В Україні
Що вступ до ОЕСР дасть українському бізнесу?
Як початок шляху до клубу розвинених держав пришвидшить економічні реформи, покращить умови ведення бізнесу та інвестиційний клімат в Україні?
Із початком війни Україна суттєво активізувала кроки щодо інтеграції до провідних міжнародних структур, що цілком зрозуміло й виправдано. Пізніше, 5 липня 2022 року, під час конференції з відновлення України в місті Лугано Прем’єр-Міністр України підписав заявку на вступ України до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і передав її Генеральному секретареві цієї організації. Як відомо, ОЕСР — міжурядова організація, до якої входять 38 країн, що мають спільні риси: демократичні системи державного управління та ринкову економіку. Організацію називають «клубом багатих країн», оскільки її члени представляють близько 70% світового ринку.
Читайте також: У Києві відкриють офіс Організації економічного співробітництва та розвитку
ОЕСР виникла 1948 року як Організація європейського економічного співробітництва (OЄEC), що була заснована для допомоги в реалізації плану Маршалла для відновлення Європи після Другої світової війни.
Зрозуміло, що враховуючи перспективу післявоєнного відновлення України, такий досвід є надзвичайно актуальним. Саме ОЕСР в період з 1948 по 1960 рр. заклала основу для відновлення Європи, лібералізації торгівлі та руху капіталів, модернізації європейської промисловості. Як об’єднання демократичних країн з ринковою економікою, ОЕСР є важливим попередником об’єднаної Європи.
У 1961 році, з приєднанням США та Канади, організацію було трансформовано в ОЕСР і відтоді вона стала глобальним гравцем, що має на меті просування політики, яка покращує економічний і соціальний добробут людей. По суті, це своєрідний форум, де уряди працюють разом, щоб обмінюватися досвідом і шукати рішення спільних проблем.
ОЕСР аналізує показники виробництва, світової торгівлі та інвестиційних потоків, прогнозує тенденції економічного та соціального розвитку, а також встановлює міжнародні стандарти для широкого кола питань державної політики – від інвестицій до інноваційної політики та аграрного сектора. Цікаво, що серед пострадянських країн наразі лише країни Балтії (Литва, Латвія та Естонія) вступили до цієї організації. росія із 2007 року також намагалася вступити в ОЕСР – проте після повномасштабного вторгнення в Україну процес вступу скасовано, а рф виключено з усіх комітетів та робочих груп організації.
Читайте також: Вигнати рф та рб з Парламентської Асамблеї ОБСЄ закликає Верховна Рада
Четвертого жовтня 2022 року Рада ОЕСР визнала Україну потенційним членом організації та розпочала початковий діалог щодо вступу. Тож Україна, нарешті, отримала статус потенційного кандидата на вступ до ОЕСР.
Звісно, це лише початок тривалого шляху. Адже після початкового діалогу Рада ОЕСР перейде до підготовки так званої Country Programme (програми співпраці), а згодом – проекту дорожньої карти для вступу України до організації. Буде визначено терміни, умови та підхід щодо приєднання. Сам процес включає сувору та поглиблену оцінку держави більш ніж 20-ма технічними комітетами. Буде оцінено узгодженість країни-кандидата з відповідними правовими актами організації, а також її політиками та практиками.
Вступ до ОЕСР, як і до ЄС, – це передусім про реформи в усіх сферах життя. Для проходження оцінки необхідно буде внести зміни до законодавства та привести його у відповідність до стандартів і найкращих практик ОЕСР. А після цього — побудувати дієві інституції, здатні ці закони імплементувати.
Намір щодо входження до ОЕСР є важливим з цілої низки причин. Економічні – на держави-члени ОЕСР припадає понад 62% світового ВВП. І кожна країна оцінюється на придатність для комфортного й безпечного проживання та інвестування.
Ціннісні – члени ОЕСР суворо дотримуються принципів демократії та ринкової економіки. Геополітичні – прийняття України в коло розвинених держав є важливим маркером готовності нашої держави до вступу в ЄС. Вступ до ОЕСР та ЄС – це взаємодоповнюючі процеси, бо практично всі розділи права ЄС знаходять своє відображення в інструментах ОЕСР. Інституційні – держави-члени ОЕСР традиційно займають верхні сходинки в рейтингах сильних інституцій, верховенства права та боротьби з корупцією. Зокрема, Програма SIGMA/ОЕСР спеціально створена й фінансується Європейським Союзом для оцінки готовності державних інституцій до вступу в ОЕСР. У сфері антикорупції організація є законодавцем стандартів.
Важливо також зазначити, що ОЕСР не є фінансовою організацією та не спрямовує кошти на допомогу, і не надає грантів чи кредитів. Але, з іншого боку, визнання відповідності високим стандартам ОЕСР є потужним позитивним сигналом як для міжнародних фінансових організацій, так і для інвесторів.
Численні опитування як вітчизняного, так і міжнародного бізнесу свідчать, що корупційні явища є однією з перепон для інвестицій та економічного розвитку в цілому. В цьому контексті важливо, що для ОЕСР ключовими є реформи у сфері боротьби з корупцією та верховенства права.
Протягом останніх років між ОЕСР та Україною існує активна співпраця в напрямку розвитку антикорупційної інфраструктури та законодавства. Цього ж року, незважаючи на війну, Україна почала процедури з приєднання до Антикорупційної конвенції ОЕСР – міжнародної угоди, яка не лише бореться з корупцією, а й має на меті створення рівних конкурентних умов для підприємств під час міжнародної торгівлі. Указана конвенція спрямована саме на подолання корупційних практик у міжнародних комерційних операціях. Ця робота передбачатиме вдосконалення податкового законодавства, механізмів експортного кредитування та фінансового контролю для забезпечення прозорості та мінімізації корупційних ризиків.
Покращення економічних показників України і, як наслідок, можливість залучення прямих іноземних інвестицій (ПІІ) є однією з ключових переваг ОЕСР. У певному сенсі дана організація є «знаком якості» й необхідною передумовою для багатьох інвесторів. Ті ж Мексика та Чилі свого часу отримали збільшення прямих іноземних інвестицій саме після вступу до ОЕСР. Тож ми очікуємо, що прийняття України до ОЕСР стане сигналом для іноземних компаній, що Україна перспективна для інвестицій та розвитку бізнесу. Не менш важливим є й те, що цей крок прискорить вступ України до ЄС.
ОЕСР – провідний міжурядовий центр розробки стандартів та політик. Її гасло — «Кращі політики для кращого життя». Тож членство України в цій структурі дозволить використовувати досвід країн-членів ОЕСР для підвищення ефективності економічної політики та модернізації інститутів державного управління і, як наслідок, покращення добробуту українців та українського бізнесу.
Співавтор:
Олександр Мельниченко, експерт
з питань співпраці Україна – ОЕСР,
в.о. керівника управління міжнародного
співробітництва НАЗК
Джерело: Юридичний вісник України