В Україні
У 2024 українці закрили рекордну за 5 років кількість ФОПів – майже 210 тисяч
За даними YouControl.Market, у 2024 році в Україні закрили майже 210 тисяч фізичних осіб підприємців (ФОП), що стало рекордом за останні п’ять років. Приріст закриттів склав понад 32% порівняно з 2023 роком. Найбільше закривалися ФОПи у сфері роздрібної торгівлі (понад 65 тис.) та ІТ (майже 39 тис.).
Торік українці закрили майже 210 тисяч ФОПів – це рекордна кількість за останні 5 років. Приріст закриття відносно 2023 року склав понад 32%. Окремо варто зазначити, що на тлі зростання припинення діяльності ФОПів, реєстрація нових суб’єктів знизилася на 5% відносно до 2023 року.
Жовтень став місяцем із найбільшою кількістю закриттів – понад 23,7 тис., а у грудні цей показник склав понад 22 тис. Закриття бізнесів розпочалося вже з січня і тривало протягом року. Так, у лютому приріст до аналогічного місяця 2023 року досяг майже 270%. Найбільше підприємців припинили діяльність 30 вересня (2,9 тис. закриттів за день).
Як зазначає фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк, закриття бізнесу обумовлене низкою факторів, зокрема: “По-перше, продовжився тренд на реалізацію відкладеного під час першого року повномасштабної війни попиту щодо закриття, та реєстрації ФОП. Міграційні та мобілізаційні процеси лише посилили цей тренд на закриття бізнесу.
По-друге, на зростання кількості закриттів впливала економічна політика та комунікації регуляторів у сфері змін до податкового законодавства, а найголовніше, що з 1 січня 2025 року для ФОП сплата ЄСВ тепер обов’язкова. Відтак багатьом фізичним особам підприємцям із нерегулярними чи відсутніми доходами стало економічно невигідно лишатись у сегменті “заморожених ФОПів”, бо це генеруватиме від’ємний грошовий потік.
По-третє, загальна ситуація в країні під час війни не є сприятливою для ведення бізнесу, тому виживають сильніші, а значна кількість мікробізнесу приречена на згортання діяльності.
По-четверте, далеко не кожен ФОП – це представник мікробізнесу в класичному вигляді. Існує чимало схем з використання ФОПів для мінімізації оподаткування, які в ході боротьби з ними з боку регуляторів можуть як знижувати необхідність в існування частини “фіктивних” ФОПів, так і генерувати попит бізнесу на ФОПи-одноденки, які за своєю природою змушені з певною періодичністю масово закриватися.
Який саме з перелічених факторів був визначальним у 2024 році – мало б стати предметом серйозних наукових досліджень вчених-економістів, якби у нашому суспільстві існував дійсний, а не декларативний запит на об’єктивну оцінку економічної реальності”.
Найвищий приріст закриттів відносно 2023 року зафіксований у Полтавській (+57%), Кіровоградській (+55%) та Вінницькій (+45%) областях.
У сфері ІТ спостерігається зростання закриттів: майже 39 тис. у 2024 році, що на 29% більше, ніж у 2023, та вдвічі більше порівняно з 2021.
Разом із цим, у 2024 році відкриття ФОПів скоротилося на 5% порівняно з 2023 роком. Жінки зареєстрували понад 61% нових бізнесів, однак чоловіки закривали ФОПи частіше (51%).
Дані для дослідження отримані з Єдиного державного реєстру станом на 18 грудня 2024 року.
Детальна аналітика – на сайті YouControl.Market.