Connect with us

В Україні

Цифровізація кримінального процесу як панацея від неякісного судочинства

Дата публікації:

Тема електронного судочинства захопила всіх його учасників — від адвокатів і суддів до прокурорів та інших учасників судового процесу. Що це дає нам? Стаття 35 КПК урочисто проголошує, що в суді функціонує автоматизована система документообігу. Водночас у ній є невеличке уточнення, яке стосується того, що в її редакцію будуть внесені зміни з дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).

Отже, система документообігу, нібито, є, однак функціонує вона не повною мірою. Думається, саме тому Президент України Володимир Зеленський подав днями до Верховної Ради законопроект № 5246, який має цифровізувати документообіг в кримінальному провадженні. Фактично йдеться про повне завантаження ЄСІТС. Хоча, як відомо, її безуспішно намагаються впровадити вже понад три роки. Система активно не запрацювала через недосконалість організаційних процесів. На сьогодні третину блоків системи запущено в роботу, попереду, як обіцяється, запуск решти процесів. Іншими словами, державні керманичі вирішили зробити прорив у напрямку кримінального судочинства, хоча електронний документообіг застосовується практично в усіх сферах функціонування державних органів давно. «Динозавром» в цьому сенсі є саме кримінальний процес, який повністю оформлюється в паперовому вигляді. Разом із тим кримінальні паперові документи мають неабияке поле для зловживань. Скажімо, вони є підставою «війни» між судами та органами досудового розслідування щодо того, хто й кому має передати матеріали справи та як утримувати величезні архіви? Але головна проблема — витрата процесуального часу учасників проваджень та очікування в довгих чергах для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Електронний документ надає можливість швидкої його підготовки, виправлення та ознайомлення.

Згідно із законопроектом пропонується в КПК внести низку статей, зокрема ст. 106-1, що має цікаву назву — «Інформаційно-телекомунікаційна система досудового розслідування» (далі — ІТСДР), в якій проголошується рівність правового статусу паперових та електронних документів; надання доступу до матеріалів, що мають зберігатися в ІТСДР, а також можливість інтеграції систем, зокрема ЄСІТС з Єдиним реєстром досудових розслідувань. Як заявляється, кінцевою метою впровадження ІТСДР є мінімізація та, як наслідок, повна відмова в майбутньому від паперового провадження на всіх стадіях досудового розслідування та розгляду справи в суді. Отже, в інформаційно-процесуальному просторі блок кримінального судочинства буде забезпечений іншою інформаційною системою, хоча в проекті закону зазначено, що всі системи є сумісними. Та якщо почитати «страждання» адвокатів, викладені на сторінках Facebook, із впровадженням системи електронного суду не все так просто. Виходить так, що система «сира»: то одне її вікно не відкривається, то інше не закривається. Більше того, деякі умільці консультують один одного щодо того, як можна обійтися без відкриття сторінок і з подачею до системи порожньої сторінки, яку потім можна тихцем прибрати тощо. І це відбувається при адміністративному, цивільному та господарському судочинстві. А от у кримінальному судочинстві такого не буде. Порядок функціонування ІТСДР має визначатися положенням, яке затверджується спільно Офісом Генерального прокурора, органом, у складі якого функціонує орган досудового розслідування, а також органом, що затверджує положення про систему, яка вже функціонує в суді. При цьому слідчий, дізнавач, прокурор, слідчий суддя, суд, а також захисник (за його згодою) та інші учасники кримінального провадження можуть використовувати систему під час реалізації своїх повноважень, прав та інтересів. Разом із тим, особа, якій уже пред’явлено обвинувачення, у законопроекті чомусь не вказана, хоча в ньому й міститься застереження щодо того, що всі документи мають бути підписані кваліфікованим електронним підписом. Думаю, в подальшому виникатимуть питання, зокрема щодо терміну дії та працездатності такого підпису тощо. Але це вже, як кажуть, буде інша історія. Бо спочатку треба прийняти закон та нарешті впровадити повний електронний документальний обіг у кримінальному судочинстві.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Визначити статус олігархів пропонує Президент

Опубліковано

on

Президент України Володимир Зеленський запропонував Раді нацбезпеки та Офісу Глави держави у співпраці з Антимонопольним комітетом розробити новий законопроект щодо олігархів.

«Такого в нас в Україні не було. Вважаю, що сьогодні це один з пріоритетів – розробити фундаментальний законопроект про статус олігарха в нашій країні: що буде з такими людьми, які будуть впроваджуватися санкції, як олігархи будуть перетворюватися на бізнесменів. Тому що ми підтримуємо великий бізнес, будь-який бізнес в Україні. А вплив олігархів на Україну – на вибори, на економіку, на закони, на Верховну Раду – цього допустити більше не можна», – прокоментував В. Зеленський.

Читати далі

В Україні

Нотаріально посвідчений договір про відшкодування шкоди в разі ДТП убезпечить від проблем

Опубліковано

on

Нотаріальна палата України підготувала інфографіку про переваги укладення та нотаріального посвідчення договору про відшкодування шкоди в разі ДТП.

Підставою укладання договору є ст. 1187 ЦК України.

Шкода, завдана транспортним засобом як джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка володіє цим транспортним засобом. Порядок відшкодування матеріальної та моральної шкоди може бути врегульовано шляхом укладення договору про відшкодування шкоди. Нотаріальне посвідчення договору убезпечує сторони від різноманітних проблем.

Договір може містити таку інформацію:

 • ПІБ, РНОКПП, місце проживання сторін;
 • час та місце ДТП;
 • розмір матеріальної шкоди, завданої власнику транспортного засобу, визначеної за згодою сторін;
 • домовленість про порядок виплати матеріальної шкоди;
 • відомості про відсутність претензій між сторонами за завдану матеріальну шкоду за наслідками ДТП.

Документи, необхідні для оформлення договору:

 • паспорти та РНОКПП сторін;
 • згода другого з подружжя (у разі, якщо постраждалий ТЗ перебуває у спільній власності подружжя).

Переваги укладання та нотаріального посвідчення договору:

 • економія часу та коштів;
 • фіксація відсутності претензій сторін одна до одної;
 • можливе відстрочення чи розстрочення платежу, стягнення грошової компенсації за виконавчим написом нотаріуса – без судового розгляду;
 • гарантія дійсності договору, повна перевірка документів нотаріусом;
 • роз’яснення нотаріусом прав та обов’язків сторін договору;
 • згода чоловік/дружини, що є співвласником;
 • у разі втрати договору – можливо отримати дублікат.
Читати далі

В Україні

Залучених до ЗНО освітян вакцинуватимуть від COVID-19 у першу чергу

Опубліковано

on

Працівників освіти, залучених до проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) у 2021 р., за їхнім бажанням, щеплюватимуть вакциною CoronaVac проти COVID-19 виробництва Sinovac Biotech.

«Проведення зовнішнього незалежного оцінювання з дотриманням заходів безпеки є важливим та необхідним етапом для початку вступної кампанії 2021 року. Дякую своїм колегам з Міністерства охорони здоров’я за те, що підтримали позицію щодо першочергової вакцинації освітян та працівників, які залучені до проведення ЗНО. Хочу наголосити, що вакцинування відбуватиметься добровільно. Наше основне завдання – організація безпечних умов для проходження тестування», – прокоментував Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Зазначається, що працівники освіти, які залучені до ЗНО та мають бажання вакцинуватися, можуть звертатися до структурних підрозділів з питань освіти обласних державних адміністрацій, а вони, у свою чергу, узагальнять списки та передадуть їх регіональним координаторам з вакцинації для подальшого детального планування.

Через 28 днів після щеплення першою дозою працівників сфери освіти, які матимуть бажання щеплюватися, вакцинують другою дозою з тієї ж партії вакцин CoronaVac, тобто за кожною особою, щепленою першою дозою, буде зарезервована друга доза із цієї ж партії.

Читати далі


Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram