Connect with us

В Україні

Рік утвердження нації і суверенітету

Опубліковано

Минуло триста днів боротьби України з рф. Цей термін фактично дорівнює року і свідчить про незламне прагнення українців до незалежності, до протидії російському нападу, до утвердження нашої держави як суверенної, сильної та незалежної.

Як почалося і продовжується вторгнення, ми вже неодноразово описували. Важливо те, що воно пов’язане з тривалою російською гібридною війною. І ця війна зіграла погану гру із самою росією. Наразі вона опинилася в стані глибокої цивілізаційної кризи, яку поки кремлівська верхівка приховує від росіян. Її підґрунтям є те, що наша країна була наріжним каменем Радянського Союзу, доки українці не проголосували переважною більшістю за незалежність на демократичному референдумі 1 грудня 1991 року.

Читайте також: У школах викладатимуть предмет «Захист України»

Позбувшись політичного тиску Радянського Союзу, у 2008 році Україна заявила про свій намір добиватися майбутнього членства в НАТО шляхом поступового наближення політичних і військових стандартів до країн блоку. Тепер йдеться про впровадження цих стандартів. Бажання політичного керівництва держави позбавитися впливу олігархів, завершити реформи в низці секторів економіки, соціального, правового буття та державного менеджменту, на жаль, наштовхується на відверту або приховану протидію попередників. Та й деякі політичні помилки та недоречності заважають нашому руху вперед. Проте й у військовий сфері виникають питання. Останні законодавчі новації з посилення відповідальності військових за невиконання бойових наказів, втечу з поля бою чи військової частини стали несподіваною подією. Водночас Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вважає, що військо має триматися на залізній дисципліні в тому числі. Він вважає проблему посилення відповідальності за самовільне залишення військової частини чи місця служби, дезертирство, самовільне залишення поля бою або відмову діяти зброєю, непокору та невиконання бойових наказів досить складною. «Я підтримую відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою України, і прошу Президента підписати відповідний закон. Моя думка чітко віддзеркалює позицію командирів угруповань та військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань», сказав В. Залужний. Отже, армія дійсно тримається на дисципліні. Водночас криміналізація цих негативних явищ вказує на певну їх поширеність. Війна є війною і вона для всіх нас одна, але військові мають розуміти це краще за інших. Прогалини в законодавстві не забезпечують дотримання дисципліни, а «відмовники» можуть сплатити штраф, розмір якого становить до 10% бойових виплат, або отримати покарання з випробуванням – це важко назвати справедливим.

Читайте також: Заборонено пропаганду держави-агресора у сфері реалізації прав національних меншин

Про юстицію і суд як джерело справедливості говорив і Верховний головнокомандувач Володимир Зеленський під час зустрічі з українськими суддями, яка відбулася вперше за понад десять років, бо попередники з Банкової не мали бажання спілкуватися з суддями, на жаль. Парадокс цього полягає в тому, що правова держава починається саме з поваги до суду. І хоча судове питання саме по собі вимагає розгляду, бо є на порядку денному, проте часто густо можновладці забувають про нього.

Під час війни ми з особливою увагою почали ставитися до ЗМІ, до змістовного контенту, який ЗМІ приносять у повсякденне життя. Будучи подекуди без світла і тепла, а іноді й без зв’язку, ми все ж очікуємо добрих новин, аналітики, хороших подій, що підтримають нас, нададуть нових поштовхів і надій. У цей складний час ми, можливо, по-новому починаємо розуміти роль юридичної журналістики, професійної роботи. А іноді запитання: «Як ви спали новорічної ночі, пане Володимире?» стає лакмусовим папірцем для ЗМІ. Адже питання, адресоване президенту рф, це одне, а адресоване нашому Президенту – зовсім інше. Бо наважитися на виїзд до бійців у палаючий Бахмут може лише героїчна людина, яка вірить у перемогу. І в цю перемогу віримо й ми всі, бо інакше нам не вистояти, не перемогти.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.