Connect with us

В Україні

«Вільні медіа», або Перший пішов…

Опубліковано

Усі ми пам’ятаємо діалог двох кандидатів у президенти на виборчих перегонах під час їх публічної зустрічі на стадіоні «Олімпійський», коли Володимир Зеленський заявив Петру Порошенку, що він є його вироком. Тоді це було сприйнято за несподіваний і жартівливий хід кандидата. Проте події останніх тижнів свідчать, що в кожному жарті є лише доля жарту, решту треба сприймати серйозно.

Читайте також: Медіаграмотність інтегрують в освітні програми

Кроком подалі від вироку екс-президенту можна назвати об’єднання телеканалів «П’ятий» та «Прямий», що належали Петру Порошенку, в медіахолдинг «Вільні медіа», якому було передано 100% корпоративних прав цих телеканалів. Це — позитивний крок політика. Правда, він опісля став приводом для іронічного привітання Володимира Зеленського персоналу каналів зі здобуттям «реальної незалежності». Це він зробив після чергового засідання Ради національної безпеки і оборони. «Дехто говорив, що насправді закон про олігархів — пустушка, фікція, яка не працюватиме. Деякі — це один відомий політик-олігарх. За ці його слова я щиро йому дякую. Те, що закон працює, у перший же день після ухвалення довів саме цей політик-олігарх, переконуючи всіх у тому, що він лише політик. Сьогодні Порошенко мужньо втратив частинку себе та своїх медіа-активів. Я щиро вітаю колективи двох інформаційних телеканалів, які здобули реальну незалежність та можливість вільно працювати під керівництвом нових, незаангажованих і незалежних власників — це народні депутати з партії цього політика-олігарха», — сказав В. Зеленський.

У той самий день голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев ініціював перевірку продажу телеканалів щодо фіктивності та сплати податків. Водночас за кордоном пролунали заяви про недоречність закону з протидії олігархам у такому вигляді. Так, колишній спеціальний радник МЗС Великої Британії Девід Кларк у статті, опублікованій на сайті Atlantic Council, зазначив, що «для об’єктивного та справедливого застосування положень даного закону потрібна участь незалежного агентства з належними слідчими повноваженнями за умови прозорої та підзвітної практики роботи. Без цього він видається загрозливим механізмом виконавчої влади, спрямованим, насамперед, на зведення рахунків з певними суперниками, особливо з колишнім Президентом України Петром Порошенком». І в цьому є доля правди. Поки, як бачимо, все сходиться, адже критерії кваліфікації олігарха є суб’єктивними й відкритими для маніпуляцій. Скажімо, як можна визначити участь у політичному житті, якщо зв’язок між багатством і владою зазвичай має приватний характер? І чи зберігається монополія, якщо володіння і контроль бізнес-активів часто здійснюється через довірених осіб? У нашому випадку такими особами стали близькі до Петра Порошенка депутати. Про продаж «Прямого» та «5 каналу» новому медіахолдингу «Вільні медіа» без озвучення суми виплат стало відомо 8 листопада, наступного дня після набрання чинності «закону про олігархів». У ньому дається юридичне визначення поняття «олігарх». Вплив на медіа — один із критеріїв «олігарха». Й саме для того, аби уникнути цього статусу, П. Порошенко і продав обидва свої телеканали. Притому холдинг «Вільні медіа» розташований за тією ж адресою, що й телеканал «Прямий», а серед його співвласників, як уже зазначалося, народні депутати від партії Порошенка «Європейська солідарність» Ірина Геращенко, Вікторія Сюмар, Володимир Ар’єв, Ірина Фріз та ще п’ять медійників із «5 каналу» та «Прямого». У десяти співвласників по 9% часток у «Вільних медіа». З іншими 10% все складно: половина належить ТОВ «Телеканал Прямий», половина — ТОВ «Телерадіокомпанія НБМ», а їх власник ті самі «Вільні медіа». Тобто компанія має частку в своїй же юридичній особі. Частки менше 10% обрані спеціально, щоб ніхто не був змушеним розкривати власні доходи та інформацію про пов’язані компанії, кажуть медіа-юристи. Відповідно до закону про телебачення та радіомовлення, кінцевий бенефіціарний власник медіа — це той, хто володіє понад 10% компанії. Таким чином, усі ці люди уникли розкриття даних про себе.

Отже, Петро Порошенко став першим, хто відреагував на «закон про олігархів», назвавши його тиском на медіа з боку Володимира Зеленського. Водночас в Офісі Президента вважають, що, оголосивши про продаж своїх медіа, П. Порошенко підтвердив статус олігарха. Постає запитання: а що далі? Чого можна очікувати? Може того, що РНБО нарешті чесно розгляне зв’язки між Коломойським та оточенням Президента, або чи буде щось зроблено, аби розкрити бізнес-імперію Коломойського, враховуючи, що більшість його статків перебуває за межами України? І чи будуть враховані недоліки закону про олігархів щодо місцевих «олігархічних мереж». Думається, що впродовж наступних місяців в Україні відбудеться переформатування медіапростору, бо вже у травні 2022-го набуде чинності цей закон, згідно з яким одним із критеріїв для визнання людини олігархом буде її значний вплив на ЗМІ. Це, як вважає команда Президента, змусить частину бізнесменів позбутися медіаактивів в Україні. І перший таки пішов…

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.