В Україні
Рада на карантині, або «Райком» закритий, усі пішли на вибори
У кінці вересня всього за один день коронавірус підтвердився в 10-ти українських парламентарів. Ще більше людей захворіло в апараті ВРУ. Через це Верховна Рада й пішла на карантин.
Критично ставлячись до колег, заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк привернула увагу до фіналу дебатів кандидатів у президенти США Трампа і Байдена, точніше до поведінки їхніх дружин, які прийшли підтримати своїх чоловіків. Було видно, як Меланія Трамп справді мала дуже ефектний вигляд, а от дружина Байдена просто вдягнула маску. А це, в тому числі, означало, що розуміння небезпеки в обох кандидатів на головне крісло в Білому домі абсолютно відрізняються в одному — у ставленні до масок як до способу убезпечення від збільшення темпів розповсюдження пандемії коронавірусу. «Я щоразу наголошую колегам у парламенті про необхідність носіння масок і роботи в них. Звісно, мені дуже прикро, що не всі це чують. Більше того, своєю безвідповідальністю й «дурним прикладом» депутати заохочують інших громадян не дотримуватися цієї найпростішої прямої інструкції всіх медиків» – зазначила Олена Кондратюк.
Тут дійсно постає питання про «дурний приклад», чи, іншими словами, про те, до чого може призвести нехтування елементарними протиковідними процедурами. Адже ситуація в парламенті щодо носіння масок і роботи в них має бути прикладом для всіх українців, які дивляться засідання Ради. Та, на жаль, прикладу такого ми не бачимо. Більше того, своєю безвідповідальністю депутати заохочують інших громадян не дотримуватися цієї найпростішої інструкції медиків, які стверджують, що маска береже того, хто її носить. І навіть при спілкуванні з потенційним носієм COVID-19 – менше ризику «підхопити» вірус, стверджують їхні колеги в усьому світі. А якщо поруч перебуває безсимптомний носій, то маска захистить усіх, хто в цей момент знаходиться поруч.
Та повернімося до Ради. Під час розгляду питання про карантин спікер парламенту підкреслив, що ВРУ може продовжити роботу в комітетах, але засідання будуть проходити виключно в режимі онлайн. Мабуть, за даної ситуації так необхідно. Та водночас постає питання про депутатський, власне як і урядовий, приклад щодо протидії коронавірусу. Нині з усіх боків звучать заклики посилити заходи безпеки — від керманичів європейських країн до глав держав з інших континентів. Проте ми неодноразово спостерігали ігнорування цих протиепідемічних заходів самими ж державними управлінцями, для яких характерним має бути їхня правослухняність. Та навіть «залізна» Меркель, життєлюб Джонсон та методичний Макрон декілька разів були «захоплені» фотооб’єктивами без маски.
У нас ситуація набагато гірша. Чого варті лише слова депутатки, яка вдруге «підхопила» коронавірус і лише зараз почала вдягати маску. Не було б щастя та нещастя, дай Боже, щоб допомогло. А згадаймо минуле літо, яке подарувало усім нам, окрім страху перед пандемією, також і відпочинок, що, в свою чергу, призвів до нового спалаху епідемії. Серед лідерів темпів зростання — південні регіони, де до того було більш-менш спокійно. Вал захворювань охопив і західні області та Київ. Не помилюся особливо, якщо скажу про небезпеку зриву жовтневих виборів до органів місцевої влади, хоч до маленьких міст та містечок епідемія поки що дійшла, в менших масштабах. Та варто одній територіальній громаді відчути на собі «ковідний накат», як у помаранчевій зоні може опинитися вся «глибинка», а це багато територій.
В Україні з початку епідемії коронавірусної інфекції підтверджені вже 213 тисяч випадків зараження, а в останні дні за добу фіксується понад 4 тисячі нових випадків. І це вже біда. Добре, правда, те, що з початку епідемії видужали вже майже сто тисяч українців. Тож робімо висновки.
Загалом карантин у ВРУ прийшов «своєчасно». У Раді маса неприйнятих документів, а ще вибори за три тижні. Депутати ж, як заявляється, практично весь цей час «працюватимуть» у комітетах, комісіях, депутатських фракціях та групах, тобто там, де ми, виборці, їх не побачимо. Хоча країна, звісно, житиме й далі, бо так заведено, так треба. І з часом ми забудемо, як державні топи нас усіх, країну в тому числі, підставили. Зокрема, через карантин Рада не може ухвалити закон, важливий для переговорів Зеленського та Дуди (№ 3039а), який має звільнити від сплати ПДВ виконавців робіт і постачальників послуг у рамках так званого «польського кредиту».
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України