В Україні
Три підстави для проведення позапланової перевірки закладу загальної середньої освіти
Державна служба якості освіти України інформує, що наказом Міністерства освіти і науки України «Деякі питання здійснення державного нагляду (контролю) у сфері загальної середньої освіти» від 30 квітня 2021 р. № 493, який набрав чинності 6 липня 2021 р., затверджено Порядок проведення позапланових перевірок закладів загальної середньої освіти.
«Механізм позапланових перевірок дає змогу кожному учасникові освітнього процесу – учню, батькам, вчителю – рівноцінно захистити свої права та інтереси. Це важливо для того, щоб заклади освіти, їх засновники усвідомлено рухалися до підвищення якості у своїй діяльності, у фокусі якої – учень», – прокоментував Голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак.
Так, для проведення перевірки закладу загальної середньої освіти передбачено три підстави:
- скарга фізичної особи про порушення, що спричинило чи може спричинити шкоду її правам;
- необхідність перевірки виконання розпорядження про усунення порушень, виданого за результатами попереднього заходу державного нагляду (контролю);
- звернення освітнього омбудсмена.
На відміну від інституційних аудитів, позапланові перевірки здійснюються без попередження. Тривалість перевірки – не більше десяти робочих днів. Результати оформлюватимуться актом, до якого директор школи може надавати свої зауваження та оцінку роботи комісії.
У разі виявлення порушення законодавства Служба видаватиме розпорядження про усунення, обов’язкові до виконання.
На офіційному веб-сайті Служба оприлюднюватиме:
- нормативно-правові акти, дотримання вимог яких перевіряється;
- акти перевірок шкіл;
- розпорядження про усунення порушень.
Позапланова перевірка є заходом державного нагляду (контролю) у сфері освіти, передбаченим Законами України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту».
Також наказом викладено у новій редакції Порядок проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти.