Connect with us

В Україні

Статус ВПО: для чого потрібен, хто може отримати і як скасувати?

Опубліковано

За даними Мінсоцполітики, станом на середину серпня 2023 року в Україні зареєструвано майже 5 мільйонів людей, які покинули свої домівки через війну. Частина з них змушена була переїхати повторно.

Хто може отримати статус ВПО?

Щоб отримати допомогу від держави, переселенцям потрібно оформити статус внутрішньо переміщеної особи. Що передбачає цей статус, яку допомогу можна отримати ВПО та що робити, якщо переїхали в інше місце чи повернулися додому?

Читайте також: Обмеження щодо оприлюднення актів органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану не стосуються громадського обговорення проектів рішень про зупинення діяльності закладів освіти

Внутрішньо переміщена особа – це українець або іноземець, який легально живе на території України і змушений був переїхати зі свого постійного місця проживання через війну, окупацію, прояви насильства, порушення прав людини чи надзвичайні ситуації, йдеться в законі про ВПО. Статус внутрішньо переміщеної особи може отримати людина, яка змінила місце проживання лише в межах України. А саме, якщо переїхала з: тимчасово окупованих територій; територій в оточенні (блокуванні) та територій, де ведуться активні бойові дії.

Станом на зараз це громади в Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Луганській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській області, АР Крим та Севастополі. Зокрема, статус ВПО можуть отримати українці, які переїхали в межах однієї області з населеного пункту, де ведуться бойові дії, у той, де безпечно. Список територій – не фіксований, тому оновлений перелік громад варто перевірити на сайті Мінінтеграції.

Звісно, що людина, яка переїхала із зони бойових дій, може отримати такий статус.

Водночас його може отримати й особа, яка перемістилася в межах однієї області.

Як отримати відповідну довідку?

Щоб підтвердити статус ВПО, потрібно подати відповідну заяву та отримати відповідну довідку. Робиться це в ЦНАПі або органах соцзахисту на новому місці проживання. Також можна звернутися до міської чи селищної ради або оформити довідку ВПО в «Дії». З 14 років подати заяву можна самостійно, а довідку для дитини до 14 років може оформити родич або опікун. Якщо людина має обмежену дієздатність, замість неї це вправі зробити законний представник.

Які для цього потрібні документи?

Звісно, паспорт (або інший документ, який посвідчує особу, підійдуть також і документи з «Дії»); документ для підтвердження місця проживання, якщо прописка не вказана в паспорті (військовий квиток, трудова книжка, медичні документи); індивідуальний податковий номер (РНОКПП) та свідоцтво про народження (для дитини).

Щоб отримати документ у ЦНАПі, потрібно буде ще заповнити заяву, зазначивши в ній персональні дані, останнє місце проживання й номер банківського рахунку «єПідтримки». Якщо ж використовувати «Дію», то в додатку треба вибрати сервіс «Послуги для ВПО» й натиснути на бажану послугу. Для оформлення довідки в застосунку вже повинна бути картка платника податків та ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Щоб її отримати, потрібно буде підтвердити своє теперішнє місце перебування.

Читайте також: Члени громадських організацій, що залучалися до участі в АТО, прирівнюється до працівників підприємств, установ і організацій, оскільки обставини їх залучення є подібними

У застосунку можна оформити довідку ВПО й для усієї сімʼї одразу. Грошову допомогу тоді виплачуватимуть на одну банківську картку. Умова – якщо члени сімʼї раніше не мали довідок внутрішньо переміщених осіб. Отримати статус ВПО можна й онлайн (через «Дію»).

На яку допомогу може розраховувати ВПО?

Документ про статус ВПО потрібен людині для того, щоб отримати соціальні послуги, наприклад: грошові виплати від держави; допомогу із пошуком житла; соцстрахування на випадок безробіття; доступ до медобслуговування.

Крім цього, він допоможе ВПО переоформити пенсію чи влаштувати дитину в садок або школу на новому місці проживання.

Кому надаються виплати від держави?

Державну фінансову допомогу можуть отримати:

  1. українці, які мають статус ВПО через те, що виїхали з окупації та зон бойових дій;
  2. громадяни, чиє житло зруйноване або непридатне для життя через обстріли або бойові дії.

А з 29 січня 2024 року уряд фінансово підтримуватиме й українців, які повернулися з-за кордону. Умови – якщо вони прожили за межами України не більше, ніж 90 днів після початку повномасштабного вторгнення й подали відповідну заяву впродовж 15 днів після повернення в країну. Виплати надаватимуться протягом 6 місяців – на час, коли члени родини ще не встигли працевлаштуватися. Однак після двох місяців допомоги переселенці повинні знайти роботу або стати на облік до Центру зайнятості.

Як відомо, з 1 березня частина внутрішньо переміщених осіб, які отримували виплати протягом одного-двох років, втратили їх. Втім виплати ВПО продовжили ще на 6 місяців для найбільш вразливих категорій: малозабезпечених пенсіонерів; осіб з інвалідністю і тих, хто за ними доглядає; дітей-сиріт; прийомних батьків.

Усі вони зможуть отримувати виплати ВПО ще 6 місяців. Окрім того, виплати на цей період збережуть і деякі групи ВПО, якщо подадуть окрему заяву:

  • малолітні діти, які прибули в нову громаду без законного представника;
  • вагітні жінки після 30 тижня вагітності;
  • люди, які втратили працездатність, але не мають права на виплату пенсії.

Крім цього, держава продовжить виплачувати кошти, якщо середній місячний дохід одного члена сімʼї не вищий, ніж 9 444 гривні. При цьому внутрішньо переміщена особа повинна належати до переліку, ухваленого урядом.

Додамо й те, що з 22 березня перелік ВПО, які зможуть отримати фінансову підтримку, розширили, а заяву на продовження допомоги можна було подати до 30 квітня цього року.

Чи можна скасувати статус ВПО?

Якщо подати заяву про відмову від довідки ВПО, її скасують. Також довідка втратить дію, якщо людина переїхала жити за кордон або повернулася до місця, звідки вимушено виїхала.

Читайте також: Заборонено пересилати за кордон паспорти чоловікам мобілізаційного віку

Скасувати статус ВПО можна офлайн у ЦНАПі або онлайн у «Дії». Для цього потрібно обрати відповідну опцію в меню довідки або зайти в розділ «Послуги для ВПО». Крім цього, і розділі є можливість змінити місце реєстрації ВПО, якщо довелося переміститися з адреси, де жили перед цим.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.