Що потрібно знати пацієнту, щоб отримати лікарські засоби безкоштовно - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Що потрібно знати пацієнту, щоб отримати лікарські засоби безкоштовно

Дата публікації:

Галина ШРАМКО,
юрист

Дана стаття присвячена програмі «Доступні ліки», відповідно до якої є можливість отримати ліки безкоштовно або з частковою оплатою.

У період пандемії COVID-19, з виникненням у деяких людей постковідного синдрому, питання здоров’я та його відновлення постає актуальним як ніколи. Нагадаю, право кожного на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування передбачено статтею 49 Конституції України.

Читайте також: Електронні лікарські рецепти запроваджуються з 1 квітня 2022 р.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Ще низка нормативно-правових актів регулює питання охорони здоров’я населення, зокрема: Основи законодавства України про охорону здоров’я; Закон України «Про державні гарантії медичного обслуговування населення»; Закон України «Про лікарські засоби».

Окрім того, важливо знати про право пацієнта на безоплатне отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». Дану програму було запроваджено в 2017 році. Згідно з нею пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати лікарські засоби безкоштовно або з частковою оплатою. З початком реформування та діджиталізації медичної сфери в 2019 році програму реімбурсації «Доступні ліки» почала адмініструвати Національна служба здоров’я України і напряму відшкодовувати аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за електронним рецептом.

Механізм повного або часткового відшкодування вартості (реімбурсації) лікарських засобів суб’єктам господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами (далі — суб’єкт господарювання), за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (далі — програма медичних гарантій), затвердженою в установленому порядку на відповідний рік визначає Порядок реімбурсації лікарських засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 854. Відповідно до пункту 5 Порядку реімбурсації лікарських засобів відпуск суб’єктами господарювання лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, здійснюється на підставі рецептів, виписаних відповідно до Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених МОЗ, через електронну систему охорони здоров’я (далі — електронні рецепти).

Читайте також: Продавати лікарські засоби малолітнім заборонено

Електронні рецепти на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації за програмою медичних гарантій за напрямами «Первинна, вторинна профілактика та лікування серцево-судинних захворювань», «Цукровий діабет II типу», «Бронхіальна астма», виписуються лікарями, які надають первинну медичну допомогу.

Електронні рецепти на препарати інсуліну та лікарські засоби для лікування нецукрового діабету виписуються лікарями за спеціальностями «Ендокринологія», «Дитяча ендокринологія» (далі — лікарі-ендокринологи), а також лікарями, які надають первинну медичну допомогу, тільки на основі призначення, внесеного до електронної системи охорони здоров’я лікарем-ендокринологом.

Електронні рецепти на лікарські засоби виписуються:

— для лікування розладів психіки та поведінки — лікарями за спеціальностями «Психіатрія», «Дитяча психіатрія»;

— для лікування епілепсії — лікарями за спеціальностями «Психіатрія», «Дитяча психіатрія», «Неврологія», «Дитяча неврологія». Отримавши е-рецепт, потрібно звернутися до аптеки з позначкою «Тут є доступні ліки». Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» доступна на офіційному сайті Національної служби здоров’я України.

Додамо, що станом на 1 жовтня 2021 року 3 053 451 пацієнт отримав ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки» у 1 297 населених пунктах. Окрім того, зазначу, що наразі в Україні налічується 1 224 аптечних заклади, які мають місця відпуску лікарських засобів та 10 880 місць відпуску лікарських засобів за рецептами.

Читайте також: Інноваційні лікарські засоби закуповуватимуть без тендеру

Варто зауважити, що 1 жовтня введено в дію наказ Міністерства охорони здоров’я від 27 вересня 2021 року № 2077 «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 1 жовтня 2021 року», згідно з яким до Реєстру лікарських засобів, що підлягають реімбурсації за даною програмою було включено 76 препаратів інсуліну. З них 47 — повністю безоплатні.

За словами тимчасово виконуючого обов’язки голови НСЗУ Дмитра Самофалова, «Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. На відшкодування вартості інсулінів з 1 жовтня і до кінця року виділено 660 млн грн. Цього достатньо, аби за умови дотримання чітких правил забезпечити пацієнтів інсуліном безоплатно. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник, як це зараз відбувається з програмою «Доступні ліки». На прикладі програми «Доступні ліки» всі побачили, що співпраця держави та бізнесу відбувається прозоро та за єдиними, однаковими для всіх правилами. Тому аптеки долучаються охоче. Маємо стрімку динаміку укладення договорів із аптеками за напрямом реімбурсації інсулінів».

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Відповіді на юридичні питання можна отримати у «WikiLegalAid»

Опубліковано

on

От

Громадяни можуть отримати відповіді на свої правові запитання на платформі правових консультацій «WikiLegalAid»довідково-інформаційна платформа правових консультацій, що функціонує за принципом Вікіпедії, орієнтована на потреби як людей без юридичної освіти, так і правознавців.

Згідно з інформацією Координаційного центру Безоплатної правової допомоги у 2021 р. найпопулярнішими правовими консультаціями на платформі, зокрема стали:

  • «Умови призначення, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю» (понад 155,7 тис. переглядів);
  • «Підстави зупинення транспортного засобу. Повноваження поліцейського та права водія» (близько 112 тис. переглядів);

Читайте також: П’ята річниця відкриття Бюро правової допомоги в Україні

  • «Оформлення постійного догляду за особами, які його потребують (особи з інвалідністю, громадяни похилого віку) (понад 100 тис. переглядів).

Окрім правової інформації на платформі можна знайти зразки документів правового та процесуального характеру, ознайомитися з судовою практикою, а також перейти зі сторінки консультації на сайт Верховної Ради України та переглянути необхідні нормативно-правові акти.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Інформація на платформі постійно оновлюється з урахуванням змін законодавства та судової практики, а її функціонування забезпечують понад 600 консультантів системи безоплатної правової допомоги та представники професійних правничих спільнот.

Нагадаємо, відбір адвокатів для системи безоплатної правової допомоги може проводитися дистанційно

Читати далі

В Україні

Понад 110 млн гривень на зміцнення обороноздатності Києва

Опубліковано

on

От

Київрада прийняла міську цільову програму «Захисник Києва» на 2022‒2024 роки, якою передбачено виділення понад 110 млн грн на зміцнення обороноздатності Києва.

Читайте також: Землі оборони інвентаризують Міноборони та Держгеокадастр

«В умовах продовження збройної агресії з боку Російської Федерації проти України, високої вірогідності повномасштабного вторгнення та застосування агресором диверсійно-розвідувальних сил або здійснення актів тероризму, важливого значення набуває виконання заходів з організації військової служби, виконання військового обов’язку, мобілізаційної підготовки і територіальної оборони у місті Києві. Зокрема на це і спрямовані заходи, що увійшли до програми «Захисник Києва», – прокоментував заступник Голови КМДА Андрій Крищенко.

У рамках програми заплановано також створити Єдиний центр підготовки Сил муніципальної безпеки м. Києва, зокрема і бригади територіальної оборони.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

65 000 гривень штрафу за «формальне» переведення медпрацівника на неповний робочий день

Опубліковано

on

От

Заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко повідомив, що забезпечення базових виплат працівникам залежить саме від керівника лікарні, який безпосередньо розпоряджається бюджетом закладу, а зловживання керівництва, такі як «суто формальне» переведення на неповний робочий день, працівники мають право оскаржити.

Читайте також: Лікарі отримуватимуть не менше 20000 гривень заробітної плати

«Аби не виплачувати лікарям базову зарплату, яка була встановлена Урядом, керівники медзакладів іноді, суто на папері, можуть перевести працівників на 0,75 чи 0,5 ставки. При цьому медики і надалі продовжують працювати повний робочий день. Така ситуація є абсолютно неприпустимою. Кожен медичний працівник, який зіштовхнувся з подібною ситуацією, має звернутися зі скаргою до регіонального управління Держпраці», – зауважив О. Яременко.

В разі отримання скарги Держпраці проведе інспекційну перевірку. Якщо ж буде встановлено, що медпрацівника формально переведено на неповний робочий день, а фактично він працює повний, на керівника медичного закладу буде накладено штраф – 65 000 грн за кожного працівника.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, підвищення базової зарплати медикам поширюється на всі заклади охорони здоров’я

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link