Connect with us

В Україні

Цифровізація кримінального процесу як панацея від неякісного судочинства

Опубліковано

Тема електронного судочинства захопила всіх його учасників — від адвокатів і суддів до прокурорів та інших учасників судового процесу. Що це дає нам? Стаття 35 КПК урочисто проголошує, що в суді функціонує автоматизована система документообігу. Водночас у ній є невеличке уточнення, яке стосується того, що в її редакцію будуть внесені зміни з дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).

Отже, система документообігу, нібито, є, однак функціонує вона не повною мірою. Думається, саме тому Президент України Володимир Зеленський подав днями до Верховної Ради законопроект № 5246, який має цифровізувати документообіг в кримінальному провадженні. Фактично йдеться про повне завантаження ЄСІТС. Хоча, як відомо, її безуспішно намагаються впровадити вже понад три роки. Система активно не запрацювала через недосконалість організаційних процесів. На сьогодні третину блоків системи запущено в роботу, попереду, як обіцяється, запуск решти процесів. Іншими словами, державні керманичі вирішили зробити прорив у напрямку кримінального судочинства, хоча електронний документообіг застосовується практично в усіх сферах функціонування державних органів давно. «Динозавром» в цьому сенсі є саме кримінальний процес, який повністю оформлюється в паперовому вигляді. Разом із тим кримінальні паперові документи мають неабияке поле для зловживань. Скажімо, вони є підставою «війни» між судами та органами досудового розслідування щодо того, хто й кому має передати матеріали справи та як утримувати величезні архіви? Але головна проблема — витрата процесуального часу учасників проваджень та очікування в довгих чергах для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Електронний документ надає можливість швидкої його підготовки, виправлення та ознайомлення.

Згідно із законопроектом пропонується в КПК внести низку статей, зокрема ст. 106-1, що має цікаву назву — «Інформаційно-телекомунікаційна система досудового розслідування» (далі — ІТСДР), в якій проголошується рівність правового статусу паперових та електронних документів; надання доступу до матеріалів, що мають зберігатися в ІТСДР, а також можливість інтеграції систем, зокрема ЄСІТС з Єдиним реєстром досудових розслідувань. Як заявляється, кінцевою метою впровадження ІТСДР є мінімізація та, як наслідок, повна відмова в майбутньому від паперового провадження на всіх стадіях досудового розслідування та розгляду справи в суді. Отже, в інформаційно-процесуальному просторі блок кримінального судочинства буде забезпечений іншою інформаційною системою, хоча в проекті закону зазначено, що всі системи є сумісними. Та якщо почитати «страждання» адвокатів, викладені на сторінках Facebook, із впровадженням системи електронного суду не все так просто. Виходить так, що система «сира»: то одне її вікно не відкривається, то інше не закривається. Більше того, деякі умільці консультують один одного щодо того, як можна обійтися без відкриття сторінок і з подачею до системи порожньої сторінки, яку потім можна тихцем прибрати тощо. І це відбувається при адміністративному, цивільному та господарському судочинстві. А от у кримінальному судочинстві такого не буде. Порядок функціонування ІТСДР має визначатися положенням, яке затверджується спільно Офісом Генерального прокурора, органом, у складі якого функціонує орган досудового розслідування, а також органом, що затверджує положення про систему, яка вже функціонує в суді. При цьому слідчий, дізнавач, прокурор, слідчий суддя, суд, а також захисник (за його згодою) та інші учасники кримінального провадження можуть використовувати систему під час реалізації своїх повноважень, прав та інтересів. Разом із тим, особа, якій уже пред’явлено обвинувачення, у законопроекті чомусь не вказана, хоча в ньому й міститься застереження щодо того, що всі документи мають бути підписані кваліфікованим електронним підписом. Думаю, в подальшому виникатимуть питання, зокрема щодо терміну дії та працездатності такого підпису тощо. Але це вже, як кажуть, буде інша історія. Бо спочатку треба прийняти закон та нарешті впровадити повний електронний документальний обіг у кримінальному судочинстві.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.