В Україні
Уявний світ рашистської імперії
Агресивна війна, розпочата рф проти нашої країни, засуджена багатьма державами, оскільки вона, як і вся політика кремля, базується на хибних світоглядах ще понад сторічної давнини. Більше того, визначена сутність цієї агресії знайшла підтвердження у сучасних міжнародних документах, у національних кримінально-правових актах, кримінальних кодексах зокрема, при тому, як в українському, так і в російському.
Але російська сторона щоразу мотивує свої гібридні дії набором ідейних аргументів, які суперечать здоровому глузду. До всього, ідейний пакет рашистів ще й однотипний. кремль не визнає жодних меж, зокрема територіальних, персональних, міжнародних. В основі цієї ідеології лежать стандартні ідеї обвинувачення невизначеного кола осіб у «русофобії», «екстремізмі» та «тероризмі». Зате захоплення українських територій визнається як «конституційний акт повернення новоросійських земель».
Читайте також: Не визнавати незаконні вибори на тимчасово окупованих територіях закликає Верховна Рада
Парадокс такої вибіркової логіки російської «феміди» полягає якраз у звуженні концентрованого розуміння екстремізму. Так, звинувачення проти Олексія Навального базувалося на, ніби-то, створенні ним «екстремістської спільноти». Те ж саме стосовно й журналіста Кара-Мурзи. На абсурдність такого рішення російських кишенькових судів вказується в усіх демократичних державах. Тим не менше, московський міський суд засудив Олексія Навального до 19 років позбавлення волі.
Застосування ідейного пакету рашистів стосується й наших громадян. Так, мвс росії оголосило у розшук українську журналістку, телеведучу та актрису Яніну Соколову. На сайті відомства зазначено, що вона розшукується за статтею Кримінального кодексу, але не уточнюється, якої саме. Нагадаю, що у серпні 2022 року голова слідчого комітету рф Олександр Бастрикін доручив порушити кримінальну справу проти Соколової, як стверджувалося, «у зв’язку з русофобськими висловлюваннями». А у березні цього року, зазначає тарс, її було включено росфінмоніторингом до списку терористів та екстремістів.
Раніше в росії в розшук був оголошений український бізнесмен Євген Черняк – голова алкогольного холдингу Global Spirits, який володіє горілчаним брендом «Хортиця». Його також звинувачують у фінансуванні «тероризму» (частина 1.1 статті 205.1 кк рф) та внесли до списку терористів та екстремістів. Він за версією слідства, з лютого по квітень 2022 року перерахував 500 млн грн військовослужбовцям Збройних сил України та «іншим українським збройним формуванням», а в червні 2023 року поставив ЗСУ товари, призначені для ведення бойових дій на більш ніж 90 млн гривень. Нагадаю, Є. Черняк у 2021 році посідав 19-те місце у списку 100 найбагатших українців за версією українського Forbes. Він також цікавий тим, що веде ютуб-канал Big Money.
Цей список безглуздих обвинувачень російської «феміди», яка прикриває захоплення українських територій, викрадення українських дітей, збільшення воєнних злочинів, можна продовжити. Хоча навіщо? Світ, як здається, вже зрозумів цю дволикість кремля. Черговим свідченням цього є те, що до всіх міжнародних оцінок агресії росіян днями додалася й практично єдина позиція представників сорока двох держав, які декілька днів тому провели зустріч у Саудівської Аравії. Йменований у світі як Арабський саміт, цей захід засвідчив відданість учасників принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. Як відомо, саме на цих принципах побудована й формула миру президента Володимира Зеленського, яку було докладно обговорено в Джидді. Й ця зустріч у Саудівській Аравії стала ще одним кроком до практичної реалізації цих мирних ініціатив, запропонованих Україною. Сторони також погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру. Очікується, що подальше обговорення та практична реалізація формули миру відбудеться восени під час саміту «Великої двадцятки». Наразі ведуться переговори про ймовірні місце й час його проведення.
Читайте також: Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси
Отже, ідейний примітив російських обвинувачень щодо нашої держави, окремих громадян з боку російської «феміди» не витримує критики. Бо держава, яка веде агресивну війну проти свого сусіда, сама заслуговує чіткої критичної юридичної оцінки. А у військовому сенсі ії зараз «формулює» своїми методами ЗСУ.
Віктор Ковальський
Джерело: Юридичний вісник України