В Україні
Службовців пенітенціарної системи переорієнтують на ресоціалізацію ув’язнених
Кабінет Міністрів схвалив проекти Законів щодо пенітенціарної системи та її дисциплінарного статуту.
«Стандарти функціонування установ виконання покарань не змінювалися понад 75 років. Структура пенітенціарної служби – майже протягом 25 років незалежності України та залишалася найбільшою спадщиною Радянського Союзу. Існуюча система виконання кримінальних покарань та попереднього ув’язнення не в повній мірі відповідає принципам гуманізму і поваги до прав і свобод людини. Крім того, фінансування ДКВС України протягом останніх років здійснюється на рівні не більше 45% від загальної потреби. Тож, не дивно, що кількість звернень до ЄСПЛ з приводу неналежних умов тримання засуджених не зменшується роками. Відтак, Кабмін затвердив розроблені нами законопроекти, які мають зробити позитивні зміни в пенітенціарній системі невідворотними», – прокоментував Міністр юстиції Денис Малюська.
Так, проект закону «Про пенітенціарну систему» визначає загальні правові основи функціонування цієї системи, її структуру та організацію, фінансування системи, контроль і нагляд за нею, а також правовий статус її персоналу. Ним передбачено:
– контроль за пенітенціарною системою та нагляд за дотриманням в ній законності;
– запровадження нової системи спеціальних звань осіб рядового і начальницького складу (рядовий юстиції, капрал юстиції, сержант юстиції, старший сержант юстиції, молодший офіцер юстиції, офіцер юстиції 1-3 рангу, старший офіцер юстиції 1-3 рангу, державний радник юстиції 1-3 рангу);
– оновлення переліку повноважень службовців пенітенціарної системи з фокусом на ресоціалізацію ув’язнених;
– соціальний захист осіб рядового і начальницького складу пенітенціарної системи (медичне обслуговування, грошове, житлове, пенсійне забезпечення, безкоштовний проїзд тощо).
Іншим проектом Уряд затвердив Дисциплінарний статут пенітенціарної системи, який визначатиме:
- сутність службової дисципліни та обов’язки осіб рядового і начальницького складу системи стосовно її дотримання;
- підстави та порядок притягнення вищевказаних осіб до дисциплінарної відповідальності;
- порядок застосування до них заохочень;
- порядок оскарження дисциплінарних стягнень.