В Україні
Ціни на контрольовані лікарські засоби зростають на всіх етапах їх реалізації – АМКУ
Антимонопольний комітет України затвердив Звіт «Виявлення та припинення антиконкурентних практик під час карантинних заходів, запроваджених через COVID-19», створений за результатами контролю за дотриманням конкурентного законодавства учасниками фармацевтичних ринків.
Від березня поточного року Комітет посилив контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції учасниками фармацевтичних ринків у зв’язку із оголошенням ВООЗ пандемії COVID-19 та соціальною важливістю питань доступності лікарських засобів та медичних виробів для населення, – зазначається у Звіті.
Було запроваджено щоденний моніторинг цін на противірусні лікарські засоби та засоби індивідуального захисту. Загалом дослідження охопило 75 аптечних закладів різних аптечних мереж у всіх регіонах України. Проводилася постійна фіксація наявності препаратів та їх вартості.
Комітетом було проведено аналіз динаміки:
– відпускних цін противірусних лікарських засобів вітчизняних виробників;
– цін закупівлі та реалізації досліджуваних лікарських засобів трьома найбільшими оптовими компаніями, які постачають у роздрібну торгівлю більше ніж 75% всіх лікарських засобів.
У ході дослідження Комітет встановив, що зростання цін лікарських засобів, які перебували на контролі, відбувавалось на всіх рівнях їх реалізації:
– вітчизняними виробниками до 13%;
– вітчизняними дистриб’юторами до 24%;
– аптечними закладами до 65%.
Найбільше зростання вартості лікарських засобів відбувалось на рівні роздрібної торгівлі. Водночас, враховуючи існуючу конкуренцію між лікарськими засобами з однією діючою речовиною та аптечними закладами, обізнаний споживач мав можливість вибору необхідних ліків за доступною ціною.
Зростання вартості захисних одноразових масок мало місце як на рівні оптової, так і в роздрібній торгівлі.
Усі виявлені факти знайшли своє відображення у заходах з правозастосування та адвокатування конкуренції, вжитих Комітетом та його територіальними відділеннями:
– надано 484 рекомендації учасникам регіональних ринків роздрібної торгівлі лікарськими засобами щодо дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час реалізації лікарських засобів та засобів індивідуального захисту, необхідних для профілактики та лікування COVID-19;
– розпочато провадження у трьох справах за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у діях учасників фармацевтичних ринків щодо реалізації лікарських засобів та медичних виробів.
Ознайомитись з презентацією Звіту можна за посиланням.