Connect with us

В Україні

Тюрма чи пробація? Понад 65 тисяч правопорушників отримали шанс змінити себе без ізоляції від суспільства.

Опубліковано

Через систему пробації з початку 2019 року пройшло понад 96 тисяч правопорушників. Про це повідомляють у Державній установі «Центр пробації». Пробація — одна з прогресивних реформ системи кримінальної юстиції в Україні. Інститут пробації представляє собою систему наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого. Сьогодні на обліку в пробації перебуває понад 65 тисяч осіб (щороку по обліку проходить у середньому до 150 тис. осіб). Таким чином, дві третини усіх засуджених потрапляють до органів пробації, а лише третина — до виправних установ закритого типу. Більшу частину підоблікових пробації становлять особи, звільнені від відбування покарання з випробовуванням — понад 50 тисяч осіб.

Загалом клієнтами пробації є: обвинувачені, стосовно яких органом пробації готується досудова доповідь; особи, засуджені до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт; особи, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт; особи, звільнені від відбування покарання з випробуванням; особи, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, стосовно яких вживаються заходи з підготовки їх до звільнення.

Створення умов для виправлення правопорушників без ізоляції від самої громади дозволяє наблизити систему виконання покарань і пробацію до стандартів ООН та Ради Європи. Пробація — це не уникнення відповідальності за правопорушення, а можливість для правопорушника, який представляє небезпеки для життя і здоров’я інших людей, виправити свої проблеми без ізоляції від суспільства, не втративши те корисне, що є на волі, під контролем та за допомогою працівників пробації.

Робота з правопорушником проводиться не навмання, а базується на проведенні науково розробленого дослідження його кримінальної історії, особистості й способу його життя (оцінка ризиків та потреб). Виявляються проблемні аспекти, що в комплексі ймовірно зумовили вчинення ним злочину (приміром, відсутність освіти, роботи та законних джерел доходів, складна ситуація та сварки в родині, вплив оточення, різного роду залежності, спосіб мислення та інші психологічні особливості тощо).

У рамках пробації впроваджено новацію судового процесу — складення та подання персоналом пробації досудової доповіді щодо обвинувачених. Досудова доповідь потрібна суду для того, аби суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й повну інформацію про особу, яка підозрюється в його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин. Досудова доповідь обов’язково береться судом до уваги. Цей документ не може використовуватися як доказ винуватості (або невинуватості) у вчиненні злочину, але якщо в суді буде доведено вину обвинуваченого, досудова доповідь допоможе суду прийняти справедливе рішення щодо міри покарання: позбавлення волі чи пробація.

Із початку 2019 року на виконання уповноваженим органам з питань пробації надійшло 21,3 тисяч ухвал, складено 19 тисяч досудових доповідей і сьогодні майже всі суди запрошують цей документ. У майже 90% випадків думка персоналу пробації збігається з рішенням суду щодо доцільності застосування альтернативних видів покарань. Такі показники свідчать про сприйняття служби пробації як повноцінного гравця кримінального процесу.

Нагадаємо, що пробація — найпотужніший блок в кримінально-виконавчій системі. Кількість клієнтів пробації за чисельністю значно перевищує кількість осіб, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Пробація державі обходиться в 10–12 разів дешевше, ніж ув’язнення.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.