Що потрібно знати пацієнту, щоб отримати лікарські засоби безкоштовно - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Що потрібно знати пацієнту, щоб отримати лікарські засоби безкоштовно

Дата публікації:

Галина ШРАМКО,
юрист

Дана стаття присвячена програмі «Доступні ліки», відповідно до якої є можливість отримати ліки безкоштовно або з частковою оплатою.

У період пандемії COVID-19, з виникненням у деяких людей постковідного синдрому, питання здоров’я та його відновлення постає актуальним як ніколи. Нагадаю, право кожного на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування передбачено статтею 49 Конституції України.

Читайте також: Електронні лікарські рецепти запроваджуються з 1 квітня 2022 р.

Ще низка нормативно-правових актів регулює питання охорони здоров’я населення, зокрема: Основи законодавства України про охорону здоров’я; Закон України «Про державні гарантії медичного обслуговування населення»; Закон України «Про лікарські засоби».

Окрім того, важливо знати про право пацієнта на безоплатне отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». Дану програму було запроваджено в 2017 році. Згідно з нею пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати лікарські засоби безкоштовно або з частковою оплатою. З початком реформування та діджиталізації медичної сфери в 2019 році програму реімбурсації «Доступні ліки» почала адмініструвати Національна служба здоров’я України і напряму відшкодовувати аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за електронним рецептом.

Механізм повного або часткового відшкодування вартості (реімбурсації) лікарських засобів суб’єктам господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами (далі — суб’єкт господарювання), за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (далі — програма медичних гарантій), затвердженою в установленому порядку на відповідний рік визначає Порядок реімбурсації лікарських засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 854. Відповідно до пункту 5 Порядку реімбурсації лікарських засобів відпуск суб’єктами господарювання лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, здійснюється на підставі рецептів, виписаних відповідно до Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених МОЗ, через електронну систему охорони здоров’я (далі — електронні рецепти).

Читайте також: Продавати лікарські засоби малолітнім заборонено

Електронні рецепти на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації за програмою медичних гарантій за напрямами «Первинна, вторинна профілактика та лікування серцево-судинних захворювань», «Цукровий діабет II типу», «Бронхіальна астма», виписуються лікарями, які надають первинну медичну допомогу.

Електронні рецепти на препарати інсуліну та лікарські засоби для лікування нецукрового діабету виписуються лікарями за спеціальностями «Ендокринологія», «Дитяча ендокринологія» (далі — лікарі-ендокринологи), а також лікарями, які надають первинну медичну допомогу, тільки на основі призначення, внесеного до електронної системи охорони здоров’я лікарем-ендокринологом.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Електронні рецепти на лікарські засоби виписуються:

— для лікування розладів психіки та поведінки — лікарями за спеціальностями «Психіатрія», «Дитяча психіатрія»;

— для лікування епілепсії — лікарями за спеціальностями «Психіатрія», «Дитяча психіатрія», «Неврологія», «Дитяча неврологія». Отримавши е-рецепт, потрібно звернутися до аптеки з позначкою «Тут є доступні ліки». Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» доступна на офіційному сайті Національної служби здоров’я України.

Додамо, що станом на 1 жовтня 2021 року 3 053 451 пацієнт отримав ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки» у 1 297 населених пунктах. Окрім того, зазначу, що наразі в Україні налічується 1 224 аптечних заклади, які мають місця відпуску лікарських засобів та 10 880 місць відпуску лікарських засобів за рецептами.

Читайте також: Інноваційні лікарські засоби закуповуватимуть без тендеру

Варто зауважити, що 1 жовтня введено в дію наказ Міністерства охорони здоров’я від 27 вересня 2021 року № 2077 «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 1 жовтня 2021 року», згідно з яким до Реєстру лікарських засобів, що підлягають реімбурсації за даною програмою було включено 76 препаратів інсуліну. З них 47 — повністю безоплатні.

За словами тимчасово виконуючого обов’язки голови НСЗУ Дмитра Самофалова, «Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. На відшкодування вартості інсулінів з 1 жовтня і до кінця року виділено 660 млн грн. Цього достатньо, аби за умови дотримання чітких правил забезпечити пацієнтів інсуліном безоплатно. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник, як це зараз відбувається з програмою «Доступні ліки». На прикладі програми «Доступні ліки» всі побачили, що співпраця держави та бізнесу відбувається прозоро та за єдиними, однаковими для всіх правилами. Тому аптеки долучаються охоче. Маємо стрімку динаміку укладення договорів із аптеками за напрямом реімбурсації інсулінів».

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Як розробити програму фахової передвищої освіти?

Опубліковано

on

От

Державна служба якості освіти України опублікувала Методичні рекомендації «Розроблення освітньо-професійної програми та навчального плану підготовки здобувачів фахової передвищої освіти».

Так, заклад фахової передвищої освіти розробляє освітньо‐професійні програми в межах ліцензованої спеціальності на основі стандартів і затверджує їх відповідно до власного положення про організацію освітнього процесу.

Читайте також: Навчальний рік у школах розпочнеться 1 вересня, в університетах – 15 серпня

Освітньо‐професійна програма повинна містити:

1) вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за програмою;

2) зміст підготовки здобувачів фахової передвищої освіти, сформульований у термінах результатів навчання;

3) обсяг кредитів ЄКТС, необхідний для здобуття ступеня фахової передвищої освіти;

4) перелік освітніх компонентів і логічну послідовність їх виконання;

5) вимоги професійних стандартів (за наявності);

6) форми атестації здобувачів фахової передвищої освіти;

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

7) вимоги до системи внутрішнього забезпечення якості фахової передвищої освіти;

8) перелік компетентностей випускника.

Цілі, сформульовані в освітньо‐професійній програмі, мають відповідати місії, стратегії закладу освіти, потребам заінтересованих сторін і тенденціям розвитку ринку праці.

Читати далі

В Україні

«Межигір’я» перетворять на державний парк-пам’ятку

Опубліковано

on

Кабінет Міністрів своїм розпорядженням погодив клопотання Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів про створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення на території Урядової резиденції «Межигір’я».

Читайте також: Знищене довкілля

«Міндовкілля, за ініціативи Прем’єр-міністра, розпочинає офіційний процес перетворення Урядової резиденції «Межигір’я» у державний парк-пам’ятку. Сподіваюся, що вже найближчим часом улюблене місце українських та іноземних туристів на Київщині стане природоохоронною територією, приміром, як «Феофанія», «Маріїнський парк» чи «Голосіївський ліс», – зауважив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Щоб «Межигір’я» офіційно набуло статусу парку-пам’ятки державного значення, Міндовкілля має завершити всі юридичні процедури та підготувати відповідний проект Указу Президента.

Читати далі

В Україні

1 млрд євро на першочергові видатки під час воєнного стану від Німеччини

Опубліковано

on

От

Міністр фінансів України Сергій Марченко та Федеральний Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер підписали Угоду між Урядами України та Німеччини про надання Україні 1 млрд євро грантового фінансування.

Читайте також: Україна отримала статус кандидата в члени ЄС

«Кошти будуть спрямовані до держбюджету України для фінансування першочергових соціальних та гуманітарних видатків під час воєнного стану», – зауважив С. Марченко.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.