією;
– відновити державне регулювання цін для населення як на ринку природного газу, так і на ринку електроенергії щонайменше до моменту виходу економіки з кризової ситуації та внесення відповідних змін до законодавства;
– внести зміни до Держбюджету України на 2021 р., передбачивши реальний обсяг асигнувань на пільги і житлові субсидії громадянам для оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.