В Україні
В апеляційних округах можуть створити центри оцінювання суддів
Як заявив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, виступаючи на VIII Міжнародному судово-правовому форумі, який проходив у Києві 5–6 серпня 2020 р., єдиний шлях подолання кадрового голоду в судах – якнайшвидший запуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та відновлення усіх процедур, зокрема, кваліфікаційного оцінювання, проведення конкурсів, призначення та підвищення суддів тощо.
Також необхідно запровадити ефективну модель добору суддів – швидкий доступ до професії судді (скорочення конкурсних процедур з 15 стадій до 3), застосування єдиних критеріїв кар’єрного зростання, з максимальним зменшенням суб’єктивних факторів в оцінюванні.
«Важливими є не тільки чіткі критерії добору, а й прозора процедура просування в суддівській кар’єрі. Для молодих амбітних суддів потрібна мотивація – прозора процедура переходу з одного суду в інший, по вертикалі і по горизонталі. Інакше судова система буде втрачати перспективних суддів, які хотіли б зростати в професії, щоб з часом стати великими професіоналами», – зазначив О. Маловацький.
Слід заохочувати суддів залежно від навантаження та ефективності роботи: підвищувати, виплачувати додаткову заробітну плату та застосовувати інші соціальні гарантії. Доречним було б впровадження в апеляційних округах незалежних центрів оцінювання, які б мали стандартизовані підходи до визначення і кваліфікації суддів.
Крім того, доцільно проаналізувати недоліки процесуальних кодексів, які діють уже третій рік, та внести зміни до них для прискорення розгляду справ, а також визначити граничне навантаження на суддів.