В Україні
Що чекає на український нотаріат завтра?
Сімнадцятого червня в Києві відбувся черговий з’їзд нотаріусів України. Обговорювалися нагальні питання інституційної спроможності вітчизняних нотаріусів. Зокрема, йшлося про довгоочікувані зміни до базового закону про нотаріат, статус державних та приватних нотаріусів, а ще відбулися звіти старих та вибори нових керівних органів Нотаріальної палати України (далі — НПУ).
Гадаю, доречним подарунком до цього форуму стало затвердження Мін’юстом напередодні з’їзду Правил професійної етики нотаріусів України, в яких визначаються основні принципи та вимоги до професійної етики представників професії, морально-етичні стандарти їхньої поведінки. Ці правила є обов’язковими для нотаріусів і вони також поширюються на їх помічників, консультантів державних нотаріальних контор та нотаріальних архівів. Та й загалом останні два тижні в українській юстиції проходили під знаком нотаріату — фіналізувалися основні зміни в структурі нотаріату, а Мін’юст завершив багатомісячну роботу над створенням нової мапи нотаріальних округів. Нотаріат децентралізовано з метою оптимальної та найбільш комфортної для громадян і представників нотаріальної спільноти розміщення цих округів. А з набуттям чинності нової редакції Правил професійної поведінки вони будуть гармонізовані з кращими європейськими стандартами та максимально адаптовані до національних реалій і перспектив функціонування нотаріату. А головне — 10 червня в парламенті було зареєстровано законопроект № 5644, який має розпочати комплексну реформу нотаріату, що передбачає, зокрема, реалізацію основних кроків — цифровізацію нотаріальної діяльності, перехід до єдиного нотаріату та розширення сфери компетенції нотаріусів.
Про це напередодні повідомила заступниця міністра юстиції Ольга Оніщук. Вона також розповіла і про подальші кадрові перспективи, зокрема, поінформувала про те, що цьогоріч планується провести кваліфікаційний іспит для майбутніх нотаріусів та внести зміни до відповідного порядку, розширивши часові рамки для проходження практичної частини іспиту. Разом з тим не вирішеними лишаються питання переходу професії нотаріуса на саморегулювання, власне на самоконтроль і самовдосконалення цієї діяльності, вдосконалення Правил нотаріального діловодства, Положення про вимоги до робочого місця нотаріуса, а також запровадження судового порядку оскарження у сфері держреєстрації і вдосконалення критеріїв відповідальності за порушення, допущені при цьому номаріусами, відповідної диференціації санкцій. Також і досі не вирішено питання діяльності Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, та низки першочергово необхідних змін щодо земельних правовідносин напередодні відкриття ринку землі тощо. Паралельно з нотаріусами отримали свої новації й державні реєстратори.
Процес кадрового відбору, який проводитиметься вдруге в цьому році, розпочнеться 22 червня й має завершитися 14 липня. Тестування на знання законодавства проводитиметься в двох основних напрямах державної реєстрації — бізнесу та нерухомості. До складання тестування було допущено 331 претендент, з яких 179 осіб проходитимуть тестування для подальшої роботи з двома реєстрами — Державним реєстром прав на нерухомість та Єдиним державним реєстром юридичних осіб; 82 кандидати претендують на посаду реєстратора нерухомості, і ще 70 — реєстратора бізнесу. А веду я до того, що результати нотаріального та реєстраційного процесів тісно пов’язані між собою, тобто говоримо про нотаріусів — маємо на увазі реєстраторів, а маємо на увазі реєстраторів, то не забуваймо про нотаріусів. Такими є засади цивільного обороту, в якому нотаріуси та реєстратори діють як особи, що виконують різні функції та процедури, але результат їх діяльності однаково важливий для нас усіх.
Нагадаємо також, що статус нотаріусів вимагає обов’язкової реєстрації в Нотаріальної палаті України, яка на сьогодні об’єднує близько 7 тисяч членів з усієї країни. На сайті цієї організації можна побачити інформацію про численні заходи з професійного самоврядування, забезпечення рівних можливостей доступу нотаріусів до участі в такому самоврядуванні. Як запевнив її очільник Володимир Марченко, палата нині працює над втіленням та застосуванням фундаментальних принципів нотаріату латинського типу, захист професійних інтересів та соціальних прав нотаріусів, сприяння підвищенню їхнього професійного рівня та надання методичної допомоги, захист інтересів фізичних і юридичних осіб при заподіянні їм шкоди внаслідок незаконних дій або недбалості нотаріуса. Проте інформації про відповідальність нотаріусів, притягнення їх до відповідальності на сайті НПУ ми не побачили. Ймовірно в нотаріальному королівстві все в порядку. Хоча ЗМІ мають з цього приводу іншу точку зору, яку ми озвучимо вже після проведеного з’їзду нотаріусів.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України