«Вільні медіа», або Перший пішов… - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

«Вільні медіа», або Перший пішов…

Дата публікації:

Усі ми пам’ятаємо діалог двох кандидатів у президенти на виборчих перегонах під час їх публічної зустрічі на стадіоні «Олімпійський», коли Володимир Зеленський заявив Петру Порошенку, що він є його вироком. Тоді це було сприйнято за несподіваний і жартівливий хід кандидата. Проте події останніх тижнів свідчать, що в кожному жарті є лише доля жарту, решту треба сприймати серйозно.

Читайте також: Медіаграмотність інтегрують в освітні програми

Кроком подалі від вироку екс-президенту можна назвати об’єднання телеканалів «П’ятий» та «Прямий», що належали Петру Порошенку, в медіахолдинг «Вільні медіа», якому було передано 100% корпоративних прав цих телеканалів. Це — позитивний крок політика. Правда, він опісля став приводом для іронічного привітання Володимира Зеленського персоналу каналів зі здобуттям «реальної незалежності». Це він зробив після чергового засідання Ради національної безпеки і оборони. «Дехто говорив, що насправді закон про олігархів — пустушка, фікція, яка не працюватиме. Деякі — це один відомий політик-олігарх. За ці його слова я щиро йому дякую. Те, що закон працює, у перший же день після ухвалення довів саме цей політик-олігарх, переконуючи всіх у тому, що він лише політик. Сьогодні Порошенко мужньо втратив частинку себе та своїх медіа-активів. Я щиро вітаю колективи двох інформаційних телеканалів, які здобули реальну незалежність та можливість вільно працювати під керівництвом нових, незаангажованих і незалежних власників — це народні депутати з партії цього політика-олігарха», — сказав В. Зеленський.

У той самий день голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев ініціював перевірку продажу телеканалів щодо фіктивності та сплати податків. Водночас за кордоном пролунали заяви про недоречність закону з протидії олігархам у такому вигляді. Так, колишній спеціальний радник МЗС Великої Британії Девід Кларк у статті, опублікованій на сайті Atlantic Council, зазначив, що «для об’єктивного та справедливого застосування положень даного закону потрібна участь незалежного агентства з належними слідчими повноваженнями за умови прозорої та підзвітної практики роботи. Без цього він видається загрозливим механізмом виконавчої влади, спрямованим, насамперед, на зведення рахунків з певними суперниками, особливо з колишнім Президентом України Петром Порошенком». І в цьому є доля правди. Поки, як бачимо, все сходиться, адже критерії кваліфікації олігарха є суб’єктивними й відкритими для маніпуляцій. Скажімо, як можна визначити участь у політичному житті, якщо зв’язок між багатством і владою зазвичай має приватний характер? І чи зберігається монополія, якщо володіння і контроль бізнес-активів часто здійснюється через довірених осіб? У нашому випадку такими особами стали близькі до Петра Порошенка депутати. Про продаж «Прямого» та «5 каналу» новому медіахолдингу «Вільні медіа» без озвучення суми виплат стало відомо 8 листопада, наступного дня після набрання чинності «закону про олігархів». У ньому дається юридичне визначення поняття «олігарх». Вплив на медіа — один із критеріїв «олігарха». Й саме для того, аби уникнути цього статусу, П. Порошенко і продав обидва свої телеканали. Притому холдинг «Вільні медіа» розташований за тією ж адресою, що й телеканал «Прямий», а серед його співвласників, як уже зазначалося, народні депутати від партії Порошенка «Європейська солідарність» Ірина Геращенко, Вікторія Сюмар, Володимир Ар’єв, Ірина Фріз та ще п’ять медійників із «5 каналу» та «Прямого». У десяти співвласників по 9% часток у «Вільних медіа». З іншими 10% все складно: половина належить ТОВ «Телеканал Прямий», половина — ТОВ «Телерадіокомпанія НБМ», а їх власник ті самі «Вільні медіа». Тобто компанія має частку в своїй же юридичній особі. Частки менше 10% обрані спеціально, щоб ніхто не був змушеним розкривати власні доходи та інформацію про пов’язані компанії, кажуть медіа-юристи. Відповідно до закону про телебачення та радіомовлення, кінцевий бенефіціарний власник медіа — це той, хто володіє понад 10% компанії. Таким чином, усі ці люди уникли розкриття даних про себе.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Отже, Петро Порошенко став першим, хто відреагував на «закон про олігархів», назвавши його тиском на медіа з боку Володимира Зеленського. Водночас в Офісі Президента вважають, що, оголосивши про продаж своїх медіа, П. Порошенко підтвердив статус олігарха. Постає запитання: а що далі? Чого можна очікувати? Може того, що РНБО нарешті чесно розгляне зв’язки між Коломойським та оточенням Президента, або чи буде щось зроблено, аби розкрити бізнес-імперію Коломойського, враховуючи, що більшість його статків перебуває за межами України? І чи будуть враховані недоліки закону про олігархів щодо місцевих «олігархічних мереж». Думається, що впродовж наступних місяців в Україні відбудеться переформатування медіапростору, бо вже у травні 2022-го набуде чинності цей закон, згідно з яким одним із критеріїв для визнання людини олігархом буде її значний вплив на ЗМІ. Це, як вважає команда Президента, змусить частину бізнесменів позбутися медіаактивів в Україні. І перший таки пішов…

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Створено контакт-центр для медиків

Опубліковано

on

От

Міністерство охорони здоров’я створило контакт-центр, що надаватиме консультації керівникам медзакладів, медичним працівникам та представникам органів місцевого самоврядування щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я, трансформації госпітальних округів та виплат базової заробітної плати. До центру за консультацією можуть звернутися лікарі, медсестри та представники медичної спільноти.

Читайте також: Виплату медикам підвищеної зарплати перевірятиме Держаудитслужба

«Алгоритм роботи контакт-центру буде влаштований таким чином, що кожне звернення від медпрацівників чи представників органів місцевого самоврядування буде зареєстровано та передано в роботу. Після уточнення необхідної інформації, заявнику надаватиметься зворотний зв’язок. Завдяки такому алгоритму медики зможуть максимально швидко отримати вичерпну відповідь», – додали у Міністерстві.

До контакт-центру можна зателефонувати за номером 0 800 60 20 21.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

У закладах освіти з’являться «вихователі з безпеки»

Опубліковано

on

От

Ще три громади Запорізької області долучилися до проекту «Вихователь безпеки» та підписали відповідні меморандуми. В межах акції, учасники домовились, що найближчим часом буде оголошено конкурс на зайняття вакантних посад спеціаліста із безпеки в освітньому середовищі.

Читайте також: Міносвіти підготувало довідки по освітній субвенції на 2022 р.

Спеціалісти будуть закріплені за певними закладами, де вони опікуватимуться широким спектром безпекових питань. За задумом «Вихователь безпеки» – людина, яка має стати комунікатором у громаді між закладом освіти та правоохоронними органами для захисту учнів, батьків і вчителів. Планується, що спеціаліст безпеки сприятиме ранньому виявленню та усуненню негативних явищ в підопічному закладі, співпрацюватиме з поліцейськими, рятувальниками, органами місцевого та батьківського самоврядування.

Читайте також: Майже 3 млрд гривень додатково виділено на освіту та охорону здоров’я

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Додамо, що раніше цей пілотний проект стартував на Харківщині. Меморандум про співпрацю та партнерство підписали керівники Головного управління Національної поліції України в Харківській області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій та представники Донецької селищної територіальної громади.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В Україні

Куди зникали мільйони роялті, як виправити систему і досягти справедливих виплат: в Києві відбулася пресконференція авторської організації

Опубліковано

on

От

24 січня 2022 року в Українському кризовому медіа-центрі міста Києва за ініціативи авторської організації ГО «УААСП» відбулася гучна пресконференція на тему «Перезапуск сфери зі збору та розподілу роялті за використання музики після прийняття закону України №5572».

Автори та представники українського бізнесу відповіли на гострі питання щодо міфів, що виникли навколо закону про роялті, який відміняє негативні наслідки попередніх конкурсів, перезапускає процедуру акредитації у сферах публічного виконання та публічного сповіщення музичних творів, надає дозвіл зареєстрованим ОКУ (організаціям колективного управління) збирати роялті за твори, що входять до їхнього каталогу, поки не буде проведено новий конкурс по акредитації. А також поділилися баченням майбутніх змін, які наведуть лад у сфері виплат винагород.

Міф про те, що користувачі не хочуть платити гроші, розвінчала виконавча директорка Національної асоціації медіа, що представляє понад 150 електронних національних і регіональних медіа, Катерина Мяснікова: «Нам потрібна зрозуміла ціна і спокій. Для нас дуже важливо, щоби система була прозорою і ми були впевнені, що сплачені нами гроші були справедливо розподілені та дійшли до авторів. І ми раді, що зараз є організації авторів, які прагнуть відкритого партнерства». Також Катерина поділилася амбіційним планом медіа індустрії на 2022 рік: виплатити авторам винагороду у розмірі 3,5 млн гривень, про що був підписаний меморандум прямо під час пресконференції. Це на 60% більше, порівняно з обсягом винагороди за суміжні права, які сплатили телерадіоорганізації відповідно до останнього опублікованого звіту акредитованої у цій сфері організації.

До підписання меморандуму приєдналася представниця фестивалю Atlas Weekend, GR-менеджерка Мар’яна Мокринська, і теж зазначила, що організатори фестивалів готові сплачувати чесні роялті, але тим ОКУ, діяльність яких буде дійсно прозора, з необхідними звітами, підтвердженнями надходження коштів правовласникам, та головне, які мають договори з міжнародними організаціями. Керуючий партнер Stereo Plaza Максим Шульженко та представник фестивалю «Західфест» Данило Почтарьов також висловилися у підтримку змін, передбачених законом №5572, та заявили про свою готовність до чесної співпраці та оголосили про підписані меморандуми.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Тарас Тополя, віце-президент Авторської ради ГО «УААСП» та лідер гурту «Антитіла», розповів про значні досягнення об’єднаної креативної індустрії з моменту проведення останньої пресконференції, зокрема про прийняття законопроекту №5572 у другому читанні наприкінці минулого року всупереч значному спротиву певних гравців ринку. Також розповів про тісну співпрацю з Мінцифри та з Мінекономіки щодо створення єдиного цифрового вікна для користувачів з можливим використанням додатку «Дія» та впровадження сучасних технологій з моніторингу звучання музики у закладах за принципом «Shazam». Дані дії направлені на цифровізацію процесу збору та розподілу роялті, що виключить людський фактор, і створить можливість прямого надходження винагород правовласникам на їхні рахунки від користувачів. Також ця система усуне існуючі фірми-прокладки і унеможливить тіньові схеми.

Ще один  міф про авторські права видавців та субвидавців на 80% музики, що використовується в Україні. «За світовою практикою видавці та субвидавці не володіють авторськими правами на музичні твори, а мають право на отримання частки роялті. Право надавати дозвіл на використання музичних творів шляхом публічного виконання та публічного сповіщення, а також збирати, розподіляти та виплачувати роялті передається між ОКУ відповідних країн за договорами про взаємне представництво інтересів» – наголосив Тарас Тополя. Ці договори є фундаментом захисту прав авторів у всьому світі.

Маніпуляції про не зібранні або не виплачені роялті у розмірі 100 млн гривень впродовж 9 місяців блокування ринку. Насправді винагорода збиралася і виплачувалася, хоча й з порушенням законодавства, про що свідчать звіти на сайтах відповідних ОКУ.

«Ми, як учасники креативної індустрії, сподіваємося, що законопроект №5572 буде підписано Президентом найближчим часом, і процедуру перезапуску сфери буде розпочато. Відзначаємо вирішальну роль Мінекономіки в організації та проведенні нових прозорих конкурсів з акредитації у сфері публічного виконання та публічного сповіщення музичних недраматичних творів відповідно до букви Закону про ефективне управління від 2018 року. Представники об’єднаної креативної індустрії України, а також міжнародна спільнота, буде надзвичайно пильно слідкувати за процесом акредитації», – зазначив Валерій Харчишин, генеральний директор ГО «УААСП» і лідер гурту «Друга Ріка».

У підсумку конференції організатори визначили, що необхідно зробити, щоб налагодити систему виплат роялті. Перед усім провести прозорий конкурс  з акредитації ОКУ новим складом членів комісії, яка складатиметься з компетентних осіб без конфліктів інтересів. Після вибору дійсно репрезативної ОКУ, що представляє найбільшу кількість авторів та творів України й світу, запустити цифрову систему збору та розподілу роялті між авторами.

Варто додати, що депутати Верховної Ради України втретє підтримали Закон №5572, тепер вже не проголосувавши за постанову Людмили Буймістер «Про скасування рішення ВРУ від 15.12.2021 відносного даного законопроекту». До запуску важливих і необхідних змін в сфері виплати роялті авторам залишився останній крок – підпис Президента України Володимира Зеленського.

Переглянути пресконференцію повністю можна за посиланням

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link